lskat - en to sv translation catalogue (75 entries)

en: no valid card
sv: ingen giltig kortlek

en: unknown
sv: okänd

[ctx: suite name]
en: Clubs
sv: Klöver

[ctx: suite name]
en: Spades
sv: Spader

[ctx: suite name]
en: Hearts
sv: Hjärter

[ctx: suite name]
en: Diamonds
sv: Ruter

[ctx: trump name]
en: Grand
sv: Sans

[ctx: card name]
en: Ace
sv: Äss

[ctx: card name]
en: King
sv: Kung

[ctx: card name]
en: Queen
sv: Dam

[ctx: card name]
en: Jack
sv: Knekt

[ctx: card name]
en: Ten
sv: Tio

[ctx: card name]
en: Nine
sv: Nio

[ctx: card name]
en: Eight
sv: Åtta

[ctx: card name]
en: Seven
sv: Sju

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
sv: %2 %1

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
sv: Officersskat

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
sv: för

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
sv: Ingen poäng

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
sv[0]: %1 poäng
sv[1]: %1 poäng

en: Game was ended - no winner
sv: Spelet avslutades - ingen vann

en: Game is drawn
sv: Spelet är oavgjort

en: Player 1 - %1 won
sv: Spelare 1 - %1 vann

en: %1 won with 90 points. Super!
sv: %1 vann med 90 poäng. Fantastiskt!

en: %1 won to nil. Congratulations!
sv: %1 vann mot noll. Gratulerar!

en: Player 2 - %1 won
sv: Spelare 2 - %1 vann

en: Game ended
sv: Spelet avslutades

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sv: S&pel

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: LSkat
sv: Officersskat

en: LSkat: A desktop card game
sv: Officersskat: Ett kortspel för skrivbordet

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
sv: © 1995-2007, Martin Heni

en: Game design and code
sv: Spelkonstruktion och kod

en: Graphics
sv: Grafik

en: Code Improvements
sv: Kodförbättringar

en: Enter debug level
sv: Ange felsökningsnivå

en: Skip intro animation
sv: Hoppa över inledande animering

en: Run game in demo (autoplay) mode
sv: Kör spelet i demonstrationsläge (automatiskt spel)

en: Installation error: No theme list found.
sv: Installationsfel: Någon temalista hittades inte.

en: Installation error: Theme file error.
sv: Installationsfel: Fel i temafil.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
sv: Välkommen till Skat! Starta ett nytt spel.

en: Game Over. Please start a new game.
sv: Spelet är slut. Starta ett nytt spel.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
sv: Nästa omgång för %1 (spelare %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
sv: Rensar statistiken som samlas i alla sessioner.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
sv: Avslutar ett pågående spel. Ingen vinnare kommer att utses.

en: Quits the program.
sv: Avslutar programmet.

en: Starting Player
sv: Startspelare

en: Changing starting player...
sv: Byter startspelare...

en: Chooses which player begins the next game.
sv: Väljer vilken spelare som börjar nästa spelomgång.

en: Player &1
sv: Spelare &1

en: Player &2
sv: Spelare &2

en: Player &1 Played By
sv: Spelare &1 spelas av

en: Changing who plays player 1...
sv: Ändrar vem som spelar spelare 1...

en: Changing who plays player 1.
sv: Ändrar vem som spelar spelare 1.

en: &Mouse
sv: &Mus

en: &Computer
sv: &Dator

en: Player &2 Played By
sv: Spelare &2 spelas av

en: Changing who plays player 2...
sv: Ändrar vem som spelar spelare 2...

en: Changing who plays player 2.
sv: Ändrar vem som spelar spelare 2.

en: &Theme
sv: &Tema

en: Changing theme...
sv: Ändrar tema...

en: Changing theme.
sv: Ändrar tema.

en: Select &Card Deck...
sv: &Välj kortlek...

en: Configure card decks...
sv: Anpassa kortlekar...

en: Choose how the cards should look.
sv: Välj hur korten ska se ut.

en: &Change Player Names...
sv: Ä&ndra spelarnas namn...

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
sv: Vill du verkligen rensa alla data som innehåller tidsstatistik?

en: Dealing cards...
sv: Delar ut kort...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
sv: Anpassa namn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
sv: Spelarnas namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
sv: Spelare 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
sv: Spelare 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
sv: Poäng: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
sv: Spel: %1 / %2
