lskat - en to fr translation catalogue (71 entries)

[ctx: Default player name]
en: Bob
fr: Robert

en: no valid card
fr: aucune carte valable

en: unknown
fr: inconnu

[ctx: suite name]
en: Clubs
fr: Trèfle

[ctx: suite name]
en: Spades
fr: Pique

[ctx: suite name]
en: Hearts
fr: Cœur

[ctx: suite name]
en: Diamonds
fr: Carreau

[ctx: card name]
en: Ace
fr: As

[ctx: card name]
en: King
fr: Roi

[ctx: card name]
en: Queen
fr: Reine

[ctx: card name]
en: Jack
fr: Valet

[ctx: card name]
en: Ten
fr: Dix

[ctx: card name]
en: Nine
fr: Neuf

[ctx: card name]
en: Eight
fr: Huit

[ctx: card name]
en: Seven
fr: Sept

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
fr: %1 de %2

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
fr: pour

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
fr: aucun point

en: Game was ended - no winner
fr: Le jeu a été arrêté - aucun vainqueur

en: Game is drawn
fr: Jeu à égalité

en: Player 1 - %1 won
fr: Joueur 1 - %1 a gagné

en: %1 won with 90 points. Super!
fr: %1 a gagné avec 90 points. Superbe !

en: %1 won to nil. Congratulations!
fr: %1 a gagné d'un rien. Félicitations !

en: Player 2 - %1 won
fr: Joueur 2 - %1 a gagné

en: Game ended
fr: Jeu annulé

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fr: &Jeu

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

en: LSkat: A desktop card game
fr: LSkat : un jeu de cartes pour votre bureau

en: Game design and code
fr: Conception du jeu et programmation

en: Graphics
fr: Graphismes

en: Code Improvements
fr: Améliorations du code

en: Enter debug level
fr: Saisissez le niveau de débogage

en: Skip intro animation
fr: Passer l'introduction

en: Run game in demo (autoplay) mode
fr: Lancer le jeu en mode démonstration (automatique)

en: Installation error: No theme list found.
fr: Erreur d'installation : aucune liste de thèmes trouvée.

en: Installation error: Theme file error.
fr: Erreur d'installation : fichier de thème non valable.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
fr: Bienvenue dans Skat ! Veuillez démarrer une nouvelle partie.

en: Game Over. Please start a new game.
fr: Fin du jeu. Veuillez démarrer une nouvelle partie.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
fr: Prochain déplacement de %1 (joueur %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
fr: Efface la totalité des statistiques, celles conservées dans toutes les sessions.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
fr: Arrête une partie en cours. Aucun vainqueur ne sera déclaré.

en: Quits the program.
fr: Quitte le programme.

en: Starting Player
fr: Premier joueur

en: Changing starting player...
fr: Changement du premier joueur...

en: Chooses which player begins the next game.
fr: Détermine quel joueur commence la prochaine partie.

en: Player &1
fr: Joueur &1

en: Player &2
fr: Joueur &2

en: Player &1 Played By
fr: Joueur &1 joué par

en: Changing who plays player 1...
fr: Changement du joueur 1...

en: Changing who plays player 1.
fr: Changement du joueur 1.

en: &Mouse
fr: &Souris

en: &Computer
fr: Or&dinateur

en: Player &2 Played By
fr: Joueur &2 joué par

en: Changing who plays player 2...
fr: Changement du joueur 2...

en: Changing who plays player 2.
fr: Changement du joueur 2.

en: &Theme
fr: &Thème

en: Changing theme...
fr: Changement du thème...

en: Changing theme.
fr: Changement du thème.

en: Select &Card Deck...
fr: Aspect du jeu de &cartes...

en: Configure card decks...
fr: Configurer le jeu de cartes...

en: Choose how the cards should look.
fr: Déterminer l'apparence des cartes.

en: &Change Player Names...
fr: &Modifier les noms des joueurs...

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
fr: Voulez-vous vraiment effacer la totalité des données statistiques ?

en: Dealing cards...
fr: Distribution des cartes...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
fr: Configurer les noms

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
fr: Noms des joueurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
fr: Joueur 1 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
fr: Joueur 2 :

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
fr: Score : %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
fr: Jeux : %1 / %2
