lskat - en to uk translation catalogue (82 entries)

[ctx: Default player name]
en: Alice
uk: Юлія

[ctx: Default player name]
en: Bob
uk: Микола

en: no valid card
uk: відсутня коректна карта

en: unknown
uk: невідома

[ctx: suite name]
en: Clubs
uk: Трефи

[ctx: suite name]
en: Spades
uk: Піки

[ctx: suite name]
en: Hearts
uk: Черви

[ctx: suite name]
en: Diamonds
uk: Бубни

[ctx: trump name]
en: Grand
uk: Козир

[ctx: card name]
en: Ace
uk: Туз

[ctx: card name]
en: King
uk: Король

[ctx: card name]
en: Queen
uk: Королева

[ctx: card name]
en: Jack
uk: Валет

[ctx: card name]
en: Ten
uk: Десятка

[ctx: card name]
en: Nine
uk: Дев’ятка

[ctx: card name]
en: Eight
uk: Вісімка

[ctx: card name]
en: Seven
uk: Сімка

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
uk: %1 з %2

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
uk: Лейтенант Скат

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
uk: для

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
uk: без очок

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
uk[0]: %1 очко
uk[1]: %1 очок
uk[2]: %1 очок
uk[3]: %1 очко

en: Game was ended - no winner
uk: Гру завершено - переможця не визначено

en: Game is drawn
uk: Гра завершилася внічию

en: Player 1 - %1 won
uk: Гравець 1 — %1 виграв

en: %1 won with over 90 points. Super!
uk: %1 переміг з понад 90 очками. Чудово!

en: %1 won to nil. Congratulations!
uk: %1 переміг в суху. Поздоровляю!

en: Player 2 - %1 won
uk: Гравець 2 - %1 виграв

en: Game ended
uk: Гру завершено

en: unnamed
uk: без назви

[ctx: @title:window]
en: Card Deck Selection
uk: Вибір колоди карт

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previerGroupBox)
en: Preview
uk: Попередній перегляд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardDescription)
en: Deck description.
uk: Опис колоди.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardName)
en: Deck Name
uk: Назва колоди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewImage)
en: Frontside
    Preview
uk: Перегляд
    зображення

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
uk: &Гра

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
uk: &Параметри

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: LSkat: A desktop card game
uk: LSkat: Настільна карткова гра

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
uk: © Martin Heni, 1995–2007

en: Game design and code
uk: Дизайн гри та код

en: Graphics
uk: Графіка

en: Code Improvements
uk: Покращення коду

en: Enter debug level
uk: Введіть рівень налагодження

en: Skip intro animation
uk: Пропустити початкову анімацію

en: Run game in demo (autoplay) mode
uk: Запустити гру в демонстраційному режимі

en: Installation error: No theme list found.
uk: Помилка під час встановлення: Не знайдено списку тем.

en: Installation error: Theme file error.
uk: Помилка під час встановлення: Помилка у файлі тем.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
uk: Ласкаво просимо до Skat! Будь ласка, розпочніть нову гру.

en: Game Over. Please start a new game.
uk: Гру завершено. Будь ласка, почніть нову гру.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
uk: Наступний хід %1 (гравець %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
uk: Очищає статистику, яку збережено протягом усіх сеансів.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
uk: Завершує поточну гру. Переможця не буде визначено.

en: Quits the program.
uk: Закриває програму.

[ctx: @title:menu]
en: Starting Player
uk: Першим ходить

[ctx: @info:tooltip]
en: Change starting player
uk: Змінює гравця, який ходить першим

en: Chooses which player begins the next game.
uk: Обирає, який гравець почне наступну гру.

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &1
uk: Гравець &1

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &2
uk: Гравець &2

[ctx: @title:menu]
en: Player &1 Played By
uk: За гравця &1 грає

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 1
uk: Зміна того, хто грає за гравця 1.

en: Changing who plays player 1.
uk: Зміна того, хто грає за гравця 1.

[ctx: @item:inmenu]
en: &Mouse
uk: &Миша

[ctx: @item:inmenu]
en: &Computer
uk: &Комп'ютер

[ctx: @title:menu]
en: Player &2 Played By
uk: За гравця &2 грає

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 2
uk: Зміна того, хто грає за гравця 2.

en: Changing who plays player 2.
uk: Зміна того, хто грає за гравця 2.

[ctx: @title:menu]
en: &Theme
uk: &Тема

[ctx: @info:tooltip]
en: Change theme
uk: Зміна теми.

en: Changing theme.
uk: Зміна теми.

[ctx: @action]
en: Select &Card Deck…
uk: Вибір &колоди карт…

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure card decks
uk: Вибрати колоду карт

en: Choose how the cards should look.
uk: Вибрати який вигляд буде у карт.

[ctx: @action]
en: &Change Player Names…
uk: &Змінити імена гравців…

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
uk: Ви дійсно хочете витерти всю статистику?

[ctx: @info]
en: Dealing cards…
uk: Роздача карт…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
uk: Встановлення імен

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
uk: Імена гравців

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
uk: Гравець 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
uk: Гравець 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
uk: Рахунок: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
uk: Ігор: %1 / %2
