lskat - en to ro translation catalogue (73 entries)

[ctx: Default player name]
en: Alice
ro: Alina

[ctx: Default player name]
en: Bob
ro: Mihai

en: no valid card
ro: nicio carte validă

en: unknown
ro: necunoscut

[ctx: suite name]
en: Clubs
ro: Treflă

[ctx: suite name]
en: Spades
ro: Pică

[ctx: suite name]
en: Hearts
ro: Cupă

[ctx: suite name]
en: Diamonds
ro: Caro

[ctx: card name]
en: Ace
ro: As

[ctx: card name]
en: King
ro: Popă

[ctx: card name]
en: Queen
ro: Damă

[ctx: card name]
en: Jack
ro: Valet

[ctx: card name]
en: Ten
ro: Zece

[ctx: card name]
en: Nine
ro: Nouă

[ctx: card name]
en: Eight
ro: Opt

[ctx: card name]
en: Seven
ro: Șapte

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
ro: %1 de %2

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
ro: Locotenentul Skat

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
ro: pentru

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
ro: niciun punct

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
ro[0]: %1 punct
ro[1]: %1 puncte
ro[2]: %1 de puncte

en: Game was ended - no winner
ro: Jocul s-a încheiat - niciun cîștigător

en: Game is drawn
ro: Remiză

en: %1 won with 90 points. Super!
ro: %1 a cîștigat cu 90 de puncte. Superb!

en: %1 won to nil. Congratulations!
ro: %1 a cîștigat la zero. Felicitări!

en: Player 2 - %1 won
ro: Jucătorul 2 - %1 a cîștigat

en: Game ended
ro: Joc terminat

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ro: &Joc

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: LSkat: A desktop card game
ro: LSkat: Un joc de cărți

en: Game design and code
ro: Proiectare joc și cod

en: Graphics
ro: Grafică

en: Code Improvements
ro: Îmbunătățiri cod

en: Enter debug level
ro: Introduceți nivelul de depanare

en: Skip intro animation
ro: Sari peste animația introductivă

en: Run game in demo (autoplay) mode
ro: Lansează jocul în regim demonstrativ (jucat automat)

en: Installation error: No theme list found.
ro: Eroare de instalare: Nicio listă cu tematici găsită.

en: Installation error: Theme file error.
ro: Eroare de instalare: Eroare fișier cu tematică.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
ro: Bun venit în Skat! Începeți un nou joc.

en: Game Over. Please start a new game.
ro: Joc încheiat. Porniți un joc nou.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
ro: Mutarea următoare pentru %1 (jucător %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
ro: Șterge toate statisticile de timp care au fost păstrate în toate sesiunile.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
ro: Încheie jocul curent. Nu vor fi declarați cîștigători.

en: Quits the program.
ro: Închide programul.

en: Starting Player
ro: Jucătorul care începe

en: Changing starting player...
ro: Modific jucătorul care începe...

en: Chooses which player begins the next game.
ro: Alegeți ce jucător începe jocul următor.

en: Player &1
ro: Jucător &1

en: Player &2
ro: Jucător &2

en: Player &1 Played By
ro: Jucătorul &1 controlat de

en: Changing who plays player 1...
ro: Modific cine controlează jucătorul 1...

en: Changing who plays player 1.
ro: Modific cine controlează jucătorul 1.

en: &Mouse
ro: &Maus

en: &Computer
ro: &Calculator

en: Player &2 Played By
ro: Jucătorul &2 controlat de

en: Changing who plays player 2...
ro: Modific cine controlează jucătorul 2...

en: Changing who plays player 2.
ro: Modific cine controlează jucătorul 2.

en: &Theme
ro: &Tematică

en: Changing theme...
ro: Modificare tematică...

en: Changing theme.
ro: Modificare tematică.

en: Select &Card Deck...
ro: Selectează &spatele cărții...

en: Configure card decks...
ro: Configurează spatele cărții...

en: Choose how the cards should look.
ro: Alegeți modul în care vor arăta cărțile.

en: &Change Player Names...
ro: S&chimbare nume jucători...

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
ro: Sigur ștergeți toate statisticile de timp?

en: Dealing cards...
ro: Împărțire cărți...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
ro: Configurează numele

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
ro: Numele jucătorilor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
ro: Jucător 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
ro: Jucător 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
ro: Scor: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
ro: Jocuri: %1 / %2
