lxappearance - en to da translation catalogue (63 entries)

en: Customize Look and Feel
da: Tilpas udseende

en: Customizes look and feel of your desktop and applications
da: Tilpas skrivebordets udseende og programmer

en: Customizes look and feel of your desktop
da: Tilpas skrivebordets udseende

en: Preview of the selected widget style
da: Forhåndsvisning af den valgte kontrolstil

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Help
da: _Hjælp

en: Radio Button
da: Radioknap

en: Check Button
da: Tjekknap

en: button
da: knap

en: Page1
da: Side1

en: Page2
da: Side2

en: Default font:
da: Standardskrift:

en: Widget
da: Kontrol

en: Color scheme is not supported by currently selected widget theme.
da: Farveskema er ikke understøttet af aktuelt valgt kontroltema.

en: Use customized color scheme
da: Brug tilpasset farveskema

en: Normal windows:
da: Normale vinduer:

en: Text windows:
da: Tekstvinduer:

en: Selected items:
da: Valgte punkter:

en: Tooltips:
da: Værktøjsfif:

en: Background
da: Baggrund

en: Foreground
da: Forgrund

en: Color
da: Farve

en: Install
da: Installer

en: Remove
da: Fjern

en: Preview of the selected icon theme
da: Forhåndsvisning af det valgte ikontema

en: Icon Theme
da: Ikontema

en: Preview of the selected cursor theme
da: Forhåndsvisning af det valgte markørtema

en: Size of cursors
da: Størrelse på markører

en: Smaller
da: Mindre

en: Bigger
da: Større

en: <b>Note:</b> Not all of the desktop applications support changing cursor theme on-the-fly. So your changes here might not be fully applied to all applications till next login.
da: <b>Bemærk:</b> Ikke alle skrivebordsprogrammer understøtter ændring af løbende markørændring. Så dine ændringer her er måske ikke fuldt brugbare for alle programmer før næste logind.

en: Mouse Cursor
da: Musemarkør

en: Window Border
da: Vinduegrænse

en: Enable hinting
da: Aktiver hinting

en: Hinting style:
da: Hintingtype:

en: Sub-pixel geometry:
da: Sub-pixel geometri

en: <b>Sub-pixel geometry</b>
da: <b>Sub-pixel-geometri</b>

en: Font
da: Skrifttype

en: Toolbar Style:
da: Værktøjsbjælkens Stil:

en: Toolbar Icon Size:
da: Størrelse på værktøjsbjælkens ikoner:

en: Show images on buttons
da: Vis billeder på knapper

en: Show images in menus
da: Vis billeder i menuer

en: <b>GUI Options</b>
da: <b>Indstillinger for grafisk brugergrænseflade</b>

en: Play event sounds
da: Afspil påmindelseslyde

en: Play event sounds as feedback to user input
da: Afspil lyde som tilbagemelding på brugerinput

en: <b>Sound Effect</b>
da: <b>Lydeffekt</b>

en: Other
da: Andet

en: None
da: Ingen

en: Slight
da: Lille

en: Full
da: Fuld

en: Same as menu items
da: Som menupunkter

en: Small toolbar icon
da: Små værktøjsbjælkeikoner

en: Large toolbar icon
da: Store værktøjsbjælkeikoner

en: Same as buttons
da: Som knapper

en: Same as drag icons
da: Som trækkede ikoner

en: Same as dialogs
da: Som dialoger

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Text only
da: Kun tekst

en: Text below icons
da: Tekst under ikonerne

en: Text beside icons
da: Tekst ved siden af ikonerne

en: Select an icon theme
da: Vælg ikontema

en: *.tar.gz, *.tar.bz2 (Icon Theme)
da: *.tar.gz, *.tar.bz2 (ikontema)
