gnome-menus 2.24 - en to it translation catalogue (35 entries)

en: Sound & Video
it: Audio e video

en: Multimedia menu
it: Menu multimedia

en: Programming
it: Programmazione

en: Tools for software development
it: Strumenti per lo sviluppo software

en: Education
it: Istruzione

en: Games
it: Giochi

en: Games and amusements
it: Giochi e passatempi

en: Graphics
it: Grafica

en: Graphics applications
it: Applicazioni grafiche

en: Settings for several hardware devices
it: Impostazioni per parecchi dispositivi hardware

en: Internet and Network
it: Internet e rete

en: Network-related settings
it: Impostazioni relative alla rete

en: Look and Feel
it: Aspetto e stile

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
it: Impostazioni che controllano l'aspetto e il comportamento del desktop

en: Applications
it: Applicazioni

en: System
it: Sistema

en: Personal preferences and administration settings
it: Preferenze personali e impostazioni di amministrazione

en: Programs for Internet access such as web and email
it: Programmi per l'accesso a Internet come web ed email

en: Office
it: Ufficio

en: Office Applications
it: Applicazioni da ufficio

en: Other
it: Altro

en: Applications that did not fit in other categories
it: Applicazioni che non rientrano in altre categorie

en: Personal
it: Personale

en: Personal settings
it: Impostazioni personali

en: Preferences
it: Preferenze

en: Personal preferences
it: Preferenze personali

en: Administration
it: Amministrazione

en: Change system-wide settings (affects all users)
it: Modifica impostazioni di sistema (influenzano tutti gli utenti)

en: System settings
it: Impostazioni di sistema

en: System Tools
it: Strumenti di sistema

en: System configuration and monitoring
it: Configurazione e monitoraggio del sistema

en: Universal Access
it: Accesso universale

en: Universal Access Settings
it: Impostazioni accesso universale

en: Accessories
it: Accessori

en: Desktop accessories
it: Accessori del desktop
