gnome-menus HEAD - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Sound & Video
id: Suara & Video

en: Multimedia menu
id: Menu multimedia

en: Programming
id: Pemrograman

en: Tools for software development
id: Perkakas untuk pengembangan perangkat lunak

en: Education
id: Pendidikan

en: Games
id: Permainan

en: Games and amusements
id: Permainan dan hiburan

en: Graphics
id: Grafis

en: Graphics applications
id: Aplikasi grafis

en: Hardware
id: Perangkat Keras

en: Settings for several hardware devices
id: Penataan untuk beberapa peralatan perangkat keras

en: Internet and Network
id: Internet dan Jaringan

en: Network-related settings
id: Penataan terkait jaringan

en: Look and Feel
id: Tampilan dan Rasa

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
id: Penataan mengendalikan tampilan dan perilaku desktop

en: Applications
id: Aplikasi

en: System
id: Sistem

en: Personal preferences and administration settings
id: Preferensi pribadi dan penataan administrasi

en: Programs for Internet access such as web and email
id: Program untuk mengakses internet seperti web dan email

en: Office
id: Perkantoran

en: Office Applications
id: Aplikasi Perkantoran

en: Other
id: Lainnya

en: Applications that did not fit in other categories
id: Aplikasi yang tidak termasuk dalam kategori lain

en: Personal
id: Pribadi

en: Personal settings
id: Penataan pribadi

en: Preferences
id: Preferensi

en: Personal preferences
id: Preferensi pribadi

en: Administration
id: Administrasi

en: Change system-wide settings (affects all users)
id: Ubah pengaturan sistem (mempengaruhi seluruh pengguna)

en: System settings
id: Penataan sistem

en: System Tools
id: Peralatan Sistem

en: System configuration and monitoring
id: Konfigurasi sistem dan pemantauan

en: Universal Access
id: Akses Universal

en: Universal Access Settings
id: Penataan Akses Universal

en: Accessories
id: Aksesoris

en: Desktop accessories
id: Aksesoris desktop
