lxmusic 0.2.3 - en to id translation catalogue (76 entries)

en: Official icon of xmms2 by Arnaud DIDRY
id: Ikon resmi xmms2 oleh Arnaud DIDRY

en: Music Player for LXDE
    Simple GUI XMMS2 client
id: Pemutar Musik untuk LXDE
    Klien XMMS2 GUI sederhana

en: Bitrate:
id: Bitrasi:

en: Audio Files
id: Berkas Audio

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Input a URL
id: Masukkan URL

en: Now Playing:
id: Sedang Diputar:

note: metadata available
en: Artist
id: Artis

en: Title
id: Judul

en: Length
id: Panjang

en: Default
id: Standar

en: Pause
id: Jeda

en: Play
id: Putar

en: Create new playlist
id: Buat senarai putar baru

en: Error
id: Galat

note: alsa use: * # xmms2 config_list|egrep "^alsa" * to get list of possible config variables
en: Advanced Linux Sound Architecture
id: Pengaturan Tingkat Lanjut Arsitektur Linux Sound

en: Device:
id: Divais:

note: oss
en: Open Sound System
id: Buka System Suara

note: ao
en: Cross-platform audio output library
id: Antar-platform keluaran audio library

en: Name:
id: Nama:

note: jack
en: JACK Audio Connection Kit
id: Kotak Penyambung JACK Audio

en: Disk Writer
id: Penulis Disk

en: Destination Directory:
id: Directory Tujuan:

en: Music Player
id: Pemutar Musik

en: Play your music files easily
id: Putar musik kamu dengan mudah

en: No Repeat
id: Tidak ada Pengulangan

en: Repeat Current
id: Arus Pengulangan

en: Repeat All
id: Pengulangan Semua

en: All
id: Semua

en: Track Name
id: Nama Track:

en: _File
id: _Berkas

en: File Properties
id: Properti Berkas

en: _Playlist
id: _Senarai Putar

en: _Switch To Playlist
id: _Pindah ke Senarai Putar

en: _Locate Currently Played
id: _Temukan Diputar Saat Ini

en: Add To Playlist
id: Tambah Ke Senarai Putar

en: Add Files or Folders
id: Tambah Berkas atau Folder

en: Add URL
id: Tambah URL

en: Remove From Playlist
id: Hapus Dari Senarai Putar

en: Remove Selected Items
id: Hapus Item Terpilih

en: Remove All Items
id: Hapus Semua Item

en: Create _New Playlist
id: Buat _Senarai Putar Baru

en: _Delete Current Playlist
id: _Hapus Senarai Putar Saat Ini

en: _View
id: Ta_mpilan

en: Show Playlist
id: Tampilkan Senarai Putar

en: _Tools
id: _Alat

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: Previous
id: Mundur

en: Play/Pause
id: Putar/Jeda

en: Next
id: Maju

en: Current Playlist
id: Senarai Putar Saat Ini

en: Favorites
id: Favorit

en: Media Library
id: Pustaka Media

en: Add files to the playlist
id: Tambah berkas ke senarai putar

en: Remove items from the playlist
id: Hapus item dari senarai putar

en: Locate currently played track
id: Temukan lagu yang saat ini diputar

en: Enter keyword here
id: Masukkan kata kunci di sini

en: _Show Main Window
id: Tam_pilkan Jendela Utama

en: Preferences
id: Preferensi

en: Show system tray icon
id: Tampilkan ikon baki sistem

en: Minimize to system tray on close
id: Minimalkan ke baki sistem saat keluar

en: Music files can be played without graphical user interface to save system resources
id: Berkas musik dapat dimainkan tanpa antarmuka pengguna grafis untuk menghemat sumber daya sistem

en: Continue playback in background after exiting LXMusic
id: Lanjutkan putar balik di latar belakang setelah keluar LXMusic

en: General
id: Umum

en: Buffer Size:
id: Ukuran Penyangga:

en: <b>Output</b>
id: <b>Keluaran</b>

en: CD-ROM Device:
id: Divais CD-ROM:

en: <b>Audio CD</b>
id: <b>CD Audio</b>

en: Default ID3 V1 Encoding:
id: Penyandian ID3 V1 Standar:

en: Misc
id: Lainnya

en: <b>File Type: </b>
id: <b>Tipe Berkas: </b>

en: <b>Size: </b>
id: <b>Ukuran: </b>

en: <b>Comment: </b>
id: <b>Komentar: </b>

en: <b>Artist: </b>
id: <b>Artis: </b>

en: <b>Title: </b>
id: <b>Judul: </b>

en: <b>File: </b>
id: <b>Berkas: </b>
