lxmusic - en to hu translation catalogue (81 entries)

en: Official icon of xmms2 by Arnaud DIDRY
hu: Arnaud DIDRY hivatalos xmms2 ikonja

en: Music Player for LXDE
    Simple GUI XMMS2 client
hu: LXDE zenelejátszó
    Egyszerű grafikus XMMS2 kliens

en: Bitrate:
hu: Bitsebesség:

en: Audio Files
hu: Hang fájlok

en: All Files
hu: Minden fájl

en: Input a URL
hu: URL megadása

en: Now Playing:
hu: Most fut:

note: metadata available
en: Artist
hu: Művész

en: Title
hu: Cím

en: Length
hu: Hossz

en: Default
hu: Alap

en: Pause
hu: Szünet

en: Play
hu: Lejátszás

en: Create new playlist
hu: Új lista létrehozása

en: Error
hu: Hiba

note: alsa use: * # xmms2 config_list|egrep "^alsa" * to get list of possible config variables
en: Advanced Linux Sound Architecture
hu: Fejlett Linux Hangrendszer (ALSA)

en: Device:
hu: Eszköz:

en: Mixer:
hu: Keverő:

note: ao
en: Cross-platform audio output library
hu: Kereszt-platformos hang kimeneti könyvtár

en: Name:
hu: Név:

en: Server:
hu: Kiszolgáló:

en: Sink:
hu: Kimenet:

en: Disk Writer
hu: Lemezre írás

en: Destination Directory:
hu: Cél könyvtár:

en: Music Player
hu: Zenelejátszó

en: Play your music files easily
hu: Játszd le zenefájljaid kényelmesen

en: No Repeat
hu: Nincs ismétlés

en: Repeat Current
hu: Jelenlegi szám ismétlése

en: Repeat All
hu: Minden ismétel

en: All
hu: Minden

en: Track Name
hu: A szám neve

en: _File
hu: _Fájl

en: File Properties
hu: Fájl tulajdonságok

en: _Playlist
hu: _Lista

en: _Switch To Playlist
hu: _Váltás a listára

en: _Locate Currently Played
hu: _Jelenleg játszott szám felkutatása

en: Add To Playlist
hu: Hozzáadás a listához

en: Add Files or Folders
hu: Fájlok és mappák hozzáadása

en: Add URL
hu: URL hozzáadása

en: Remove From Playlist
hu: Törlés a listából

en: Remove Selected Items
hu: Kijelölt elemek eltávolítása

en: Remove All Items
hu: Minden elem eltávolítása

en: Create _New Playlist
hu: Ú_j lejátszólista létrehozása

en: _Delete Current Playlist
hu: Jelenlegi lejátszólista _törlése

en: _View
hu: _Nézet

en: Show Playlist
hu: Lista mutatása

en: _Tools
hu: _Eszközök

en: _Help
hu: _Súgó

en: Previous
hu: Előző

en: Play/Pause
hu: Lejátszás/Szünet

en: Stop
hu: Leállítás

en: Next
hu: Következő

en: Current Playlist
hu: Jelenlegi lista

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: Media Library
hu: Média tár

en: Add files to the playlist
hu: Fájlok hozzáadása a listához

en: Remove items from the playlist
hu: Elemek törlése a listából

en: Locate currently played track
hu: Jelenleg játszott szám felkutatása

en: Filter:
hu: Szűrő:

en: Enter keyword here
hu: Adj meg kulcsszót

en: _Show Main Window
hu: Főablak _megjelenítése

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Show system tray icon
hu: Rendszer tálca ikon mutatása

en: Minimize to system tray on close
hu: Bezárást indítva a rendszertálcára

en: Music files can be played without graphical user interface to save system resources
hu: A zenei fájlok grafikus felület nélkül is lejátszhatók az erőforrásokat kímélve

en: Continue playback in background after exiting LXMusic
hu: A lejátszás a háttérben folyik az LXMusic bezárása után

en: General
hu: Általános

en: Plugin:
hu: Beillesztés:

en: Buffer Size:
hu: Pufferméret:

en: <b>Output</b>
hu: <b>Kimenet</b>

en: CD-ROM Device:
hu: CD-ROM eszköz:

en: <b>Audio CD</b>
hu: <b>Hang CD</b>

en: Audio
hu: Hang

en: Default ID3 V1 Encoding:
hu: Alap ID3 V1 kódolás:

en: Misc
hu: Egyéb

en: <b>File Type: </b>
hu: <b>Fájl típus: </b>

en: <b>Size: </b>
hu: <b>Méret: </b>

en: <b>Comment: </b>
hu: <b>Megjegyzés: </b>

en: <b>Artist: </b>
hu: <b>Előadó: </b>

en: <b>Title: </b>
hu: <b>Cím: </b>

en: <b>File: </b>
hu: <b>Fájl: </b>
