gnome-menus HEAD - en to fa translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
fa: صدا و تصویر

en: Multimedia menu
fa: منوی چندرسانه‌ای

en: Programming
fa: برنامه‌سازی

en: Tools for software development
fa: ابزارهای تولید نرم‌افزار

en: Education
fa: آموزش

en: Games
fa: بازی‌ها

en: Games and amusements
fa: بازی و سرگرمی

en: Graphics
fa: گرافیک

en: Graphics applications
fa: برنامه‌های گرافیکی

en: Hardware
fa: سخت‌افزار

en: Settings for several hardware devices
fa: تنظیمات دستگاه‌های مختلف سخت‌افزاری

en: Internet and Network
fa: اینترنت و شبکه

en: Network-related settings
fa: تنظیمات مربوط به شبکه

en: Look and Feel
fa: شکل و رفتار

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
fa: تنظیماتی که ظاهر و رفتار رومیزی را کنترل می‌کنند

en: Applications
fa: برنامه‌ها

en: System
fa: سیستم

en: Personal preferences and administration settings
fa: ترجیحات شخصی و تنظیمات مدیریتی

en: Internet
fa: اینترنت

en: Programs for Internet access such as web and email
fa: برنامه‌هایی برای دست‌یابی به اینترنت مثل وب و پست الکترونیکی

en: Office
fa: اداری

en: Office Applications
fa: برنامه‌های اداری

en: Other
fa: غیره

en: Applications that did not fit in other categories
fa: برنامه‌هایی که در مقولات دیگر جا نمی‌گیرند

en: Personal
fa: شخصی

en: Personal settings
fa: تنظیمات شخصی

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: Personal preferences
fa: ترجیحات شخصی

en: Administration
fa: مدیریت

en: Change system-wide settings (affects all users)
fa: تغییر تنظیمات کل سیستم (همه‌ی کاربران متأثر می‌شوند)‏

en: System settings
fa: تنظیمات سیستم

en: System Tools
fa: ابزارهای سیستم

en: System configuration and monitoring
fa: پیکربندی و پایشگری سیستم

en: Universal Access
fa: دسترسی همگانی

en: Universal Access Settings
fa: تنظیمات دسترسی همگانی

en: Accessories
fa: لوازم

en: Desktop accessories
fa: لوازم رومیزی
