lxmusic - en to sr@latin translation catalogue (82 entries)

en: Official icon of xmms2 by Arnaud DIDRY
sr@latin: Zvanična ikona za IksMMS2 (napravio Arnaud DIDRY)

en: Music Player for LXDE
    Simple GUI XMMS2 client
sr@latin: LIks-DE — Zvukovnik
    Jednostavan klijent za IksMMS2

note: default
en: LXMusic
sr@latin: Zvukovnik

en: Bitrate:
sr@latin: Bitski protok:

en: Audio Files
sr@latin: Zvučne datoteke

en: All Files
sr@latin: Sve datoteke

en: Input a URL
sr@latin: Unesite lokaciju (URL)

en: Now Playing:
sr@latin: Upravo puštam:

note: metadata available
en: Artist
sr@latin: Izvođač

en: Title
sr@latin: Naslov

en: Length
sr@latin: Dužina

en: Default
sr@latin: Podrazumevano

en: Pause
sr@latin: Pauziraj

en: Play
sr@latin: Pusti

en: Create new playlist
sr@latin: Napravi listu pesama

en: Error
sr@latin: Greška

note: alsa use: * # xmms2 config_list|egrep "^alsa" * to get list of possible config variables
en: Advanced Linux Sound Architecture
sr@latin: ALSA posrednik

en: Device:
sr@latin: Uređaj:

en: Mixer:
sr@latin: Tonska kontrola:

note: oss
en: Open Sound System
sr@latin: OSS posrednik

note: ao
en: Cross-platform audio output library
sr@latin: Višeplatformska biblioteka zvučnog izlaza

note: pulse
en: PulseAudio
sr@latin: Pulse-audio posrednik

en: Name:
sr@latin: Ime:

note: jack
en: JACK Audio Connection Kit
sr@latin: Džek posrednik

en: Destination Directory:
sr@latin: Odredišni direktorijum:

en: Music Player
sr@latin: Zvukovnik

en: Play your music files easily
sr@latin: Slušajte i organizujte vaše pesme

en: No Repeat
sr@latin: Bez ponavljanja

en: Repeat Current
sr@latin: Ponavljaj trenutnu pesmu

en: Repeat All
sr@latin: Ponavljaj sve

en: All
sr@latin: Sve

en: Track Name
sr@latin: Naslov

en: _File
sr@latin: _Datoteka

en: File Properties
sr@latin: Osobine datoteke

en: _Playlist
sr@latin: _Lista

en: _Switch To Playlist
sr@latin: _Prebaci se na listu

en: _Locate Currently Played
sr@latin: _Idi na pesmu koju slušam

en: Add To Playlist
sr@latin: Dodaj u listu pesama

en: Add Files or Folders
sr@latin: Dodaj datoteke ili direktorijume

en: Add URL
sr@latin: Dodaj lokaciju (URL)

en: Remove From Playlist
sr@latin: Obriši iz liste

en: Remove Selected Items
sr@latin: Obriši odabrano

en: Remove All Items
sr@latin: Obriši sve

en: Create _New Playlist
sr@latin: Napravi _novu listu pesama

en: _Delete Current Playlist
sr@latin: _Obriši trenutnu listu

en: _View
sr@latin: Pre_gled

en: Show Playlist
sr@latin: Prikaži listu pesama

en: _Tools
sr@latin: Ala_tke

en: _Help
sr@latin: _Pomoć

en: Previous
sr@latin: Prethodna

en: Play/Pause
sr@latin: Pusti/Pauziraj

en: Stop
sr@latin: Zaustavi

en: Next
sr@latin: Sledeća

en: Current Playlist
sr@latin: Trenutna lista

en: Favorites
sr@latin: Omiljene

en: Media Library
sr@latin: Audioteka

en: Add files to the playlist
sr@latin: Dodaj datoteke u listu pesama

en: Remove items from the playlist
sr@latin: Obriši stavke iz liste

en: Locate currently played track
sr@latin: Idi na pesmu koju slušam

en: Enter keyword here
sr@latin: Unesite ključnu reč ovde

en: _Show Main Window
sr@latin: _Prikaži glavni prozor

en: Preferences
sr@latin: Podešavanja

en: Show system tray icon
sr@latin: Prikaži ikonu programa u sistemskoj kaseti

en: Minimize to system tray on close
sr@latin: Po zatvaranju prozora postavi u sistemsku kasetu

en: Music files can be played without graphical user interface to save system resources
sr@latin: Omogućena reprodukcija bez grafičkog prikaza (kod slabijih računara)

en: Continue playback in background after exiting LXMusic
sr@latin: Nastavi reprodukciju u pozadini posle zatvaranja programa

en: General
sr@latin: Opšte

en: Plugin:
sr@latin: Dodaci:

en: Buffer Size:
sr@latin: Veličina privremene ostave:

en: <b>Output</b>
sr@latin: <b>Izlaz</b>

en: CD-ROM Device:
sr@latin: CD-ROM uređaj:

en: <b>Audio CD</b>
sr@latin: <b>Zvučni disk</b>

en: Audio
sr@latin: Zvuk

en: Default ID3 V1 Encoding:
sr@latin: Podrazumevano kodiranje za ID3 v1:

en: Misc
sr@latin: Razno

en: <b>File Type: </b>
sr@latin: <b>Vrsta datoteke: </b>

en: <b>Size: </b>
sr@latin: <b>Veličina: </b>

en: <b>Comment: </b>
sr@latin: <b>Napomena: </b>

en: <b>Artist: </b>
sr@latin: <b>Izvođač: </b>

en: <b>Album: </b>
sr@latin: <b>Albumi: </b>

en: <b>Title: </b>
sr@latin: <b>Naslov: </b>

en: <b>File: </b>
sr@latin: <b>Datoteka: </b>
