lxpanel - en to da translation catalogue (425 entries)

en: Space reservation is not available for this panel because there is another monitor beyond this edge and reservation would cover it if enabled.
da: Pladsreservation er ikke tilgængelig til dette panel fordi der er en anden skærm udenfor denne kant og reservation ville dække den, hvis det er aktiveret.

en: Currently loaded plugins
da: Nuværende indlæste plugins

en: Stretch
da: Stræk

en: Add plugin to panel
da: Tilføj plugin til panelet

en: Available plugins
da: Tilgængelige plugins

en: Logout command is not set
da: Kommando til at logge ud er ikke valgt

en: Select a directory
da: Vælg mappe

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: _Browse
da: _Gennemse

en: There is no room for another panel. All the edges are taken.
da: Der er ikke plads til endnu et panel. Alle kanter er optaget.

en: Really delete this panel?
    <b>Warning: This can not be recovered.</b>
da: Bekræft sletning af panel.
    <b>Advarsel: Dette kan ikke fortrydes.</b>

en: Confirm
da: Bekræft

en: Copyright (C) 2008-2021
da: Ophavsret (C) 2008-2021

en: Desktop panel for LXDE project
da: Panel for LXDE-projektet

en: "%s" Settings
da: Opsætning for "%s"

en: Add / Remove Panel Items
da: Tilføj/fjern objekter på panelet

en: Remove "%s" From Panel
da: Fjern "%s" fra panelet

en: Panel Settings
da: Panelopsætning

en: Create New Panel
da: Opret nyt panel

en: Delete This Panel
da: Slet dette panel

en: About
da: Om

en: Height:
da: Højde:

en: Width:
da: Bredde:

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Bottom
da: Bund

en: No file manager is configured.
da: Ingen filhåndtering er sat op.

note: { "configure", N_("Preferences"), configure },
en: Run
da: Kør

en: Enter the command you want to execute:
da: Kommando der skal afvikles:

en: Restart
da: Genstart

en: Logout
da: Log ud

en: Command line options:
da: Valg fra kommandolinjen:

en:  --help      -- print this help and exit
da:  --help      -- vis denne hjælp og afslut

en:  --version   -- print version and exit
da:  --version   -- vis version og afslut

note: g_print(_(" --log <number> -- set log level 0-5. 0 - none 5 - chatty\n")); g_print(_(" --configure -- launch configuration utility\n"));
en:  --profile name -- use specified profile
da:  --profile navn -- brug navngivet profil

en:  -h  -- same as --help
da:  -h  -- samme som --help

en:  -p  -- same as --profile
da:  -p  -- samme som --profile

en:  -v  -- same as --version
da:  -v  -- samme som --version

note: g_print(_(" -C  -- same as --configure\n"));
en: 
    Visit http://lxde.org/ for detail.
da: 
    Se http://lxde.org/ for nærmere oplysninger.

en: LeftBtn
da: VenstreKnap

en: MiddleBtn
da: MellemKnap

en: RightBtn
da: HøjreKnap

en: Btn%s
da: Knap%s

en: Key combination '%s' cannot be used as a global hotkey, sorry.
da: Tastekombinationen '%s' kan ikke bruges som en global hottast, beklager.

en: Error
da: Fejl

note: GtkRadioButton "None"
en: None
da: Ingen

en: Custom:
da: Brugerdefineret:

en: Cannot assign '%s' as a global hotkey: it is already bound.
da: Kan ikke tildele '%s' som en global hottast: den er allerede bundet.

en: Spacer
da: Adskiller

en: Size
da: Størrelse

en: Allocate space
da: Tildel plads

en: Application Launch and Task Bar
da: Programstart- og opgavebjælke

note: Launchtaskbar mode: launchbar, taskbar, or combined
en: <b>Mode:</b>
da: <b>Tilstand:</b>

en: Launchers
da: Programstartere

en: <b>Launchbar</b>
da: <b>Programstartbjælke</b>

en: Show tooltips
da: Vis værktøjstips

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Flat buttons
da: Flade knapper

en: Show windows from all desktops
da: Vis vinduer fra alle arbejdsområder

en: Only show windows on the same monitor as the task bar
da: Vis kun vinduer på den samme skærm som opgavebjælken

en: Use mouse wheel
da: Brug musehjulet

en: Flash when there is any window requiring attention
da: Blink når et vindue anmoder om opmærksomhed

en: Combine multiple application windows into a single button
da: Saml flere programvinduer i en knap

en: Disable enlargement for small task icons
da: Deaktivér forstørring af små opgaveikoner

en: Show task icons smaller than rest of panel icons
da: Vis mindre opgaveikoner end resten af panelikonerne

en: Maximum width of task button
da: Opgavelinjens maksimale bredde

en: Spacing
da: Afstand

en: <b>Taskbar</b>
da: <b>Opgavebjælke</b>

en: Only Application Launch Bar
da: Kun bjælke til programstart

en: Only Task Bar (Window List)
da: Kun opgavebjælke (vindueliste)

en: Integrated Application Launch Bar and Task Bar
da: Integreret programstartbjælke og opgavebjælke

en: <b>Connection</b>
da: <b>Forbindelse</b>

en: _Name:
da: _Navn:

en: <b>Activity</b>
da: <b>Aktivitet</b>

en: Received:
da: Modtaget:

en: Sent:
da: Sendt:

en: <b>Signal Strength</b>
da: <b>Signalstyrke</b>

en: General
da: Generelt

en: <b>Internet Protocol (IPv4)</b>
da: <b>Internetprotokol (IPv4)</b>

en: Address:
da: Addresse:

en: Destination:
da: Placering:

en: Broadcast:
da: Rundsending:

en: Subnet Mask:
da: Undernetmaske:

en: <b>Internet Protocol (IPv6)</b>
da: <b>Internetprotokol (IPv6)</b>

en: Scope:
da: Virkefelt:

en: <b>Network Device</b>
da: <b>Netværksenhed</b>

en: Support
da: Understøttelse

en: Con_figure
da: Konf_igurer

en: Dynamic
da: Dynamisk

en: Pixels
da: Billedpunkter

en: % Percent
da: % procent

en: Err
da: Fejl

en: Warn
da: Advar

en: All
da: Alle

en: Panel Preferences
da: Indstillinger for panel

en: Edge:
da: Kant:

en: Center
da: Midt

en: Alignment:
da: Placering:

en: Margin:
da: Margen:

en: Monitor:
da: Overvåg:

en: <b>Position</b>
da: <b>Placering</b>

en: Icon size:
da: Ikonstørrelse:

en: <b>Size</b>
da: <b>Størrelse</b>

en: Geometry
da: Ændr størrelse

en: System theme
da: Systemets tema

en: Solid color (with opacity)
da: Ensfarvet (med gennemsigtighed)

en: Image
da: Billede

en: Select an image file
da: Vælg en billedfil

en: <b>Background</b>
da: <b>Baggrund</b>

en: Custom color
da: Brugerdefineret farve

en: <b>Font</b>
da: <b>Skrifttype</b>

en: Appearance
da: Udseende

en: Panel Applets
da: Panelprogrammer

en: Logout Command:
da: Kommando til at logge ud:

en: Terminal Emulator:
da: Terminalemulator:

en: File Manager:
da: Filhåndtering:

en: <b>Set Preferred Applications</b>
da: <b>Foretrukne programmer</b>

en: Make window managers treat the panel as dock
da: Vinduesbehandler anvender panelet som dock

en: Reserve space, and not covered by maximized windows
da: Reserveret plads. Dækkes ikke af maksimerede vinduer

en: <b>Properties</b>
da: <b>Egenskaber</b>

en: Minimize panel when not in use
da: Minimer panelet når det ikke bruges

en: Size when minimized
da: Størrelse når minimeret

en: pixels
da: billedpunkter

en: <b>Automatic hiding</b>
da: <b>Skjul automatisk</b>

en: Log level
da: Logniveau

en: <b>Log level</b>
da: <b>Logniveau</b>

en: Advanced
da: Avanceret

en: CPU Usage Monitor
da: CPU-belastning

en: Display CPU usage
da: Vis CPU-belastning

en: Desktop Number / Workspace Name
da: Skrivebordsnummer/arbejdsområdenavn

en: Bold font
da: Fed skrifttype

en: Display desktop names
da: Vis navne på skriveborde

en: Display workspace number, by cmeury@users.sf.net
da: Vis nummer til arbejdsområde, af cmeury@users.sf.net

en: Application Launch Bar
da: Bjælke til programstart

en: Task Bar (Window List)
da: Opgavelinje (vindueliste)

en: A_dd to Launcher
da: Tilføj til programstarter

en: Rem_ove from Launcher
da: _Fjern fra programstarter

en: _New Instance
da: _Ny forekomst

en: Bar with buttons to launch application
da: Område med knapper til start af applikationer

en: Bar with buttons to launch application and/or show all opened windows
da: Bjælke med knapper til start af programmer og/eller visning af alle åbne vinduer

note: Add Raise menu item.
en: _Raise
da: _Løft

note: Add Restore menu item.
en: R_estore
da: G_endan

note: Add Maximize menu item.
en: Ma_ximize
da: Maksi_mér

note: Add Iconify menu item.
en: Ico_nify
da: _Ikonificer

en: Workspace _%d
da: Arbejdsområde _%d

en: Workspace %d
da: Arbejdsområde %d

note: Add "move to all workspaces" item.  This causes the window to be visible no matter what desktop is active.
en: _All workspaces
da: _Alle arbejdsområder

note: FIXME: add "Current workspace" item, active if not on a current Add Move to Workspace menu item as a submenu.
en: _Move to Workspace
da: _Flyt til arbejdsområde

en: _Close Window
da: _Luk vindue

en: _Close all windows
da: Luk _alle vinduer

en: Digital Clock
da: Digitalt ur

en: Clock Format
da: Format for klokkeslæt

en: Tooltip Format
da: Format for værktøjstip

en: Format codes: man 3 strftime; %n for line break
da: Formatkoder: man 3 strftime; %n for linjeskift

en: Action when clicked (default: display calendar)
da: Handling ved klik (standard: vis kalender)

en: Tooltip only
da: Kun værktøjstip

en: Center text
da: Centrer tekst

en: Display digital clock and tooltip
da: Vis digitalt ur og værktøjstip

en: Add to desktop
da: Tilføj til skrivebordet

en: Properties
da: Egenskaber

en: Icon
da: Ikon

en: Application Menu
da: Programmenu

en: Separator
da: Adskiller

en: Add a separator to the panel
da: Tilføj en adskiller til panelet

en: Sorry, there was no window manager configuration program found.
da: Beklager, der blev ikke fundet noget konfigurationsprogram for vindueshåndtering.

en: Desktop Pager
da: Arbejdsområdeskifter

en: Simple pager plugin
da: Enkelt plugin til skift af arbejdsområde

en: System Tray
da: Systembakke

en: System tray
da: Systembakke

en: New session is required for this option to take effect
da: Ny session kræves for at denne valgmulighed kan træde i kraft

note: dialog
en: Select Keyboard Model
da: Vælg tastaturmodel

en: Description
da: Beskrivelse

note: dialog
en: Select Layout Change Type
da: Vælg ændringstype for layout

note: dialog
en: Add Keyboard Layout
da: Tilføj tastaturlayout

en: Keyboard Layout Handler
da: Skifter for tastaturlayout

en: Keyboard Model
da: Tastaturmodel

en: Keyboard Layouts
da: Tastaturlayouts

en: Change Layout Option
da: Skift layoutvalgmulighed

en: Advanced setxkbmap Options
da: Avancerede setxkbmap-valgmuligheder

en: Do _not reset existing options
da: Nulstil _ikke eksisterende valgmuligheder

en: Keep _system layouts
da: Behold _systemlayouts

en: Per Window Settings
da: Indstillinger pr. vindue

en: _Remember layout for each window
da: _Husk layout for hvert vindue

en: Show Layout as
da: Vis layout som

en: Custom Image
da: Brugerdefineret billede

en: Text
da: Tekst

en: Panel Icon Size
da: Ikonstørrelse for panel

en: Handle keyboard layouts
da: Skift mellem tastaturlayouts

en: Left click to iconify all windows.  Middle click to shade them.
da: Venstreklik for at minimere alle vinduer. Klik på midten for at rulle dem op.

en: Minimize All Windows
da: Minimer alle vinduer

en: Alternately iconify/shade and raise
da: Skiftevis minimer/rul op og gendan

en: Sends commands to all desktop windows.
    Supported commands are 1) iconify and 2) shade
da: Sender kommandoer til alle vinduer på skrivebordet.
    Understøttede kommandoer: 1) Minimer og 2) Rul op

en: Open in _Terminal
da: Åbn i _terminal

en: Directory Menu
da: Menu for mapper

en: Directory
da: Mappe

en: Label
da: Mærke

en: Browse directory tree via menu (Author = PCMan)
da: Gennemse mappetræet via menu (forfatter = PCMan)

en: Temperature Monitor
da: Temperaturovervågning

en: Normal color
da: Normal farve

en: Warning1 color
da: Advarsel1-farve

en: Warning2 color
da: Advarsel2-farve

en: Automatic sensor location
da: Automatisk placering af sensorer

note: FIXME: create a list to select instead
en: Automatic temperature levels
da: Automatiske temperaturniveauer

note: FIXME: if off, disable two below
en: Warning1 temperature
da: Advarsel1-temperatur

en: Warning2 temperature
da: Advarsel2-temperatur

en: Display system temperature
da: Vis systemtemperatur

en: Frequency: %d MHz
    Governor: %s
da: Frekvens: %d MHz
    Governor: %s

en: CPUFreq frontend
da: CPUFreq-frontend

en: ALSA (or pulseaudio) had a problem. Please check the lxpanel logs.
da: ALSA (eller pulseaudio) havde et problem. Tjek venligst lxpanel-loggene.

note: Display current level in tooltip.
en: Volume control
da: Lydstyrkekontrol

en: Error, you need to install an application to configure the sound (pavucontrol, alsamixer ...)
da: Fejl, du skal installere et program til at konfigurere lyden (pavucontrol, alsamixer ...)

note: Create a frame as the child of the viewport.
en: Volume
da: Lydstyrke

note: Create a check button as the child of the vertical box.
en: Mute
da: Lyd fra

note: Just to have these translated
en: Line
da: Linje

en: LineOut
da: LinjeUd

en: Front
da: For

en: Speaker+LO
da: Højttaler+LO

en: default
da: standard

en: Headphone
da: Hovedtelefon

en: Click for Volume Slider
da: Klik for lydstyrkeskyder

en: Click for Toggle Mute
da: Klik for at mute til/fra

en: Click for Open Mixer
da: Klik for at åbne mikser

note: setup hotkeys
en: Hotkey for Volume Up
da: Hottast til lydstyrke op

en: Hotkey for Volume Down
da: Hottast til lydstyrke ned

en: Hotkey for Volume Mute
da: Hottast til lydstyrke mute

en: Volume Control
da: Lydstyrkekontrol

en: Audio Card
da: Lydkort

en: Channel to Operate
da: Kanal som skal styres

en: Command to Open Mixer
da: Kommando til at åbne mikser

en: Launch Mixer
da: Start mikser

en: Display and control volume
da: Vis og styr lydstyrke

en: <Hidden Access Point>
da: <Skjult adgangspunkt>

en: Wireless Networks not found in range
da: Trådløse netværk ikke fundet inden rækkevidden

note: Repair
en: Repair
da: Reparer

note: interface down
en: Disable
da: Deaktivér

en: Wireless Connection has no connectivity
da: Trådløs forbindelse har ingen kontakt

en: Network cable is plugged out
da: Et netværkskabel er fjernet

en: Connection has limited or no connectivity
da: Forbindelsen har begrænset eller ingen kontakt

en: IP Address:
da: IP-Addresse:

en: Remote IP:
da: Fjern IP:

en: Netmask:
da: Netmaske:

en: Activity
da: Aktivititet

en: Sent
da: Sendt

en: Received
da: Modtaget

en: bytes
da: byte

en: packets
da: pakker

en: Wireless
da: Trådløs

en: Protocol:
da: Protokol:

en: HW Address:
da: HW-Addresse:

en: Manage Networks
da: Håndter netværk

en: Monitor and Manage networks
da: Overvåg og håndter netværk

note: create dialog
en: Setting Encryption Key
da: Sæt krypteringsnøgle

en: This wireless network was encrypted.
    You must have the encryption key.
da: Dette trådløse netværk er krypteret.
    Du skal have en krypteringsnøgle.

en: Encryption Key:
da: Krypteringsnøgle:

en: Network Status Monitor
da: Status for netværksovervågning

en: Interface to monitor
da: Grænseflade til overvågning

en: Config tool
da: Konfigurationsværktøj

en: Monitor network status
da: Overvåg netværkets status

en: Unknown
da: Ukendt

en: Connection Properties
da: Egenskaber for forbindelser

en: Connection Properties: %s
da: Egenskaber for forbindelser: %s

en: %lu packet | %lu packets
da[0]: %lu pakke
da[1]: %lu pakker

en: There was an error displaying help:
    %s
da: Der opstod en fejl under visning af hjælp:
    %s

en: Network Connection: %s
da: Netværksforbindelse: %s

en: Network Connection
da: Netværksforbindelse

en: Interface
da: Grænseflade

en: The current interface the icon is monitoring.
da: Den nuværende grænseflade, der overvåges af ikonet.

en: Orientation
da: Orientering

en: The orientation of the tray.
da: Systembakkens orientering.

en: Tooltips Enabled
da: Værktøjstips aktiveret

en: Whether or not the icon's tooltips are enabled.
da: Hvorvidt ikonets værktøjstip er aktiveret.

en: Show Signal
da: Vis signal

en: Whether or not the signal strength should be displayed.
da: Hvorvidt signalstyrken skal vises.

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    
    %s
da: Venligst kontakt systemadministrator for at løse det følgende problem:
    
    %s

en: Name
da: Navn

en: The interface name
da: Navn på grænsefladen

en: State
da: Status

en: The interface state
da: Status for grænsefladen

en: Stats
da: Statistik

en: The interface packets/bytes statistics
da: Statistik for grænseflade i pakker/byte

en: Whether the interface is a wireless interface
da: Angiv om grænsefladen er trådløs

en: Wireless signal strength percentage
da: Signalstyrke i procent

en: The current error condition
da: Nuværende fejltilstand

en: Unable to open socket: %s
da: Kan ikke åbne sokkel: %s

en: SIOCGIFFLAGS error: %s
da: SIOCGIFFLAGS fejl: %s

en: Serial Line IP
da: Seriel linje-IP

en: VJ Serial Line IP
da: VJ Seriel linje-IP

en: 6-bit Serial Line IP
da: 6-bit Seriel linje-IP

en: VJ 6-bit Serial Line IP
da: VJ 6-bit Seriel linje-IP

en: Adaptive Serial Line IP
da: Adaptive Seriel linje-IP

en: Point-to-Point Protocol
da: Point-to-Point-protokol

en: IPIP Tunnel
da: IPIP-tunnel

en: Frame Relay Access Device
da: Frame Relay-adgangsenhed

en: Local Loopback
da: Lokal Loopback

en: Fiber Distributed Data Interface
da: Fiberdistribueret datagrænseflade

en: IPv6-in-IPv4
da: IPv6-i-IPv4

en: SIOCGIFCONF error: %s
da: SIOCGIFCONF fejl: %s

en: No network devices found
da: Ingen netværksenheder fundet

en: Cannot open /proc/net/dev: %s
da: Kan ikke åbne /proc/net/dev: %s

en: Could not parse /proc/net/dev. No data.
da: Kunne ikke fortolke /proc/net/dev. Ingen data.

en: Could not parse /proc/net/dev. Unknown format.
da: Kunne ikke fortolke /proc/net/dev. Ukendt format.

en: Could not parse interface name from '%s'
da: Kunne ikke fortolke grænseflade navn fra '%s'

en: Could not parse interface statistics from '%s'. prx_idx = %d; ptx_idx = %d; brx_idx = %d; btx_idx = %d;
da: Kunne ikke fortolke grænsefladestatistik fra '%s'. prx_idx = %d; ptx_idx = %d; brx_idx = %d; btx_idx = %d;

en: Could not parse /proc/net/wireless. No data.
da: Kunne ikke fortolke /proc/net/wireless. Ingen data.

en: Could not parse /proc/net/wireless. Unknown format.
da: Kunne ikke fortolke /proc/net/wireless. Ukendt format.

en: Could not parse wireless details from '%s'. link_idx = %d;
da: Kunne ikke fortolke detaljer om trådløs fra '%s'. link_idx = %d;

en: Could not connect to interface, '%s'
da: Kunne ikke koble til grænseflade, '%s'

en: Could not send ioctl to interface, '%s'
da: Kunne ikke sende ioctl til grænseflade, '%s'

en: Could not parse command line '%s': %s
da: Kunne ikke fortolke kommandolinje '%s': %s

en: Could not parse 'netstat' output. Unknown format
da: Kunne ikke fortolke 'netstat'-output. Ukendt format

en: Disconnected
da: Frakoblet

en: Idle
da: Ledig

en: Sending
da: Sender

en: Receiving
da: Modtager

en: Sending/Receiving
da: Sender/modtager

en: Battery %d: %d%% charged, %d:%02d until full
da: Batteri %d: %d%% opladet, %d:%02d til det er fuldt

en: Battery %d: %d%% charged, %d:%02d left
da: Batteri %d: %d%% opladet, %d:%02d tilbage

en: Battery %d: %d%% charged
da: Batteri %d: %d%% opladet

en: 
    %sEnergy full design:		%5d mWh
da: 
    %sEnergi fuld-design:		%5d mWh

en: 
    %sEnergy full:			%5d mWh
da: 
    %sEnergi fuld:			%5d mWh

en: 
    %sEnergy now:			%5d mWh
da: 
    %sEnergi nu:			%5d mWh

en: 
    %sPower now:			%5d mW
da: 
    %sStrøm nu:			%5d mW

en: 
    %sCharge full design:	%5d mAh
da: 
    %sLader fuld-design:	%5d mAh

en: 
    %sCharge full:			%5d mAh
da: 
    %sLader fuld:			%5d mAh

en: 
    %sCharge now:			%5d mAh
da: 
    %sLader nu:			%5d mAh

en: 
    %sCurrent now:			%5d mA
da: 
    %sNuværende nu:			%5d mA

en: 
    %sCurrent Voltage:		%.3lf V
da: 
    %sNuværende spænding:		%.3lf V

en: No batteries found
da: Ingen batterier fundet

en: Battery low
da: Lavt batteriniveau

en: Battery Monitor
da: Batteriovervågning

en: Hide if there is no battery
da: Skjul hvis der ikke er batterier

en: Alarm command
da: Kommando ved alarm

en: Alarm time (minutes left)
da: Alarmtidspunkt (antal minutter tilbage)

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Charging color 1
da: Opladningsfarve 1

en: Charging color 2
da: Opladningsfarve 2

en: Discharging color 1
da: Afladningsfarve 1

en: Discharging color 2
da: Afladningsfarve 2

en: Border width
da: Kantbredde

en: Show Extended Information
da: Vis udviddet information

en: Number of battery to monitor
da: Antal batterier som skal overvåges

en: Display battery status using ACPI
da: Vis batteristatus ved hjælp af ACPI

en: Keyboard LED
da: Tastatur-LED

en: Show CapsLock
da: Vis CapsLock

en: Show NumLock
da: Vis NumLock

en: Show ScrollLock
da: Vis ScrollLock

en: Indicators for CapsLock, NumLock, and ScrollLock keys
da: Indikatorer for tasterne CapsLock, NumLock, og ScrollLock

note: A label to allow for click through
en: No Indicators
da: Ingen indikatorer

en: Indicator applets
da: Indikatorapplets

en: Indicator Applications
da: Indikatorprogrammer

en: Clock Indicator
da: Urindikator

en: Messaging Menu
da: Meddelelsesmenu

en: Network Menu
da: Netværksmenu

en: Session Menu
da: Sessionsmenu

en: Sound Menu
da: Lydmenu

en: Add indicator applets to the panel
da: Tilføj indikatorapplets til panelet

en: CPU usage: %.2f%%
da: CPU-forbrug: %.2f%%

en: RAM usage: %.1fMB (%.2f%%)
da: RAM-forbrug: %.1fMB (%.2f%%)

en: Resource monitors
da: Ressourceovervågninger

en: CPU color
da: CPU-farve

en: Display RAM usage
da: Vis RAM-forbrug

en: RAM color
da: RAM-farve

en: Action when clicked (default: lxtask)
da: Handling ved klik (standard: lxtask)

en: Display monitors (CPU, RAM)
da: Vis overvågninger (CPU, RAM)

en: [N/A]
da: -

en: Enter New Location
da: Indtast ny placering

en: _New Location:
da: _Ny placering:

en: Enter the:
    - city, or
    - city and state/country, or
    - postal code
    for which to retrieve the weather forecast.
da: Indtast:
    - by, eller
    - by og stat/land, eller
    - postnummer
    som der skal hentes vejrprognose for.

en: You must specify a location.
da: Du skal angive en placering.

en: Location '%s' not found!
da: Placering "%s" ikke fundet!

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Refresh
da: Opdater

en: Quit
da: Afslut

en: Weather Preferences
da: Indstillinger for vejr

en: Current Location
da: Nuværende placering

en: None configured
da: Ingen konfigureret

en: _Set
da: _Sæt

en: Display
da: Visning

en: Name:
da: Navn:

en: Units:
da: Enheder:

en: _Metric (°C)
da: _Metrisk (°C)

en: _English (°F)
da: _Engelsk (°F)

en: Forecast
da: Prognose

en: Updates:
da: Opdateringer:

en: Ma_nual
da: Ma_nuelt

en: _Automatic, every
da: _Automatisk, hver

en: minutes
da: minutter

en: Source:
da: Kilde:

en: C_hange
da: _Skift

note: Both are available
en: Current Conditions for %s
da: Nuværende forhold for %s

en: Location:
da: Placering:

en: Last updated:
da: Sidst opdateret:

en: Feels like:
da: Føles som:

en: Humidity:
da: Luftfugtighed:

en: Pressure:
da: Tryk:

en: Visibility:
da: Sigtbarhed:

en: Wind:
da: Vind:

en: Sunrise:
da: Solopgang:

en: Sunset:
da: Solnedgang:

en: Forecast for %s unavailable.
da: Prognose for %s utilgængelig.

en: Location not set.
da: Placering ikke sat.

en: Searching for '%s'...
da: Søger efter "%s"...

en: Location matches for '%s'
da: Placeringsmatch for '%s'

en: City
da: By

en: Country
da: Land

note: make it nice and pretty
en: Currently in
da: Aktuelt i

en: Today:
da: I dag:

en: Tomorrow:
da: I morgen:

en: Weather Plugin
da: Vejr-plugin

en: Show weather conditions for a location.
da: Vis vejrforhold for en placering.

en: NNE
da: NNØ

en: NE
da: NØ

en: ENE
da: ØNØ

en: E
da: Ø

en: ESE
da: ØSØ

en: SE
da: SØ

en: SSE
da: SSØ

en: SSW
da: SSV

en: SW
da: SV

en: WSW
da: VSV

en: W
da: V

en: WNW
da: VNV

en: NW
da: NV

en: NNW
da: NNV

en: Yahoo! Weather
da: Yahoo! Vejret
