lskat - en to nl translation catalogue (76 entries)

en: no valid card
nl: geen geldige kaart

en: unknown
nl: onbekend

[ctx: suite name]
en: Clubs
nl: Klavers

[ctx: suite name]
en: Spades
nl: Schoppen

[ctx: suite name]
en: Hearts
nl: Harten

[ctx: suite name]
en: Diamonds
nl: Ruiten

[ctx: card name]
en: Ace
nl: Aas

[ctx: card name]
en: King
nl: Koning

[ctx: card name]
en: Queen
nl: Dame

[ctx: card name]
en: Jack
nl: Boer

[ctx: card name]
en: Ten
nl: Tien

[ctx: card name]
en: Nine
nl: Negen

[ctx: card name]
en: Eight
nl: Acht

[ctx: card name]
en: Seven
nl: Zeven

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
nl: %1 van %2

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
nl: Luitenant Skat

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
nl: voor

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
nl: geen punten

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
nl[0]: %1 punt
nl[1]: %1 punten

en: Game was ended - no winner
nl: Het spel is beëindigd - geen winnaar

en: Game is drawn
nl: Het is gelijkspel

en: Player 1 - %1 won
nl: Speler 1 - %1 won

en: %1 won with over 90 points. Super!
nl: %1 wint meer dan 90 punten. Super!

en: %1 won to nil. Congratulations!
nl: %1 won net. Gefeliciteerd!

en: Player 2 - %1 won
nl: Speler 2 - %1 won

en: Game ended
nl: Spel afgelopen

en: unnamed
nl: naamloos

[ctx: @title:window]
en: Card Deck Selection
nl: Selectie van kaartrug

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previerGroupBox)
en: Preview
nl: Voorbeeld

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardDescription)
en: Deck description.
nl: Beschrijving van kaartrug.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardName)
en: Deck Name
nl: Naam van kaartrug

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewImage)
en: Frontside
    Preview
nl: Voorzijde
    Voorbeeld

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nl: &Spel

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nl: &Instellingen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: LSkat: A desktop card game
nl: LSkat - een kaartspel op het bureaublad

en: Game design and code
nl: Spelontwerp en code

en: Graphics
nl: Illustraties

en: Code Improvements
nl: Codeverbeteringen

en: Enter debug level
nl: Voer het debugniveau in

en: Skip intro animation
nl: Inleidende animatie overslaan

en: Run game in demo (autoplay) mode
nl: Spel in demomodus draaien

en: Installation error: No theme list found.
nl: Installatiefout: geen themalijst gevonden.

en: Installation error: Theme file error.
nl: Installatiefout: fout in themabestand.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
nl: Welkom bij Skat. Start een nieuw spel.

en: Game Over. Please start a new game.
nl: Spel afgelopen. Start een nieuw spel.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
nl: Volgende zet voor %1 (speler %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
nl: Verwijdert de statistieken aller tijden die in alle sessies zijn opgeslagen.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
nl: Beëindigd het huidig gespeelde spel. Niemand is winnaar.

en: Quits the program.
nl: Sluit het programma.

[ctx: @title:menu]
en: Starting Player
nl: Beginspeler

[ctx: @info:tooltip]
en: Change starting player
nl: Beginspeler wijzigen

en: Chooses which player begins the next game.
nl: Bepaalt welke speler het volgende spel begint.

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &1
nl: Speler &1

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &2
nl: Speler &2

[ctx: @title:menu]
en: Player &1 Played By
nl: Speler &1 gespeeld door

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 1
nl: Wie speler 1 speelt veranderen

en: Changing who plays player 1.
nl: Wie speler 1 speelt veranderen.

[ctx: @item:inmenu]
en: &Mouse
nl: &Muis

[ctx: @title:menu]
en: Player &2 Played By
nl: Speler &2 gespeeld door

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 2
nl: Wie speler 2 speelt veranderen

en: Changing who plays player 2.
nl: Wie speler 2 speelt veranderen.

[ctx: @title:menu]
en: &Theme
nl: &Thema

[ctx: @info:tooltip]
en: Change theme
nl: Thema wijzigen

en: Changing theme.
nl: Thema wijzigen.

[ctx: @action]
en: Select &Card Deck…
nl: Kaartrug sele&cteren…

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure card decks
nl: Kaartruggen configureren

en: Choose how the cards should look.
nl: Bepaal hoe de kaartrug er uit zal zien.

[ctx: @action]
en: &Change Player Names…
nl: Spelernamen wijzi&gen…

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
nl: Wilt u de statistische gegevens aller tijden verwijderen?

[ctx: @info]
en: Dealing cards…
nl: Kaarten delen…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
nl: Namen instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
nl: Spelernamen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
nl: Speler 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
nl: Speler 2:

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
nl: Spellen: %1 / %2
