lxinput - en to pt_BR translation catalogue (25 entries)

en: LXInput autostart
pt_BR: Auto-inicialização do LXInput

en: Setup keyboard and mouse using settings done in LXInput
pt_BR: Configure o teclado e mouse pelo LXInput

en: Input Device Preferences
pt_BR: Preferências dos dispositivos de entrada

en: Sensitivity:
pt_BR: Sensibilidade:

en: High
pt_BR: Alta

en: Low
pt_BR: Baixa

en: Fast
pt_BR: Rápida

en: Slow
pt_BR: Lenta

en: Acceleration:
pt_BR: Aceleração:

en: <b>Motion</b>
pt_BR: <b>Movimento</b>

en: Left handed (Swap left and right mouse buttons)
pt_BR: Canhoto (alterna o botão esquerdo e direito do mouse)

en: Delay before each key starts repeating
pt_BR: Atraso antes que a tecla comece a repetir

en: Repeat delay:
pt_BR: Atraso de repetição:

en: Interval between each key repeat
pt_BR: Intervalo entre cada repetição da tecla

en: Long
pt_BR: Longo

en: Short
pt_BR: Curto

en: Repeat interval:
pt_BR: Intervalo de repetição:

en: Type in the following box to test your keyboard settings
pt_BR: Digite no campo abaixo para testar a configuração do teclado

en: <b>Character Repeat</b>
pt_BR: <b>Repetição de caractere</b>

en: Beep when there is an error of keyboard input
pt_BR: Bipar quando houver um erro de entrada do teclado

en: <b>Keyboard layout</b>
pt_BR: <b>Disposição do teclado</b>

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Touch Pad
pt_BR: Touchpad

en: Keyboard and Mouse
pt_BR: Teclado e mouse

en: Configure keyboard, mouse, and other input devices
pt_BR: Configure o teclado, o mouse e outros dispositivos de entrada
