lskat - en to ja translation catalogue (69 entries)

en: no valid card
ja: 有効なカードがありません

en: unknown
ja: 不明

[ctx: suite name]
en: Clubs
ja: クラブ

[ctx: suite name]
en: Spades
ja: スペード

[ctx: suite name]
en: Hearts
ja: ハート

[ctx: suite name]
en: Diamonds
ja: ダイヤ

[ctx: card name]
en: Ace
ja: エース

[ctx: card name]
en: King
ja: キング

[ctx: card name]
en: Queen
ja: クイーン

[ctx: card name]
en: Jack
ja: ジャック

[ctx: card name]
en: Ten
ja: 10

[ctx: card name]
en: Nine
ja: 9

[ctx: card name]
en: Eight
ja: 8

[ctx: card name]
en: Seven
ja: 7

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
ja: %2の%1

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
ja: ポイントなし

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
ja[0]: %1 ポイント獲得
ja[1]: %1 ポイント獲得

en: Game was ended - no winner
ja: ゲーム終了 - 勝者なし

en: Game is drawn
ja: ゲーム引き分け

en: %1 won with 90 points. Super!
ja: %1 が 90 ポイントで勝ち。すばらしい!

en: %1 won to nil. Congratulations!
ja: 対 0 で %1 の勝ち。おめでとうございます!

en: Player 2 - %1 won
ja: プレイヤー 2 - %1 の勝ち

en: Game ended
ja: ゲーム終了

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ja: ゲーム(&G)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: LSkat: A desktop card game
ja: LSkat: デスクトップ用カードゲーム

en: Game design and code
ja: ゲームのデザインとコード

en: Graphics
ja: グラフィック

en: Code Improvements
ja: コードの改良

en: Enter debug level
ja: デバッグレベルを指定

en: Skip intro animation
ja: 起動時のアニメーションを省略

en: Run game in demo (autoplay) mode
ja: ゲームをデモ (自動プレイ) モードで実行

en: Installation error: No theme list found.
ja: インストールエラー: テーマリストが見つかりません。

en: Installation error: Theme file error.
ja: インストールエラー: テーマファイルのエラー。

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
ja: Skat へようこそ! 新しいゲームを開始してください。

en: Game Over. Please start a new game.
ja: ゲームオーバー。新しいゲームを開始してください。

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
ja: %1 (プレイヤー %2) の番です

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
ja: これまでのすべてのセッションの統計をクリアします。

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
ja: プレイ中のゲームを終了します。勝者なしになります。

en: Quits the program.
ja: このプログラムを終了します。

en: Starting Player
ja: 先手プレイヤー

en: Changing starting player...
ja: 先手プレイヤーを変更...

en: Chooses which player begins the next game.
ja: 次のゲームの先手プレイヤーを選択します。

en: Player &1
ja: プレイヤー &1

en: Player &2
ja: プレイヤー &2

en: Player &1 Played By
ja: プレイヤー &1 の種類

en: Changing who plays player 1...
ja: プレイヤー 1 を変更...

en: Changing who plays player 1.
ja: プレイヤー 1 を変更します。

en: &Mouse
ja: マウス(&M)

en: &Computer
ja: コンピュータ(&C)

en: Player &2 Played By
ja: プレイヤー &2 の種類

en: Changing who plays player 2...
ja: プレイヤー 2 を変更...

en: Changing who plays player 2.
ja: プレイヤー 2 を変更します。

en: &Theme
ja: テーマ(&T)

en: Changing theme...
ja: テーマを変更...

en: Changing theme.
ja: テーマを変更しています。

en: Select &Card Deck...
ja: カードデッキを選択(&C)...

en: Configure card decks...
ja: カードデッキを設定...

en: Choose how the cards should look.
ja: カードの外観を選択します。

en: &Change Player Names...
ja: プレイヤー名を変更(&C)...

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
ja: 本当にこれまでの統計を削除しますか？

en: Dealing cards...
ja: カードを配っています...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
ja: 名前の設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
ja: プレイヤー名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
ja: プレイヤー 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
ja: プレイヤー 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
ja: スコア: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
ja: 勝率: %1 / %2
