lskat - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (79 entries)

[ctx: Default player name]
en: Alice
sr@ijekavianlatin: Ana

[ctx: Default player name]
en: Bob
sr@ijekavianlatin: Brana

en: no valid card
sr@ijekavianlatin: nema dobre karte

en: unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

[ctx: suite name]
en: Clubs
sr@ijekavianlatin: tref

[ctx: suite name]
en: Spades
sr@ijekavianlatin: pik

[ctx: suite name]
en: Hearts
sr@ijekavianlatin: herc

[ctx: suite name]
en: Diamonds
sr@ijekavianlatin: karo

[ctx: trump name]
en: Grand
sr@ijekavianlatin: veliki

[ctx: card name]
en: Ace
sr@ijekavianlatin: kec

[ctx: card name]
en: King
sr@ijekavianlatin: kralj

[ctx: card name]
en: Queen
sr@ijekavianlatin: dama

[ctx: card name]
en: Jack
sr@ijekavianlatin: žandar

[ctx: card name]
en: Ten
sr@ijekavianlatin: deset

[ctx: card name]
en: Nine
sr@ijekavianlatin: devet

[ctx: card name]
en: Eight
sr@ijekavianlatin: osam

[ctx: card name]
en: Seven
sr@ijekavianlatin: sedam

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
sr@ijekavianlatin: %1 %2

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
sr@ijekavianlatin: Poručnik Skat

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
sr@ijekavianlatin: za

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
sr@ijekavianlatin: bez poena

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
sr@ijekavianlatin[0]: %1 poen
sr@ijekavianlatin[1]: %1 poena
sr@ijekavianlatin[2]: %1 poena
sr@ijekavianlatin[3]: 1 poen

en: Game was ended - no winner
sr@ijekavianlatin: Partija je završena — nema pobjednika

en: Game is drawn
sr@ijekavianlatin: Partija neriješena

en: Player 1 - %1 won
sr@ijekavianlatin: Igrač 1 — %1 pobijedi

en: %1 won with 90 points. Super!
sr@ijekavianlatin: %1 pobijedi sa 90 poena. Odlično!

en: %1 won to nil. Congratulations!
sr@ijekavianlatin: %1 pobijedi prema nuli. Čestitamo!

en: Player 2 - %1 won
sr@ijekavianlatin: Igrač 2 — %1 pobijedi

en: Game ended
sr@ijekavianlatin: Partija završena

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sr@ijekavianlatin: I&gra

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: LSkat
sr@ijekavianlatin: P‑skat

en: LSkat: A desktop card game
sr@ijekavianlatin: Igra s kartama na površi

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
sr@ijekavianlatin: © 1995-2007, Martin Heni

en: Game design and code
sr@ijekavianlatin: dizajn igre i programiranje

en: Eugene Trounev
sr@ijekavianlatin: Jevgenij Trunjov

en: Graphics
sr@ijekavianlatin: grafika

en: Benjamin Meyer
sr@ijekavianlatin: Bendžamin K. Mejer

en: Code Improvements
sr@ijekavianlatin: poboljšanja kôda

en: Enter debug level
sr@ijekavianlatin: Uđi na ispravljački nivo

en: Skip intro animation
sr@ijekavianlatin: Preskoči uvodnu animaciju

en: Run game in demo (autoplay) mode
sr@ijekavianlatin: Pokreni igru u demo režimu

en: Installation error: No theme list found.
sr@ijekavianlatin: Greška instalacije: nije nađen spisak tema.

en: Installation error: Theme file error.
sr@ijekavianlatin: Greška instalacije: greška fajla teme.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
sr@ijekavianlatin: Dobro došli u P‑skat! Započnite novu partiju.

en: Game Over. Please start a new game.
sr@ijekavianlatin: Kraj igre. Započnite novu partiju.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
sr@ijekavianlatin: Na potezu %1 (igrač %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
sr@ijekavianlatin: Čisti cjelokupnu statistiku prikupljenu iz dosadašnjih sesija.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
sr@ijekavianlatin: Završava se tekuća partija. Pobjednik neće biti proglašen.

en: Quits the program.
sr@ijekavianlatin: Napušta program.

en: Starting Player
sr@ijekavianlatin: Prvi na potezu

en: Changing starting player...
sr@ijekavianlatin: Mijenja ko je prvi na potezu.

en: Chooses which player begins the next game.
sr@ijekavianlatin: Bira koji igrač započinje sljedeću partiju.

en: Player &1
sr@ijekavianlatin: Igrač &1

en: Player &2
sr@ijekavianlatin: Igrač &2

en: Player &1 Played By
sr@ijekavianlatin: Igračem &1 upravlja

en: Changing who plays player 1...
sr@ijekavianlatin: Mijenja ko upravlja igračem 1.

en: Changing who plays player 1.
sr@ijekavianlatin: Mijenja ko upravlja igračem 1.

en: &Mouse
sr@ijekavianlatin: &miš

en: &Computer
sr@ijekavianlatin: &računar

en: Player &2 Played By
sr@ijekavianlatin: Igračem &2 upravlja

en: Changing who plays player 2...
sr@ijekavianlatin: Mijenja ko upravlja igračem 2.

en: Changing who plays player 2.
sr@ijekavianlatin: Mijenja ko upravlja igračem 2.

en: &Theme
sr@ijekavianlatin: &Tema

en: Changing theme...
sr@ijekavianlatin: Mijenja temu.

en: Changing theme.
sr@ijekavianlatin: Mijenja temu.

en: Select &Card Deck...
sr@ijekavianlatin: &Špil karata...

en: Configure card decks...
sr@ijekavianlatin: Podesite špil karata.

en: Choose how the cards should look.
sr@ijekavianlatin: Izaberite kako će karte izgledati.

en: &Change Player Names...
sr@ijekavianlatin: &Imena igrača...

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da očistite cjelokupnu statistiku?

en: Dealing cards...
sr@ijekavianlatin: Dijelim karte...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
sr@ijekavianlatin: Podešavanje imena

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
sr@ijekavianlatin: Imena igrača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
sr@ijekavianlatin: Igrač 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
sr@ijekavianlatin: Igrač 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
sr@ijekavianlatin: Rezultat: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
sr@ijekavianlatin: Partija: %1 / %2
