lskat - en to da translation catalogue (74 entries)

[ctx: Default player name]
en: Alice
da: Pernille

[ctx: Default player name]
en: Bob
da: Brian

en: no valid card
da: intet gyldigt kort

en: unknown
da: ukendt

[ctx: suite name]
en: Clubs
da: Klør

[ctx: suite name]
en: Spades
da: Spar

[ctx: suite name]
en: Hearts
da: Hjerter

[ctx: suite name]
en: Diamonds
da: Ruder

[ctx: trump name]
en: Grand
da: Joker

[ctx: card name]
en: Ace
da: Es

[ctx: card name]
en: King
da: Konge

[ctx: card name]
en: Queen
da: Dame

[ctx: card name]
en: Jack
da: Knægt

[ctx: card name]
en: Ten
da: Ti

[ctx: card name]
en: Nine
da: Ni

[ctx: card name]
en: Eight
da: Otte

[ctx: card name]
en: Seven
da: Syv

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
da: %2-%1

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
da: Løjtnant Skat

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
da: til

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
da: ingen point

en: Game was ended - no winner
da: Spillet blev afbrudt - ingen vinder

en: Game is drawn
da: Spillet er uafgjort

en: Player 1 - %1 won
da: Spiller 1 - %1 vandt

en: %1 won with 90 points. Super!
da: %1 vandt med 90 points. Super!

en: %1 won to nil. Congratulations!
da: %1 vandt til nul. Gratulerer!

en: Player 2 - %1 won
da: Spiller 2 - %1 vandt

en: Game ended
da: Spil afbrudt

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
da: &Spil

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: LSkat: A desktop card game
da: Lskat: Et kortspil til skrivebordet

en: Game design and code
da: Spildesign og kode

en: Graphics
da: Grafik

en: Code Improvements
da: Kodeforbedringer

en: Enter debug level
da: Indgå i fejlretningsniveau

en: Skip intro animation
da: Spring introanimation over

en: Run game in demo (autoplay) mode
da: Kør spil i demotilstand (autospil)

en: Installation error: No theme list found.
da: Installationsfejl: Ingen temaliste fundet.

en: Installation error: Theme file error.
da: Installationsfejl: Fejl i temafil.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
da: Velkommen til Skat! Start venligst et nyt spil.

en: Game Over. Please start a new game.
da: Game Over. Start venligst et nyt spil.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
da: Næste træk for %1 (spiller %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
da: Rydder statistik for al tid, som gemmes i alle sessioner.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
da: Afbryder et kørende spil. Ingen vinder bliver erklæret.

en: Quits the program.
da: Afslutter programmet.

en: Starting Player
da: Startspiller

en: Changing starting player...
da: Skifter startspiller...

en: Chooses which player begins the next game.
da: Vælger hvilken spiller starter det næste spil.

en: Player &1
da: Spiller &1

en: Player &2
da: Spiller &2

en: Player &1 Played By
da: Spiller &1 spillet af

en: Changing who plays player 1...
da: Ændrer hvem der spiller spiller 1...

en: Changing who plays player 1.
da: Ændrer hvem der spiller spiller 1.

en: &Mouse
da: &Mus

en: &Computer
da: &Maskine

en: Player &2 Played By
da: Spiller &2 spillet af

en: Changing who plays player 2...
da: Ændrer hvem der spiller spiller 2...

en: Changing who plays player 2.
da: Ændrer hvem der spiller spiller 2.

en: &Theme
da: &Tema

en: Changing theme...
da: Ændrer tema...

en: Changing theme.
da: Ændrer tema.

en: Select &Card Deck...
da: Vælg &kortspil...

en: Configure card decks...
da: Indstil kortspil...

en: Choose how the cards should look.
da: Vælg hvordan kortene skal se ud.

en: &Change Player Names...
da: Æ&ndr spillernavne...

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
da: Vil du fjerne alle statistiske data?

en: Dealing cards...
da: Giver kort...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
da: Indstil navne

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
da: Spillernavne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
da: Spiller 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
da: Spiller 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
da: Stilling: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
da: Spil: %1 / %2
