lxappearance 0.5.0 - en to ja translation catalogue (73 entries)

en: Customize Look and Feel
ja: ルックアンドフィールを設定します

en: Customizes look and feel of your desktop and applications
ja: あなたのデスクトップとアプリケーションのルックアンドフィールを設定します

en: Customizes look and feel of your desktop
ja: デスクトップのルックアンドフィールを設定します

en: Preview of the selected widget style
ja: 選択中のウィジェットスタイルのプレビュー

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Radio Button
ja: ラジオボタン

en: Check Button
ja: チェックボタン

en: button
ja: ボタン

en: Demo
ja: デモ

en: Page1
ja: ページ1

en: Page2
ja: ページ2

en: Default font:
ja: デフォルトのフォント:

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Color scheme is not supported by currently selected widget theme.
ja: 現在選択しているウィジェットテーマはカラースキームをサポートしていません。

en: Use customized color scheme
ja: 独自のカラースキームを使用する

en: Normal windows:
ja: 通常のウィンドウ:

en: Text windows:
ja: テキストウィンドウ:

en: Selected items:
ja: 選択中のアイテム:

en: Tooltips:
ja: ツールチップ:

en: Background
ja: 背景色

en: Foreground
ja: 前景色

en: Color
ja: 色

en: Install
ja: インストール

en: Remove
ja: 削除

en: Preview of the selected icon theme
ja: 選択中のアイコンテーマのプレビュー

en: Icon Theme
ja: アイコンテーマ

en: Preview of the selected cursor theme
ja: 選択中のカーソルテーマのプレビュー

en: Size of cursors
ja: カーソルの大きさ

en: Smaller
ja: 小さく

en: Bigger
ja: 大きく

en: <b>Note:</b> Not all of the desktop applications support changing cursor theme on-the-fly. So your changes here might not be fully applied to all applications till next login.
ja: <b>注意:</b> デスクトップアプリケーションのすべてが実行中のカーソルテーマの変更をサポートしているわけではありません。よって、ここでの変更の一部は次回のログインまで反映されないことがあります。

en: Mouse Cursor
ja: マウスカーソル

en: Window Border
ja: ウィンドウ境界

en: Enable antialiasing
ja: アンチエイリアシングを有効にする

en: <b>Antialiasing</b>
ja: <b>アンチエイリアシング</b>

en: Enable hinting
ja: ヒンティングを有効にする

en: Hinting style:
ja: ヒンティングのスタイル:

en: <b>Hinting</b>
ja: <b>ヒンティング</b>

en: Sub-pixel geometry:
ja: サブピクセルの配列:

en: <b>Sub-pixel geometry</b>
ja: <b>サブピクセルの配列</b>

en: Font
ja: フォント

en: Toolbar Style:
ja: ツールバーのスタイル:

en: Toolbar Icon Size:
ja: ツールバーのアイコンのサイズ:

en: Show images on buttons
ja: ボタンに画像を表示する

en: Show images in menus
ja: メニューに画像を表示する

en: <b>GUI Options</b>
ja: <b>GUI のオプション</b>

en: Keyboard theme:
ja: キーボードのテーマ:

en: <b>Keyboard Options</b>
ja: <b>キーボードのオプション</b>

en: Play event sounds
ja: イベント音を鳴らす

en: Play event sounds as feedback to user input
ja: ユーザ入力のフィードバックとしてイベント音を鳴らす

en: <b>Sound Effect</b>
ja: <b>効果音</b>

en: Enable _accessibility in GTK+ applications
ja: GTK+ アプリケーションにおいて、アクセシビリティを可能にする（_A）

en: <b>Accessibility</b>
ja: <b>アクセシビリティ</b>

en: Other
ja: その他

en: None
ja: なし

en: Slight
ja: 微小

en: Medium
ja: 中間

en: Full
ja: 完全

en: Same as menu items
ja: メニューアイテムと同じ

en: Small toolbar icon
ja: 小さなツールバーアイコン

en: Large toolbar icon
ja: 大きなツールバーアイコン

en: Same as buttons
ja: ボタンと同じ

en: Same as drag icons
ja: ドラッグアイコンと同じ

en: Same as dialogs
ja: ダイアログと同じ

en: Icons only
ja: アイコンのみ

en: Text only
ja: テキストのみ

en: Text below icons
ja: アイコンの下にテキスト

en: Text beside icons
ja: アイコンの横にテキスト

en: Select an icon theme
ja: アイコンテーマの選択

en: *.tar.gz, *.tar.bz2 (Icon Theme)
ja: *.tar.gz, *.tar.bz2 (アイコンテーマ)

en: Setting color scheme is not available without lxsession as session manager.
ja: セッションマネージャーとしてのlxsessionを使用しない場合、配色の設定を行わない。
