lskat - en to fa translation catalogue (46 entries)

[ctx: Default player name]
en: Alice
fa: آلیس

[ctx: Default player name]
en: Bob
fa: باب

en: no valid card
fa: بدون ورق معتبر

en: unknown
fa: ناشناخته

[ctx: suite name]
en: Clubs
fa: گشنیز

[ctx: suite name]
en: Spades
fa: پیک

[ctx: suite name]
en: Hearts
fa: دل

[ctx: suite name]
en: Diamonds
fa: خشت

[ctx: trump name]
en: Grand
fa: حکم

[ctx: card name]
en: Ace
fa: تک

[ctx: card name]
en: King
fa: شاه

[ctx: card name]
en: Queen
fa: بی بی

[ctx: card name]
en: Jack
fa: سرباز

[ctx: card name]
en: Ten
fa: ده

[ctx: card name]
en: Nine
fa: نه

[ctx: card name]
en: Eight
fa: هشت

[ctx: card name]
en: Seven
fa: هفت

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
fa: %1 از %2

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
fa: برای

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
fa: بدون امتیاز

en: Game is drawn
fa: بازی قرعه‌کشی می‌شود

en: %1 won to nil. Congratulations!
fa:  %1 نسبت به صفر برنده شد. آفرین!

en: Player 2 - %1 won
fa: بازیکن۲ - %1 برد

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fa: &بازی‌

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fa: &تنظیمات‌

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

en: Code Improvements
fa: بهینه‌سازیهای کد

en: Enter debug level
fa: وارد کردن سطح اشکال‌زدایی

en: Skip intro animation
fa: پرش از مقدمه پویانمایی

en: Run game in demo (autoplay) mode
fa: اجرای بازی در حالت دمو )اجرای خودکار(

en: Installation error: No theme list found.
fa: خطای نصب: پرونده چهره‌ای یافت نشد.

en: Installation error: Theme file error.
fa: خطای نصب: خطای پرونده چهره.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
fa: به Skat خوش آمدید! لطفاً، بازی جدیدی را آغاز کنید.

en: Game Over. Please start a new game.
fa: بازی تمام شد. لطفاً، بازی جدیدی را آغاز کنید.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
fa: حرکت بعدی برای %1 )بازیکن %2(

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
fa: تمام آمار زمانی که در تمام نشستها نگهداری می‌شود را پاک می‌کند.

en: Quits the program.
fa: از برنامه خارج می‌شود.

en: Chooses which player begins the next game.
fa: انتخاب می‌کند، کدام بازیکن بازی بعدی را شروع کند.

en: Changing who plays player 1.
fa: تغییر کسی که با بازیکن ۱ بازی می‌کند.

en: Changing who plays player 2.
fa: تغییر کسی که با بازیکن ۲ بازی می‌کند.

en: Changing theme.
fa: تغییر چهره.

en: Choose how the cards should look.
fa: انتخاب این که کارتها چطور باشند.

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
fa: واقعاً می‌خواهید تمام داده‌های آماری زمان را پاک کنید؟

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
fa: پیکربندی نامها

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
fa: امتیاز: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
fa: بازیها: %1 / %2
