KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (82 entries)

[ctx: Default player name]
en: Alice
hu: Aliz

[ctx: Default player name]
en: Bob
hu: Balázs

en: no valid card
hu: érvénytelen kártya

en: unknown
hu: ismeretlen

[ctx: suite name]
en: Clubs
hu: Treff

[ctx: suite name]
en: Spades
hu: Pikk

[ctx: suite name]
en: Hearts
hu: Kőr

[ctx: suite name]
en: Diamonds
hu: Káró

[ctx: trump name]
en: Grand
hu: Nagy

[ctx: card name]
en: Ace
hu: Ász

[ctx: card name]
en: King
hu: Király

[ctx: card name]
en: Queen
hu: Felső

[ctx: card name]
en: Jack
hu: Alsó

[ctx: card name]
en: Ten
hu: Tízes

[ctx: card name]
en: Nine
hu: Kilences

[ctx: card name]
en: Eight
hu: Nyolcas

[ctx: card name]
en: Seven
hu: Hetes

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
hu: %2 %1

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
hu: Skat hadnagy

[ctx: Title of the game - line 3]
en: K D E
hu: KDE-s kártyajáték

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
hu: nincs pont

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
hu[0]: %1 pont
hu[1]: %1 pont

en: Game was ended - no winner
hu: A játék befejeződött - nincs győztes

en: Game is drawn
hu: Döntetlen

en: Player 1 - %1 won
hu: 1. játékos - %1 győzött

en: %1 won with over 90 points. Super!
hu: %1 több, mint 90 ponttal győzött. Ez igen!

en: %1 won to nil. Congratulations!
hu: %1 teljes győzelmet ért el. Gratulálunk!

en: Player 2 - %1 won
hu: 2. játékos - %1 győzött

en: Game ended
hu: A játék befejeződött

en: unnamed
hu: névtelen

[ctx: @title:window]
en: Card Deck Selection
hu: Pakliválasztás

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previerGroupBox)
en: Preview
hu: Előnézet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardDescription)
en: Deck description.
hu: Pakli leírása.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardName)
en: Deck Name
hu: Pakli neve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewImage)
en: Frontside
    Preview
hu: Előlap
    előnézete

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
hu: &Játék

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hu: &Beállítások

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

en: LSkat: A desktop card game
hu: LSkat kártyajáték

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
hu: (c) Martin Heni, 1995-2007.

en: Game design and code
hu: Játékterv és kódolás

en: Graphics
hu: Grafika

en: Code Improvements
hu: A kód továbbfejlesztése

en: Enter debug level
hu: A nyomkövetési szint megadása

en: Skip intro animation
hu: A bevezető átugrása

en: Run game in demo (autoplay) mode
hu: Indítás demó módban

en: Installation error: No theme list found.
hu: Telepítési hiba: nem található a témalista.

en: Installation error: Theme file error.
hu: Telepítési hiba: egy témafájl hibás.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
hu: Üdvözöljük az LSkat játékban!

en: Game Over. Please start a new game.
hu: Vége a játéknak.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
hu: %1 következő lépése (játékos: %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
hu: A statisztika törlése.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
hu: Az éppen futó játék befejezése, győztes kihirdetése nélkül.

en: Quits the program.
hu: Kilépés a programból.

[ctx: @title:menu]
en: Starting Player
hu: Kezdőjátékos

[ctx: @info:tooltip]
en: Change starting player
hu: Kezdőjátékos megváltoztatása

en: Chooses which player begins the next game.
hu: Itt lehet kiválasztani, hogy ki kezdi a következő játékot.

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &1
hu: &1. játékos

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &2
hu: &2. játékos

[ctx: @title:menu]
en: Player &1 Played By
hu: &1. játékos

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 1
hu: Az 1. játékos beállítása

en: Changing who plays player 1.
hu: Az 1. játékos beállítása.

[ctx: @item:inmenu]
en: &Mouse
hu: &Egér

[ctx: @item:inmenu]
en: &Computer
hu: &Gép

[ctx: @title:menu]
en: Player &2 Played By
hu: &2. játékos

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 2
hu: A 2. játékos beállítása

en: Changing who plays player 2.
hu: A 2. játékos beállítása.

[ctx: @title:menu]
en: &Theme
hu: &Téma

[ctx: @info:tooltip]
en: Change theme
hu: A téma megváltoztatása

en: Changing theme.
hu: A téma megváltoztatása.

[ctx: @action]
en: Select &Card Deck…
hu: Kártyacsomag kivá&lasztása…

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure card decks
hu: Kártyacsomagok beállítása

en: Choose how the cards should look.
hu: Itt lehet kiválasztani a kártyák megjelenési módját.

[ctx: @action]
en: &Change Player Names…
hu: A játékosok ne&vei…

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
hu: Biztosan törölni szeretné a statisztikai adatokat?

[ctx: @info]
en: Dealing cards…
hu: Osztás…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
hu: A nevek beállítása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
hu: A játékosok nevei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
hu: 1. játékos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
hu: 2. játékos:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
hu: Pontszám: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
hu: Játékok: %1 / %2
