lxmusic - en to nn translation catalogue (73 entries)

en: Official icon of xmms2 by Arnaud DIDRY
nn: Offisielt ikon til xmms2 av Arnaud DIDRY

en: Music Player for LXDE
    Simple GUI XMMS2 client
nn: Musikkspelar for LXDE
    Enkel grafisk XMMS2-klient

en: Audio Files
nn: Lydfiler

en: All Files
nn: Alle filer

en: Input a URL
nn: Skriv inn adresse

en: Now Playing:
nn: Spelar no:

en: Title
nn: Tittel

en: Length
nn: Lengd

en: Default
nn: Standard

en: Play
nn: Spel

en: Create new playlist
nn: Lag ny speleliste

en: Error
nn: Feil

en: Device:
nn: Eining:

en: Mixer:
nn: Miksar:

note: ao
en: Cross-platform audio output library
nn: Kryssplattformbibliotek for lydavspeling

en: Name:
nn: Namn:

en: Server:
nn: Tenar:

en: Disk Writer
nn: Lagra til disk

en: Destination Directory:
nn: Målmappe:

en: Music Player
nn: Musikkspelar

en: Play your music files easily
nn: Spel musikkfiler

en: No Repeat
nn: Ikkje gjenta

en: Repeat Current
nn: Gjenta denne

en: Repeat All
nn: Gjenta alle

en: All
nn: Alle

en: Track Name
nn: Spornamn

en: _File
nn: _Fil

en: File Properties
nn: Fileigenskapar

en: _Playlist
nn: _Speleliste

en: _Switch To Playlist
nn: _Byt til speleliste

en: _Locate Currently Played
nn: _Vis sporet som spelar

en: Add To Playlist
nn: Legg til i speleliste

en: Add Files or Folders
nn: Legg til filer/mapper

en: Add URL
nn: Legg til adresse

en: Remove From Playlist
nn: Fjern frå speleliste

en: Remove Selected Items
nn: Fjern dei valde elementa

en: Remove All Items
nn: Fjern alle elementa

en: Create _New Playlist
nn: Lag _ny speleliste

en: _Delete Current Playlist
nn: _Slett gjeldande speleliste

en: _View
nn: _Vis

en: Show Playlist
nn: Vis speleliste

en: _Tools
nn: V_erktøy

en: _Help
nn: _Hjelp

en: Previous
nn: Førre

en: Play/Pause
nn: Spel/pause

en: Stop
nn: Stopp

en: Next
nn: Neste

en: Current Playlist
nn: Gjeldande speleliste

en: Favorites
nn: Favorittar

en: Media Library
nn: Mediebibliotek

en: Add files to the playlist
nn: Legg filer til spelelista

en: Remove items from the playlist
nn: Fjern elementa frå spelelista

en: Locate currently played track
nn: Finn sporet som spelar

en: Enter keyword here
nn: Skriv inn nøkkelord

en: _Show Main Window
nn: _Vis hovudvindauget

en: Show system tray icon
nn: Vis ikon i systemtrauet

en: Minimize to system tray on close
nn: Minimer til systemtrauet ved lukking

en: Music files can be played without graphical user interface to save system resources
nn: Musikkfiler kan spelast av utan grafisk grensesnitt, for å spara systemressursane.

en: Continue playback in background after exiting LXMusic
nn: Hald fram avspeling i bakgrunnen etter lukking av LXMusic

en: General
nn: Generelt

en: Plugin:
nn: Programtillegg:

en: Buffer Size:
nn: Bufferstorleik:

en: <b>Output</b>
nn: <b>Utdata</b>

en: CD-ROM Device:
nn: CD-ROM-eining:

en: <b>Audio CD</b>
nn: <b>Lyd-CD</b>

en: Audio
nn: Lyd

en: Default ID3 V1 Encoding:
nn: Standard ID3 V1-teiknkoding:

en: Misc
nn: Ymse

en: <b>File Type: </b>
nn: <b>Filtype: </b>

en: <b>Size: </b>
nn: <b>Storleik: </b>

en: <b>Comment: </b>
nn: <b>Merknad: </b>

en: <b>Title: </b>
nn: <b>Tittel: </b>

en: <b>File: </b>
nn: <b>Fil: </b>
