lxmusic 0.4.4 - en to ja translation catalogue (80 entries)

en: Official icon of xmms2 by Arnaud DIDRY
ja: Arnaud DIDRY 氏による xmms2 の公式アイコン

en: Music Player for LXDE
    Simple GUI XMMS2 client
ja: LXDE のための音楽プレーヤ
    XMMS2 のシンプルな GUI クライアント

en: Bitrate:
ja: ビットレート:

en: Audio Files
ja: 音声ファイル

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Input a URL
ja: URL を入力してください

en: Now Playing:
ja: 現在演奏中:

note: metadata available
en: Artist
ja: アーティスト

en: Album
ja: アルバム

en: Title
ja: タイトル

en: Length
ja: 長さ

en: Default
ja: デフォルト

en: Pause
ja: 一時停止

en: Play
ja: 再生

en: Create new playlist
ja: 新規プレイリストの作成

en: Error
ja: エラー

en: Device:
ja: デバイス:

en: Mixer:
ja: ミキサー:

note: ao
en: Cross-platform audio output library
ja: libaoオーディオ出力ライブラリ

en: Name:
ja: 名前:

en: Server:
ja: サーバ:

en: Disk Writer
ja: ディスクライター

en: Destination Directory:
ja: 保存先ディレクトリ:

en: Music Player
ja: 音楽プレーヤ

en: Play your music files easily
ja: 簡単に音楽を再生できます

en: No Repeat
ja: リピートしない

en: Repeat Current
ja: このトラックをリピート

en: Repeat All
ja: 全体をリピート

en: All
ja: すべて

en: Track Name
ja: トラック名

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: File Properties
ja: ファイルのプロパティ

en: _Playlist
ja: プレイリスト(_P)

en: _Switch To Playlist
ja: プレイリストの切り替え(_S)

en: _Locate Currently Played
ja: 再生中の場所(_L)

en: Add To Playlist
ja: プレイリストへの追加

en: Add Files or Folders
ja: ファイルやフォルダの追加

en: Add URL
ja: URL の追加

en: Remove From Playlist
ja: プレイリストから削除

en: Remove Selected Items
ja: 選択したアイテムを削除

en: Remove All Items
ja: すべてのアイテムを削除

en: Create _New Playlist
ja: 新規プレイリストの作成(_N)

en: _Delete Current Playlist
ja: 現在のプレイリストを削除(_D)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Show Playlist
ja: プレイリストを表示

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Previous
ja: 前へ

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Stop
ja: 停止

en: Next
ja: 次へ

en: Current Playlist
ja: 現在のプレイリスト

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Media Library
ja: メディアライブラリ

en: Add files to the playlist
ja: ファイルをプレイリストへ追加する

en: Remove items from the playlist
ja: プレイリストからアイテムを削除

en: Locate currently played track
ja: 現在演奏中のトラックの場所

en: Filter:
ja: フィルタ:

en: Enter keyword here
ja: キーワードを入力してください

en: _Show Main Window
ja: メインウィンドウで表示する(_S)

en: Preferences
ja: 設定

en: Show system tray icon
ja: システムトレイにアイコンを表示する

en: Minimize to system tray on close
ja: 閉じる代わりにシステムトレイに格納する

en: Music files can be played without graphical user interface to save system resources
ja: リソースの節約のため、GUIなしでも再生できるようになります

en: Continue playback in background after exiting LXMusic
ja: LXMusic の終了後もバックグラウンドで再生を続ける

en: General
ja: 一般

en: Plugin:
ja: プラグイン:

en: Buffer Size:
ja: バッファのサイズ:

en: <b>Output</b>
ja: <b>出力</b>

en: CD-ROM Device:
ja: CD-ROM のデバイス:

en: <b>Audio CD</b>
ja: <b>音楽 CD</b>

en: Audio
ja: 音声

en: Default ID3 V1 Encoding:
ja: ID3 V1 のデフォルトのエンコーディング:

en: <b>File Type: </b>
ja: <b>ファイルタイプ: </b>

en: <b>Size: </b>
ja: <b>サイズ: </b>

en: <b>Comment: </b>
ja: <b>コメント: </b>

en: <b>Artist: </b>
ja: <b>アーティスト: </b>

en: <b>Album: </b>
ja: <b>アルバム: </b>

en: <b>Title: </b>
ja: <b>タイトル: </b>

en: <b>File: </b>
ja: <b>ファイル: </b>
