lskat - en to nn translation catalogue (81 entries)

[ctx: Default player name]
en: Alice
nn: Kristin

[ctx: Default player name]
en: Bob
nn: Jens

en: no valid card
nn: ingen gyldige kort

en: unknown
nn: ukjend

[ctx: suite name]
en: Clubs
nn: Kløver

[ctx: suite name]
en: Spades
nn: Spar

[ctx: suite name]
en: Hearts
nn: Hjarter

[ctx: suite name]
en: Diamonds
nn: Ruter

[ctx: trump name]
en: Grand
nn: Joker

[ctx: card name]
en: Ace
nn: Ess

[ctx: card name]
en: King
nn: Konge

[ctx: card name]
en: Queen
nn: Dame

[ctx: card name]
en: Jack
nn: Knekt

[ctx: card name]
en: Ten
nn: Ti

[ctx: card name]
en: Nine
nn: Ni

[ctx: card name]
en: Eight
nn: Åtte

[ctx: card name]
en: Seven
nn: Sju

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
nn: %1 av %2

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
nn: Løytnant Skat

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
nn: ingen poeng

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
nn[0]: %1 poeng
nn[1]: %1 poeng

en: Game was ended - no winner
nn: Spelet vart avslutta – ingen vinnar

en: Game is drawn
nn: Spelet vart uavgjort

en: Player 1 - %1 won
nn: Spelar 1 – %1 vann

en: %1 won with over 90 points. Super!
nn: %1 vann med over 90 poeng. Supert!

en: %1 won to nil. Congratulations!
nn: %1 vann mot null. Gratulerer!

en: Player 2 - %1 won
nn: Spelar 2 – %1 vann

en: Game ended
nn: Spel avslutta

en: unnamed
nn: namnlaus

[ctx: @title:window]
en: Card Deck Selection
nn: Val av kortstokk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previerGroupBox)
en: Preview
nn: Førehandsvising

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardDescription)
en: Deck description.
nn: Kortstokkskildring.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardName)
en: Deck Name
nn: Kortstokknamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewImage)
en: Frontside
    Preview
nn: Framside
    førehandsvising

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nn: &Spel

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: LSkat: A desktop card game
nn: LSkat: Eit kortspel

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
nn: © 1995–2007 Martin Heni

en: Game design and code
nn: Spelutforming og programmering

en: Graphics
nn: Bilete

en: Code Improvements
nn: Kodeforbetring

en: Enter debug level
nn: Vel feilsøkingsnivå

en: Skip intro animation
nn: Hopp over introanimasjon

en: Run game in demo (autoplay) mode
nn: Køyr spelet i demomodus (automatisk speling)

en: Installation error: No theme list found.
nn: Installasjonsfeil: Fann ikkje temalista.

en: Installation error: Theme file error.
nn: Installasjonsfeil: Feil i temalista.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
nn: Velkommen til Skat! Start eit nytt parti.

en: Game Over. Please start a new game.
nn: Spelet er slutt. Start eit nytt parti.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
nn: Neste trekk for %1 (spelar %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
nn: Nullstiller alle statistikkane som vert haldne over alle øktene.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
nn: Avslutt spelet som er i gang utan å kåra ein vinnar.

en: Quits the program.
nn: Avsluttar programmet.

[ctx: @title:menu]
en: Starting Player
nn: Spelar som startar

[ctx: @info:tooltip]
en: Change starting player
nn: Endra kva for spelar som startar …

en: Chooses which player begins the next game.
nn: Vel kva for spelar som skal starta neste spel.

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &1
nn: Spelar &1

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &2
nn: Spelar &2

[ctx: @title:menu]
en: Player &1 Played By
nn: Spelar &1 spelt av

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 1
nn: Endra kven som styrer spelar 1.

en: Changing who plays player 1.
nn: Endra kven som styrer spelar 1.

[ctx: @item:inmenu]
en: &Mouse
nn: &Mus

[ctx: @item:inmenu]
en: &Computer
nn: &Datamaskin

[ctx: @title:menu]
en: Player &2 Played By
nn: Spelar &2 spelt av

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 2
nn: Endra kven som styrer spelar 2.

en: Changing who plays player 2.
nn: Endrar kven som styrer spelar 2.

[ctx: @title:menu]
en: &Theme
nn: &Tema

[ctx: @info:tooltip]
en: Change theme
nn: Byt tema

en: Changing theme.
nn: Endrar tema.

[ctx: @action]
en: Select &Card Deck…
nn: Vel &kortstokk …

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure card decks
nn: Endra kortstokk

en: Choose how the cards should look.
nn: Vel korleis korta skal sjå ut.

[ctx: @action]
en: &Change Player Names…
nn: &Byt namn på spelarar …

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
nn: Er du sikker på at du vil nullstilla all statistikken?

[ctx: @info]
en: Dealing cards…
nn: Deler ut kort …

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
nn: Set opp namn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
nn: Spelarnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
nn: Spelar 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
nn: Spelar 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
nn: Poeng: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
nn: Spel: %1 / %2
