lskat - en to pl translation catalogue (80 entries)

[ctx: Default player name]
en: Alice
pl: Alicja

[ctx: Default player name]
en: Bob
pl: Kuba

en: no valid card
pl: brak poprawnej karty

en: unknown
pl: nieznany

[ctx: suite name]
en: Clubs
pl: Trefl

[ctx: suite name]
en: Spades
pl: Pik

[ctx: suite name]
en: Hearts
pl: Kier

[ctx: suite name]
en: Diamonds
pl: Karo

[ctx: card name]
en: Ace
pl: As

[ctx: card name]
en: King
pl: Król

[ctx: card name]
en: Queen
pl: Dama

[ctx: card name]
en: Jack
pl: Walet

[ctx: card name]
en: Ten
pl: Dziesiątka

[ctx: card name]
en: Nine
pl: Dziewiątka

[ctx: card name]
en: Eight
pl: Ósemka

[ctx: card name]
en: Seven
pl: Siódemka

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
pl: %1 z %2

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
pl: Skat

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
pl: dla

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
pl: brak punktów

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
pl[0]: %1 punkt
pl[1]: %1 punkty
pl[2]: %1 punktów

en: Game was ended - no winner
pl: Gra przerwana - nie wyłoniono zwycięzcy

en: Game is drawn
pl: Gra nierozstrzygnięta

en: Player 1 - %1 won
pl: Gracz 1 - %1 zwyciężył

en: %1 won with over 90 points. Super!
pl: %1 zdobył ponad 90 punktów. Wspaniale!

en: %1 won to nil. Congratulations!
pl: %1 wygrał do zera. Gratulacje!

en: Player 2 - %1 won
pl: Gracz 2 - %1 zwyciężył

en: Game ended
pl: Gra przerwana

en: unnamed
pl: nienazwana

[ctx: @title:window]
en: Card Deck Selection
pl: Wybór talii kart

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previerGroupBox)
en: Preview
pl: Podgląd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardDescription)
en: Deck description.
pl: Opis talii.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardName)
en: Deck Name
pl: Nazwa talii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewImage)
en: Frontside
    Preview
pl: Przód
    Podgląd

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
pl: &Gra

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pl: U&stawienia

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

en: LSkat: A desktop card game
pl: LSkat: gra karciana na komputer

en: Game design and code
pl: Projekt i kodowanie gry

en: Graphics
pl: Grafika

en: Code Improvements
pl: Usprawnienia w kodzie

en: Enter debug level
pl: Wpisz poziom debugowania

en: Skip intro animation
pl: Pomiń wstępną animację

en: Run game in demo (autoplay) mode
pl: Uruchom grę w trybie demonstracyjnym

en: Installation error: No theme list found.
pl: Błąd instalacji: brak listy wystrojów.

en: Installation error: Theme file error.
pl: Błąd instalacji: błąd pliku wystroju.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
pl: Witamy w Skacie! Rozpocznij nową grę.

en: Game Over. Please start a new game.
pl: Koniec gry. Rozpocznij nową grę.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
pl: Następny ruch: %1 (gracz %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
pl: Usuwa statystykę wszystkich gier.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
pl: Przerywa bieżącą grę bez wyłaniania zwycięzcy.

en: Quits the program.
pl: Zamykanie programu.

[ctx: @title:menu]
en: Starting Player
pl: Gracz rozpoczynający

[ctx: @info:tooltip]
en: Change starting player
pl: Zmień gracza rozpoczynającego

en: Chooses which player begins the next game.
pl: Wybiera gracz rozpoczynającego grę.

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &1
pl: Gracz &1

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &2
pl: Gracz &2

[ctx: @title:menu]
en: Player &1 Played By
pl: Gracz &1

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 1
pl: Zmień kto gra graczem 1

en: Changing who plays player 1.
pl: Zmiana sterowania graczem 1.

[ctx: @item:inmenu]
en: &Mouse
pl: &Mysz

[ctx: @item:inmenu]
en: &Computer
pl: &Komputer

[ctx: @title:menu]
en: Player &2 Played By
pl: Gracz &2

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 2
pl: Zmień kto gra graczem 2

en: Changing who plays player 2.
pl: Zmiana sterowania graczem 2.

[ctx: @title:menu]
en: &Theme
pl: Wys&trój

[ctx: @info:tooltip]
en: Change theme
pl: Zmień wygląd

en: Changing theme.
pl: Zmiana wystroju.

[ctx: @action]
en: Select &Card Deck…
pl: Wybierz &talię kart…

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure card decks
pl: Ustawienia talii kart

en: Choose how the cards should look.
pl: Wybiera wygląd kart.

[ctx: @action]
en: &Change Player Names…
pl: &Zmień imiona graczy…

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
pl: Na pewno usunąć dane statystyczne ze wszystkich gier?

[ctx: @info]
en: Dealing cards…
pl: Rozdawanie kart…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
pl: Ustawienia imion

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
pl: Imiona graczy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
pl: Gracz 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
pl: Gracz 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
pl: Wynik: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
pl: Gry: %1/%2
