lskat - en to he translation catalogue (85 entries)

[ctx: Default player name]
en: Alice
he: אפרת

[ctx: Default player name]
en: Bob
he: בני

en: no valid card
he: אין קלף תקף

en: unknown
he: לא ידוע

[ctx: suite name]
en: Clubs
he: תלתנים

[ctx: suite name]
en: Spades
he: עלים

[ctx: suite name]
en: Hearts
he: לבבות

[ctx: suite name]
en: Diamonds
he: יהלומים

[ctx: trump name]
en: Grand
he: שליט

[ctx: card name]
en: Ace
he: אס

[ctx: card name]
en: King
he: מלך

[ctx: card name]
en: Queen
he: מלכה

[ctx: card name]
en: Jack
he: נסיך

[ctx: card name]
en: Ten
he: עשר

[ctx: card name]
en: Nine
he: תשע

[ctx: card name]
en: Eight
he: שמונה

[ctx: card name]
en: Seven
he: שבע

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
he: %1 מתוך %2

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
he: הקצין סקאט

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
he: לטובת

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
he: אין נקודות

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
he[0]: נקודה
he[1]: %1 נקודות
he[2]: %1 נקודות
he[3]: %1 נקודות

en: Game was ended - no winner
he: המשחק נגמר - לא הוכרז ניצחון

en: Game is drawn
he: המשחק נגמר בתיקו

en: Player 1 - %1 won
he: שחקן 1 - הניצחון של %1

en: %1 won with over 90 points. Super!
he: ניצחון של למעלה מ־90 נקודות לטובת %1. מצוין!

en: %1 won to nil. Congratulations!
he: ניצחון מוחץ לטובת %1. ברכות!

en: Player 2 - %1 won
he: שחקן 2 - הניצחון של %1

en: Game ended
he: המשחק נגמר

en: unnamed
he: ללא שם

[ctx: @title:window]
en: Card Deck Selection
he: בחירת חפיסת קלפים

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previerGroupBox)
en: Preview
he: תצוגה מקדימה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardDescription)
en: Deck description.
he: תיאור חפיסה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardName)
en: Deck Name
he: שם החפיסה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewImage)
en: Frontside
    Preview
he: תצוגת חזית
    מקדימה

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
he: מ&שחק

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
he: ה&גדרות

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
he: סרגל כלים ראשי

en: LSkat: A desktop card game
he: LSkat: משחק קלפים למחשב

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
he: (c) 1995‏-2007, מרטין הני

en: Martin Heni
he: מרטין הני

en: Game design and code
he: עיצוב משחק ותכנות

en: Eugene Trounev
he: יוג׳ין טרונב

en: Graphics
he: גרפיקה

en: Benjamin Meyer
he: בנג׳מין מייר

en: Code Improvements
he: שיפורי קוד

en: Enter debug level
he: היכנס לרמת ניפוי באגים

en: Skip intro animation
he: דילוג על הנפשת הפתיחה

en: Run game in demo (autoplay) mode
he: הרצת המשחק במצב הדגמה (משחק אוטומטי)

en: Installation error: No theme list found.
he: שגיאת התקנה: לא נמצאה רשימת ערכות עיצוב.

en: Installation error: Theme file error.
he: שגיאת התקנה: שגיאת קובץ ערכת עיצוב.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
he: ברוך בואך לסקאט! נא להתחיל משחק חדש.

en: Game Over. Please start a new game.
he: המשחק נגמר. נא להתחיל משחק חדש.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
he: המהלך הבא של %1 (שחקן %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
he: ניקוי הסטטיסטיקה לגבי זמנים הנשמרת עבור כל ההפעלות.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
he: מסיים את המשחק שמתקיים כעת. לא יוכרז מנצח.

en: Quits the program.
he: יציאה מהתוכנית.

[ctx: @title:menu]
en: Starting Player
he: השחקן המתחיל

[ctx: @info:tooltip]
en: Change starting player
he: שינוי השחקן שיתחיל

en: Chooses which player begins the next game.
he: בחירת השחקן שיתחיל את המשחק הבא.

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &1
he: שחקן &1

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &2
he: שחקן &2

[ctx: @title:menu]
en: Player &1 Played By
he: שחקן &1 משוחק על ידי

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 1
he: שינוי השחקן שישחק את שחקן 1

en: Changing who plays player 1.
he: שינוי השחקן שישחק את שחקן 1.

[ctx: @item:inmenu]
en: &Mouse
he: &עכבר

[ctx: @item:inmenu]
en: &Computer
he: מ&חשב

[ctx: @title:menu]
en: Player &2 Played By
he: שחקן &2 משוחק על ידי

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 2
he: שינוי השחקן שישחק את שחקן 2

en: Changing who plays player 2.
he: שינוי השחקן שישחק את שחקן 2.

[ctx: @title:menu]
en: &Theme
he: &ערכת עיצוב

[ctx: @info:tooltip]
en: Change theme
he: החלפת ערכת העיצוב

en: Changing theme.
he: החלפת ערכת העיצוב.

[ctx: @action]
en: Select &Card Deck…
he: בחירת &חפיסת קלפים…

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure card decks
he: הגדרות חפיסות קלפים

en: Choose how the cards should look.
he: בחירת מראה הקלפים.

[ctx: @action]
en: &Change Player Names…
he: ה&חלפת שמות השחקנים…

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
he: לנקות את כל הנתונים הסטטיסטיים לגבי זמנים?

[ctx: @info]
en: Dealing cards…
he: הקלפים מחולקים…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
he: הגדרת שמות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
he: שמות השחקנים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
he: שחקן 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
he: שחקן 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
he: ניקוד: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
he: משחקים: %1 / %2
