lskat - en to id translation catalogue (51 entries)

en: no valid card
id: tidak ada kartu yang absah

en: unknown
id: tak diketahui

[ctx: suite name]
en: Clubs
id: Keriting

[ctx: suite name]
en: Spades
id: Sekop

[ctx: suite name]
en: Hearts
id: Hati

[ctx: suite name]
en: Diamonds
id: Wajik

[ctx: card name]
en: Ace
id: As

[ctx: card name]
en: Ten
id: Sepuluh

[ctx: card name]
en: Nine
id: Sembilan

[ctx: card name]
en: Eight
id: Delapan

[ctx: card name]
en: Seven
id: Tujuh

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
id: %1 dari %2

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
id: untuk

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
id: tidak ada poin

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
id[0]: %1 poin
id[1]: %1 poin

en: Game was ended - no winner
id: Permainan diakhiri - tidak ada pemenang

en: Game is drawn
id: Permainan remis

en: Player 1 - %1 won
id: Pemain 1 - %1 menang

en: %1 won to nil. Congratulations!
id: %1 menang hingga nol. Selamat!

en: Player 2 - %1 won
id: Pemain 2 - %1 menang

en: Game ended
id: Permainan berakhir

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
id: &Permainan

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
id: Peng&aturan

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

en: LSkat: A desktop card game
id: LSkat: Sebuah permainan kartu desktop

en: Game design and code
id: Kode dan desain permainan

en: Graphics
id: Grafik

en: Code Improvements
id: Perbaikan Kode

en: Enter debug level
id: Masukkan level debug

en: Skip intro animation
id: Lewati animasi intro

en: Run game in demo (autoplay) mode
id: Jalankan permainan dalam mode demo (automain)

en: Installation error: No theme list found.
id: Error penginstalan: Tidak ada daftar tema yang ditemukan.

en: Installation error: Theme file error.
id: Error penginstalan: File tema error.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
id: Selamat datang di Skat! Silakan mulai permainan baru.

en: Game Over. Please start a new game.
id: Permainan Berakhir. Silakan mulai permainan baru.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
id: Langkah selanjutnya adalah %1 (pemain %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
id: Membersihkan semua perangkaan waktu yang masih ada di semua sesi.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
id: Mengakhiri sebuah permainan yang dimainkan saat ini. Tidak ada pemenang yang akan dinyatakan.

en: Quits the program.
id: Memberhentikan program.

en: Chooses which player begins the next game.
id: Memilih pemain mana yang mengawali permainan selanjutnya.

en: Changing who plays player 1.
id: Mengubah siapa yang memainkan pemain 1.

en: Changing who plays player 2.
id: Mengubah siapa yang memainkan pemain 2.

en: Changing theme.
id: Mengubah tema.

en: Choose how the cards should look.
id: Pilih bagaimana kartu seharusnya tertampil.

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
id: Apakah kamu sungguh ingin membersihkan semua data perangkaan waktu?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
id: Konfigurasikan Nama

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
id: Nama Pemain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
id: Pemain 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
id: Pemain 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
id: Skor: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
id: Permainan: %1 / %2
