lxinput - en to pt translation catalogue (26 entries)

en: LXInput autostart
pt: Arranque automático LXInput

en: Setup keyboard and mouse using settings done in LXInput
pt: Configurar definições do teclado e rato através do LXInput

en: Input Device Preferences
pt: Preferências de dispositivos

en: Sensitivity:
pt: Sensibilidade:

en: High
pt: Alta

en: Low
pt: Baixa

en: Fast
pt: Rápida

en: Slow
pt: Lenta

en: Acceleration:
pt: Aceleração:

en: <b>Motion</b>
pt: <b>Ação</b>

en: Left handed (Swap left and right mouse buttons)
pt: Canhoto (trocar botões esquerdo e direito do rato)

en: Mouse
pt: Rato

en: Delay before each key starts repeating
pt: Atraso antes de cada repetição de teclas

en: Repeat delay:
pt: Atraso de repetição:

en: Interval between each key repeat
pt: Intervalo entre repetições de teclas

en: Long
pt: Longa

en: Short
pt: Curta

en: Repeat interval:
pt: Intervalo de repetição:

en: Type in the following box to test your keyboard settings
pt: Digite os caracteres na caixa seguinte para testar o teclado

en: <b>Character Repeat</b>
pt: <b>Carácter de repetição</b>

en: Beep when there is an error of keyboard input
pt: Sinalizar quando existir um erro no teclado

en: <b>Keyboard layout</b>
pt: <b>Esquema do teclado</b>

en: Keyboard
pt: Teclado

en: Touch Pad
pt: Painel de toque

en: Keyboard and Mouse
pt: Teclado e rato

en: Configure keyboard, mouse, and other input devices
pt: Configurar teclado, rato e outros dispositivos
