lskat - en to hi translation catalogue (48 entries)

en: no valid card
hi: कोई वैध कार्ड नहीं

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Game is drawn
hi: खेल बराबरी पर रहा

en: %1 won with 90 points. Super!
hi: %1 जीते 90 पाइंट्स से. अति उत्तम!

en: %1 won to nil. Congratulations!
hi: %1 शून्य से जीते. बधाईयाँ!

en: Player 2 - %1 won
hi: खिलाड़ी 2 - %1 जीता

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
hi: खेल (&G)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: LSkat
hi: एलएसकेट

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
hi: (c) 1995-2007, मार्टिन हेनी

en: Martin Heni
hi: मार्टिन हेनी

en: Game design and code
hi: गेम डिजाइन तथा कोड

en: Eugene Trounev
hi: यूजीन ट्रोव्नेव

en: Graphics
hi: ग्राफिक्स

en: Benjamin Meyer
hi: बेंजामिन मेयर

en: Code Improvements
hi: कोड साफ-सफाई

en: Enter debug level
hi: डिबग स्तर में प्रवेश

en: Skip intro animation
hi: परिचय एनिमेशन छोड़ें

en: Run game in demo (autoplay) mode
hi: खेल को डेमो मोड में (स्वचालित) चलाएँ

en: Installation error: No theme list found.
hi: संस्थापना त्रुटि: कोई प्रसंग सूची नहीं मिला.

en: Installation error: Theme file error.
hi: संस्थापना त्रुटि: प्रसंग फ़ाइल त्रुटि.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
hi: एस्केट! में आपका स्वागत है. कृपया नया खेल प्रारंभ करें.

en: Game Over. Please start a new game.
hi: खेल खत्म. कृपया नया खेल प्रारंभ करें.

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
hi: अब तक के आंकड़े साफ करें जो सभी सत्रों में बनाई रखी गई है.

en: Quits the program.
hi: प्रोग्राम से बाहर.

en: Starting Player
hi: प्रारंभ करने वाला खिलाड़ी

en: Changing starting player...
hi: प्रारंभ करने वाला खिलाड़ी बदलें...

en: Chooses which player begins the next game.
hi: चुनें कि कौन सा खिलाड़ी अगला खेल प्रारंभ करेगा.

en: Player &1
hi: खिलाड़ी &1

en: Player &2
hi: खिलाड़ी &2

en: Player &1 Played By
hi: खिलाड़ी &1 खेला जाएगा के द्वारा.

en: Changing who plays player 1...
hi: खिलाड़ी 1 कौन खेलेगा बदलें...

en: Changing who plays player 1.
hi: खिलाड़ी 1 कौन खेलेगा बदलें.

en: &Mouse
hi: माउस (&M)

en: &Computer
hi: कम्प्यूटर (&C)

en: Player &2 Played By
hi: खिलाड़ी &2 खेला जाएगा के द्वारा.

en: Changing who plays player 2...
hi: खिलाड़ी 2 कौन खेलेगा बदलें...

en: Changing who plays player 2.
hi: खिलाड़ी २ कौन खेलेगा बदलें.

en: &Theme
hi: प्रसंग (&T)

en: Changing theme...
hi: प्रसंग बदला जा रहा है

en: Changing theme.
hi: प्रसंग बदला जा रहा है

en: Select &Card Deck...
hi: ताश की गड्डी चुनें... (&C)

en: Configure card decks...
hi: ताश की गड्डी कॉन्फ़िगर करें...

en: Choose how the cards should look.
hi: पसंद करें कि ताश कैसे दिखें.

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
hi: क्या आप सचमुच अब तक के आंकड़े डाटा साफ करना चाहेंगे?

en: Dealing cards...
hi: डील करने वाले कार्ड...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
hi: नाम कॉन्फ़िगर करें
