lskat - en to nds translation catalogue (76 entries)

[ctx: Default player name]
en: Alice
nds: Antje

[ctx: Default player name]
en: Bob
nds: Ole

en: no valid card
nds: leeg Koort

en: unknown
nds: nich begäng

[ctx: suite name]
en: Clubs
nds: Krüüz

[ctx: suite name]
en: Spades
nds: Pik

[ctx: suite name]
en: Hearts
nds: Hart

[ctx: suite name]
en: Diamonds
nds: Karo

[ctx: trump name]
en: Grand
nds: Grang

[ctx: card name]
en: Ace
nds: Daus

[ctx: card name]
en: King
nds: König

[ctx: card name]
en: Queen
nds: Daam

[ctx: card name]
en: Jack
nds: Buer

[ctx: card name]
en: Ten
nds: Teihn

[ctx: card name]
en: Nine
nds: Negen

[ctx: card name]
en: Eight
nds: Acht

[ctx: card name]
en: Seven
nds: Söven

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
nds: %1 vun %2

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
nds: Buernskat

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
nds: för

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
nds: Keen Pünkt

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
nds[0]: %1 Punkt
nds[1]: %1 Pünkt

en: Game was ended - no winner
nds: Speel ophollen - nüms winnt

en: Game is drawn
nds: Keen hett wunnen

en: Player 1 - %1 won
nds: Speler 1 - %1 hett wunnen

en: %1 won with 90 points. Super!
nds: %1 hett mit 90 Pünkt wunnen. Super!

en: %1 won to nil. Congratulations!
nds: %1 hett Snieder Swatt wunnen. Graleren!

en: Player 2 - %1 won
nds: Speler 2 - %1 hett wunnen

en: Game ended
nds: Speel ophollen

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nds: &Speel

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: LSkat
nds: Buernskat

en: LSkat: A desktop card game
nds: Buernskat: En Koortenspeel op den Reekner

en: Game design and code
nds: Speelutsehn un Programmkode

en: Graphics
nds: Grafik

en: Code Improvements
nds: Programmkodeverbetern

en: Enter debug level
nds: Fehlersöök-Bedrief anmaken

en: Skip intro animation
nds: Startanimatschoon övergahn

en: Run game in demo (autoplay) mode
nds: Speel in Demobedrief starten

en: Installation error: No theme list found.
nds: Schaadhaftig Installatschoon: Musterlist lett sik nich finnen.

en: Installation error: Theme file error.
nds: Schaadhaftig Installatschoon: Musterdateifehler

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
nds: Willkamen bi Skat! Bitte en nieg Speel starten.

en: Game Over. Please start a new game.
nds: Speel vörbi. Bitte en nieg Speel starten.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
nds: %1 is an de Reeg (Speler %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
nds: Maakt de Heeltiet-Statistik vun all Törns leddig.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
nds: Ophollen mit dat aktuelle Speel, nüms winnt dat.

en: Quits the program.
nds: Beendt dat Programm.

en: Starting Player
nds: Startspeler

en: Changing starting player...
nds: Startspeler utsöken...

en: Chooses which player begins the next game.
nds: Söcht den Speler ut, de dat nakamen Speel starten schall.

en: Player &1
nds: Speler &1

en: Player &2
nds: Speler &2

en: Player &1 Played By
nds: Speler &1 warrt speelt vun

en: Changing who plays player 1...
nds: Ännern, wokeen Speler 1 is...

en: Changing who plays player 1.
nds: Ännern, wokeen Speler 1 is.

en: &Mouse
nds: &Muus

en: &Computer
nds: &Reekner

en: Player &2 Played By
nds: Speler &2 warrt speelt vun

en: Changing who plays player 2...
nds: Ännern, wokeen Speler 2 is...

en: Changing who plays player 2.
nds: Ännern, wokeen Speler 2 is.

en: &Theme
nds: &Muster

en: Changing theme...
nds: Muster ännern...

en: Changing theme.
nds: Muster ännern...

en: Select &Card Deck...
nds: &Koortenspeel utsöken...

en: Configure card decks...
nds: Koorten instellen...

en: Choose how the cards should look.
nds: Söök ut, woans de Koorten utsehn schöölt.

en: &Change Player Names...
nds: Spelernaams ä&nnern...

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
nds: Wullt Du redig de Heeltietstatistik torüchsetten?

en: Dealing cards...
nds: Koorten geven...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
nds: Naams instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
nds: Spelernaams

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
nds: Speler 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
nds: Speler 2

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
nds: Pünkt: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
nds: Spelen: %1 / %2
