lxmusic - en to da translation catalogue (78 entries)

en: Official icon of xmms2 by Arnaud DIDRY
da: Officielt ikon for xmms2 af Arnaud DIDRY

en: Music Player for LXDE
    Simple GUI XMMS2 client
da: Musikafspiller til LXDE
    Enkel GUI XMMS2-klient

en: Bitrate:
da: Bithastighed:

en: Audio Files
da: Lydfiler

en: All Files
da: Alle filer

en: Input a URL
da: Skriv en URL

en: Now Playing:
da: Spiller nu:

note: metadata available
en: Artist
da: Kunstner

en: Title
da: Titel

en: Length
da: Længde

en: Default
da: Standard

en: Play
da: Afspil

en: Create new playlist
da: Opret ny afspilningsliste

en: Error
da: Fejl

note: alsa use: * # xmms2 config_list|egrep "^alsa" * to get list of possible config variables
en: Advanced Linux Sound Architecture
da: ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)

en: Device:
da: Enhed:

note: oss
en: Open Sound System
da: OSS (Open Sound System)

note: ao
en: Cross-platform audio output library
da: Krydsplatform lyduddatabibliotek

en: Name:
da: Navn:

en: Sink:
da: Datamodtager:

note: jack
en: JACK Audio Connection Kit
da: JACK-lydforbindelsesmiljø

en: Disk Writer
da: Diskbrænder

en: Destination Directory:
da: Målmappe:

en: Music Player
da: Musikafspiller

en: Play your music files easily
da: Enkel musikafspilning

en: No Repeat
da: Ingen gentagelse

en: Repeat Current
da: Gentag aktuelle

en: Repeat All
da: Gentag alle

en: All
da: Alle

en: Track Name
da: Titel

en: _File
da: _Fil

en: File Properties
da: Filegenskaber

en: _Playlist
da: _Afspilningsliste

en: _Switch To Playlist
da: _Gå til afspilningsliste

en: _Locate Currently Played
da: _Lokaliser seneste afspillede

en: Add To Playlist
da: Tilføj til afspilningsliste

en: Add Files or Folders
da: Tilføj filer eller mapper

en: Add URL
da: Tilføj URL

en: Remove From Playlist
da: Fjern fra afspilningslisten

en: Remove Selected Items
da: Fjern valgte elementer

en: Remove All Items
da: Fjern alle elementer

en: Create _New Playlist
da: _Opret Ny afspilningsliste

en: _Delete Current Playlist
da: _Slet denne afspilningsliste

en: _View
da: _Visning

en: Show Playlist
da: Vis afspilningslisten

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Help
da: _Hjælp

en: Previous
da: Forrige

en: Play/Pause
da: Afspil/pause

en: Next
da: Næste

en: Current Playlist
da: Aktuel afspilningsliste

en: Favorites
da: Favoritter

en: Media Library
da: Mediebibliotek

en: Add files to the playlist
da: Tilføj filer til afspilningslisten

en: Remove items from the playlist
da: Fjern fra afspilningslisten

en: Locate currently played track
da: Lokaliser den fil der afspilles

en: Enter keyword here
da: Skriv nøgleord her

en: _Show Main Window
da: _Vis hovedvindue

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Show system tray icon
da: Vis statusikon

en: Minimize to system tray on close
da: Minimer til statusfelt når LXMusic lukkes

en: Music files can be played without graphical user interface to save system resources
da: Musikfiler kan afspilles uden grafisk brugergrænseflade, for at spare systemressourcer

en: Continue playback in background after exiting LXMusic
da: Fortsæt afspilning i baggrunden efter lukning af LXMusic

en: General
da: Generelt

en: Plugin:
da: Udvidelsesmodul:

en: Buffer Size:
da: Mellemlagerstørrelse:

en: <b>Output</b>
da: <b>Uddata</b>

en: CD-ROM Device:
da: Cd-ROM-enhed:

en: <b>Audio CD</b>
da: <b>Lyd-cd</b>

en: Audio
da: Lyd

en: Default ID3 V1 Encoding:
da: Standard ID3 V1-kodning:

en: Misc
da: Diverse

en: <b>File Type: </b>
da: <b>Filtype: </b>

en: <b>Size: </b>
da: <b>Størrelse: </b>

en: <b>Comment: </b>
da: <b>Kommentar: </b>

en: <b>Artist: </b>
da: <b>Kunstner: </b>

en: <b>Title: </b>
da: <b>Titel: </b>

en: <b>File: </b>
da: <b>Fil: </b>
