lxpanel 0.5.6 - en to ja translation catalogue (434 entries)

en: Space reservation is not available for this panel because there is another monitor beyond this edge and reservation would cover it if enabled.
ja: 他のモニタがこの端に重なっており使用を予約してあるため、このパネルのスペースを使用することができません。

en: Currently loaded plugins
ja: 現在ロードされているプラグイン

en: Stretch
ja: 引き伸ばす

en: Add plugin to panel
ja: パネルにプラグインを追加

en: Available plugins
ja: 利用可能なプラグイン

en: Logout command is not set
ja: ログアウトのコマンドが設定されていません

en: Select a directory
ja: ディレクトリの選択

en: Select a file
ja: ファイルの選択

en: _Browse
ja: ダイアログから選択(_B)

en: There is no room for another panel. All the edges are taken.
ja: これ以上パネルを置く余地がありません。すべての辺が使われています。

en: Really delete this panel?
    <b>Warning: This can not be recovered.</b>
ja: 本当にこのパネルを削除しますか?
    <b>警告: 削除すると元には戻せません。</b>

en: Confirm
ja: 確認

en: Desktop panel for LXDE project
ja: LXDE プロジェクトのためのデスクトップパネル

en: "%s" Settings
ja: "%s" の設定

en: Add / Remove Panel Items
ja: パネルのアイテムの追加・削除

en: Remove "%s" From Panel
ja: パネルから "%s" を削除する

en: Panel Settings
ja: パネルの設定

en: Create New Panel
ja: 新規パネルの作成

en: Delete This Panel
ja: このパネルを削除する

en: About
ja: このソフトウェアについて

en: Panel
ja: パネル

en: Height:
ja: 高さ:

en: Width:
ja: 幅:

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: No file manager is configured.
ja: ファイルマネージャが設定されていません。

note: { "configure", N_("Preferences"), configure },
en: Run
ja: 実行

en: Enter the command you want to execute:
ja: 実行したいコマンドを入力してください:

en: Restart
ja: 再起動

en: Logout
ja: ログアウト

en: Command line options:
ja: コマンドラインのオプション:

en:  --help      -- print this help and exit
ja:  --help      -- このヘルプを表示して終了

en:  --version   -- print version and exit
ja:  --version   -- バージョンを表示して終了

note: g_print(_(" --log <number> -- set log level 0-5. 0 - none 5 - chatty\n")); g_print(_(" --configure -- launch configuration utility\n"));
en:  --profile name -- use specified profile
ja:  --profile name -- 指定したプロファイルを使用する

en:  -h  -- same as --help
ja:  -h  -- --help と同じ

en:  -p  -- same as --profile
ja:  -p  -- --profile と同じ

en:  -v  -- same as --version
ja:  -v  -- --version と同じ

note: g_print(_(" -C  -- same as --configure\n"));
en: 
    Visit http://lxde.org/ for detail.
ja: 
    詳細については http://lxde.org/ をご覧下さい。

en: LeftBtn
ja: 左ボタン

en: MiddleBtn
ja: 中ボタン

en: RightBtn
ja: 右ボタン

en: Btn%s
ja: ボタン%s

en: Key combination '%s' cannot be used as a global hotkey, sorry.
ja: 申し訳ありませんが、キー組み合わせ '%s' はグローバルホットキーとして使用できません。

en: Error
ja: エラー

note: GtkRadioButton "None"
en: None
ja: なし

en: Custom:
ja: カスタム:

en: Cannot assign '%s' as a global hotkey: it is already bound.
ja: '%s' をグローバルホットキーとして割り当てることができません: すでに使用されています。

en: Spacer
ja: 空白

en: Size
ja: 大きさ

en: Allocate space
ja: 空白を割り当てます

en: Application Launch and Task Bar
ja: アプリケーション・ランチャーおよびタスクバー

note: Launchtaskbar mode: launchbar, taskbar, or combined
en: <b>Mode:</b>
ja: <b>モード:</b>

en: Launchers
ja: ランチャ

en: <b>Launchbar</b>
ja: <b>ランチャーバー</b>

en: Show tooltips
ja: ツールチップを表示する

en: Icons only
ja: アイコンのみ

en: Flat buttons
ja: 平らなボタン

en: Show windows from all desktops
ja: すべてのデスクトップのウィンドウを表示する

en: Only show windows on the same monitor as the task bar
ja: タスクバーには同一モニタ上のウィンドウだけを表示する

en: Use mouse wheel
ja: マウスホイールを使う

en: Flash when there is any window requiring attention
ja: 注意を引く必要のあるウィンドウは強調させる

en: Combine multiple application windows into a single button
ja: 複数のアプリケーションのウィンドウを一つのボタンに連結する

en: Disable enlargement for small task icons
ja: 小さいアイコンを拡大できないようにする

en: Show task icons smaller than rest of panel icons
ja: 他のパネル上のアイコンよりも小さいタスクアイコンを表示する

en: Maximum width of task button
ja: タスクボタンの最大幅

en: Spacing
ja: 間隔

en: <b>Taskbar</b>
ja: <b>タスクバー</b>

en: Only Application Launch Bar
ja: アプリケーション・ランチャーのみ

en: Only Task Bar (Window List)
ja: タスクバー (ウィンドウのリスト) のみ

en: Integrated Application Launch Bar and Task Bar
ja: 統合アプリケーション・ランチャー／タスクバー

en: <b>Connection</b>
ja: <b>接続</b>

en: Status:
ja: 状態:

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: <b>Activity</b>
ja: <b>稼働状況</b>

en: Received:
ja: 受信:

en: Sent:
ja: 送信:

en: <b>Signal Strength</b>
ja: <b>信号の強さ</b>

en: General
ja: 一般

en: <b>Internet Protocol (IPv4)</b>
ja: <b>インターネット・プロトコル (IPv4)</b>

en: Address:
ja: アドレス:

en: Destination:
ja: 接続先:

en: Broadcast:
ja: ブロードキャスト:

en: Subnet Mask:
ja: サブネットマスク:

en: <b>Internet Protocol (IPv6)</b>
ja: <b>インターネット・プロトコル (IPv6)</b>

en: Scope:
ja: スコープ:

en: <b>Network Device</b>
ja: <b>ネットワーク・デバイス</b>

en: Type:
ja: 形式:

en: Support
ja: サポート

en: Con_figure
ja: 設定(_F)

en: Dynamic
ja: 動的に

en: Pixels
ja: ピクセル

en: % Percent
ja: % パーセント

en: Err
ja: エラー

en: Warn
ja: 警戒

en: All
ja: すべて

en: Panel Preferences
ja: パネルの設定

en: Edge:
ja: 端:

en: Center
ja: 中央

en: Alignment:
ja: 配置:

en: Margin:
ja: 余白:

en: Monitor:
ja: モニタ:

en: <b>Position</b>
ja: <b>位置</b>

en: Icon size:
ja: アイコンのサイズ:

en: <b>Size</b>
ja: <b>サイズ</b>

en: Geometry
ja: ジオメトリ

en: System theme
ja: システムのテーマ

en: Solid color (with opacity)
ja: 無地の色 (透明度つき)

en: Image
ja: 画像

en: Select an image file
ja: 画像ファイルの選択

en: <b>Background</b>
ja: <b>背景</b>

en: Custom color
ja: 独自の色

en: <b>Font</b>
ja: <b>フォント</b>

en: Appearance
ja: 外観

en: Panel Applets
ja: パネルアプレット

en: Logout Command:
ja: ログアウトのコマンド:

en: Terminal Emulator:
ja: 端末エミュレータ:

en: File Manager:
ja: ファイルマネージャ

en: <b>Set Preferred Applications</b>
ja: <b>優先するアプリケーションの設定</b>

en: Make window managers treat the panel as dock
ja: ウィンドウマネージャがパネルを dock として扱うようにする

en: Reserve space, and not covered by maximized windows
ja: 場所を確保し、最大化したウィンドウに隠れないようにする

en: <b>Properties</b>
ja: <b>プロパティ</b>

en: Minimize panel when not in use
ja: 使わないときはパネルを最小化する

en: Size when minimized
ja: 最小化時のサイズ

en: pixels
ja: ピクセル

en: <b>Automatic hiding</b>
ja: <b>自動的に隠す</b>

en: Log level
ja: ログレベル

en: <b>Log level</b>
ja: <b>ログレベル</b>

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: CPU Usage Monitor
ja: CPU 使用量モニタ

en: Display CPU usage
ja: CPU の使用状況を表示する

en: Desktop Number / Workspace Name
ja: デスクトップ番号 / ワークスペースの名前

en: Bold font
ja: 太字

en: Display desktop names
ja: デスクトップ名を表示する

en: Display workspace number, by cmeury@users.sf.net
ja: ワークスペースの番号を表示する。cmeury@users.sf.net 氏による

en: Application Launch Bar
ja: アプリケーション・ランチャー

en: Task Bar (Window List)
ja: タスクバー (ウィンドウのリスト)

en: A_dd to Launcher
ja: ランチャーに追加する(_D)

en: Rem_ove from Launcher
ja: ランチャーから削除する(_O)

en: _New Instance
ja: 新規インスタンス(_N)

en: Bar with buttons to launch application
ja: アプリケーションを呼び出すボタンのついたバー

en: Bar with buttons to launch application and/or show all opened windows
ja: アプリケーションを呼び出すボタンやウィンドウのリストを表示するボタンのついたバー

note: Add Raise menu item.
en: _Raise
ja: 最前面に(_R)

note: Add Restore menu item.
en: R_estore
ja: 元に戻す(_E)

note: Add Maximize menu item.
en: Ma_ximize
ja: 最大化(_X)

note: Add Iconify menu item.
en: Ico_nify
ja: 最小化(_N)

en: Workspace _%d
ja: ワークスペース _%d

en: Workspace %d
ja: ワークスペース %d

note: Add "move to all workspaces" item.  This causes the window to be visible no matter what desktop is active.
en: _All workspaces
ja: すべてのワークスペース(_A)

note: FIXME: add "Current workspace" item, active if not on a current Add Move to Workspace menu item as a submenu.
en: _Move to Workspace
ja: ワークスペースへ移動(_M)

en: _Close Window
ja: ウィンドウを閉じる(_C)

en: _Close all windows
ja: すべてのウィンドウを閉じる(_C)

en: Digital Clock
ja: デジタル時計

en: Clock Format
ja: 時刻表示のフォーマット

en: Tooltip Format
ja: ツールチップのフォーマット

en: Format codes: man 3 strftime; %n for line break
ja: フォーマットコード: man 3 strftime;  %n で改行

en: Action when clicked (default: display calendar)
ja: クリック時のアクション (デフォルト: カレンダの表示)

en: Tooltip only
ja: ツールチップのみ

en: Center text
ja: 中央寄せ

en: Display digital clock and tooltip
ja: デジタル時計とツールチップを表示します

en: Add to desktop
ja: デスクトップに追加

en: Properties
ja: プロパティ

en: Menu
ja: メニュー

en: Icon
ja: アイコン

en: Application Menu
ja: アプリケーション・メニュー

en: Separator
ja: セパレータ

en: Add a separator to the panel
ja: パネルにセパレータを追加します

en: Sorry, there was no window manager configuration program found.
ja: 申し訳ありませんが、ウィンドウマネージャーの設定プログラムが見つかりません。

en: Desktop Pager
ja: デスクトップページャ

en: Simple pager plugin
ja: シンプルなページャのプラグインです

en: System Tray
ja: システムトレイ

en: System tray
ja: システムトレイ

en: New session is required for this option to take effect
ja: このオプションは、次回のセッションから有効になります

note: dialog
en: Select Keyboard Model
ja: キーボードモデルの選択

en: Description
ja: 説明

note: dialog
en: Select Layout Change Type
ja: 配列の改変タイプの選択

note: dialog
en: Add Keyboard Layout
ja: キーボード配列の追加

en: Flag
ja: 国旗

en: Layout
ja: 配列

en: Keyboard Layout Handler
ja: キーボード配列の設定

en: Keyboard Model
ja: キーボードモデル

en: Keyboard Layouts
ja: キーボード配列

en: Variant
ja: 変種

en: Change Layout Option
ja: レイアウトオプションの変更

en: Advanced setxkbmap Options
ja: setxkbmap の高度なオプション

en: Do _not reset existing options
ja: 既にあるオプションはリセットしない （_N）

en: Keep _system layouts
ja: システムの配列を維持する （_S）

en: Per Window Settings
ja: ウィンドウごとの設定

en: _Remember layout for each window
ja: それぞれのウィンドウについて配列を記憶する(_R)

en: Show Layout as
ja: 配列を次の文字列として表示

en: Custom Image
ja: 独自の画像

en: Text
ja: テキスト

en: Panel Icon Size
ja: パネルのアイコンサイズ

en: Handle keyboard layouts
ja: キーボード配列を設定する

en: Left click to iconify all windows.  Middle click to shade them.
ja: 左クリックですべてのウィンドウを最小化し、  中クリックでシェード化します。

en: Minimize All Windows
ja: すべてのウィンドウを最小化

en: Alternately iconify/shade and raise
ja: アイコン化/シェード化、最全面を切り替え

en: Sends commands to all desktop windows.
    Supported commands are 1) iconify and 2) shade
ja: すべてのデスクトップのウィンドウにコマンドを送ります。
    可能なのは 1)最小化 2)シェード化

en: Open in _Terminal
ja: 端末で開く（_T）

en: Directory Menu
ja: ディレクトリメニュー

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Label
ja: ラベル

en: Browse directory tree via menu (Author = PCMan)
ja: ディレクトリ・ツリーをメニュー形式で表示します (作者 = PCMan)

en: Temperature Monitor
ja: 温度モニタ

en: Normal color
ja: 標準の色

en: Warning1 color
ja: 警告レベル1の色

en: Warning2 color
ja: 警告レベル2の色

en: Automatic sensor location
ja: 自動センサの位置

note: FIXME: if off, disable next one
en: Sensor
ja: センサ

note: FIXME: create a list to select instead
en: Automatic temperature levels
ja: 自動温度警戒域

note: FIXME: if off, disable two below
en: Warning1 temperature
ja: 警告レベル1の温度

en: Warning2 temperature
ja: 警告レベル2の温度

en: Display system temperature
ja: システムの温度を表示します

en: Frequency: %d MHz
    Governor: %s
ja: 動作周波数: %d MHz
    速度管理: %s

en: CPUFreq frontend
ja: CPUFreq フロントエンド

en: ALSA (or pulseaudio) had a problem. Please check the lxpanel logs.
ja: ALSA（または pluseaudio）に問題が起きました。lxpanelのログを確認してください。

note: Display current level in tooltip.
en: Volume control
ja: 音量コントロール

en: Error, you need to install an application to configure the sound (pavucontrol, alsamixer ...)
ja: エラー、音量設定のためのアプリケーションが別途必要になります。(pavucontrol, alsamixer ...)

note: Create a frame as the child of the viewport.
en: Volume
ja: 音量

note: Create a check button as the child of the vertical box.
en: Mute
ja: ミュート

note: Just to have these translated
en: Line
ja: ライン

en: LineOut
ja: ラインアウト

en: Front
ja: フロント

en: Surround
ja: サラウンド

en: Speaker+LO
ja: スピーカー+LO

en: default
ja: 標準

note: desc, index
en: Master
ja: マスター

en: Headphone
ja: ヘッドフォン

en: Click for Volume Slider
ja: 音量調整スライド用のクリックボタン

en: Click for Toggle Mute
ja: 消音のためのトグルクリックボタン

en: Click for Open Mixer
ja: ミキサーを起動するクリックボタン

note: setup hotkeys
en: Hotkey for Volume Up
ja: 音量を上げるホットキー

en: Hotkey for Volume Down
ja: 音量を下げるホットキー

en: Hotkey for Volume Mute
ja: 消音にするホットキー

en: Volume Control
ja: 音量コントロール

en: Audio Card
ja: オーディオカード

en: Channel to Operate
ja: 操作するチャンネル

en: Command to Open Mixer
ja: ミキサーを開くコマンド

en: Launch Mixer
ja: ミキサーを起動する

en: Display and control volume
ja: 音量の表示と調整

en: <Hidden Access Point>
ja: <隠れたアクセスポイント>

en: Wireless Networks not found in range
ja: 範囲内に無線ネットワークは見つかりません

note: Repair
en: Repair
ja: 修復

note: interface down
en: Disable
ja: 無効化

en: Wireless Connection has no connectivity
ja: 無線ネットワークへ接続できません

en: Network cable is plugged out
ja: ネットワークケーブルが抜けています

en: Connection has limited or no connectivity
ja: 接続が制限されているか、または接続できません

en: IP Address:
ja: IP アドレス:

en: Remote IP:
ja: リモート IP:

en: Netmask:
ja: ネットマスク:

en: Activity
ja: 稼働状況

en: Sent
ja: 送信

en: Received
ja: 受信

en: bytes
ja: バイト

en: packets
ja: パケット

en: Wireless
ja: 無線

en: Protocol:
ja: プロトコル:

en: HW Address:
ja: HW アドレス:

en: Manage Networks
ja: ネットワークの管理

en: Monitor and Manage networks
ja: ネットワークを表示・管理する

note: create dialog
en: Setting Encryption Key
ja: 暗号化キーの設定

en: This wireless network was encrypted.
    You must have the encryption key.
ja: この無線ネットワークは暗号化されています。
    暗号化キーが必要です。

en: Encryption Key:
ja: 暗号化キー:

en: Network Status Monitor
ja: ネットワーク状態モニタ

en: Interface to monitor
ja: 監視するインタフェース

en: Config tool
ja: 設定ツール

en: Monitor network status
ja: ネットワークの状態を監視します

en: Unknown
ja: 未知

en: Connection Properties
ja: 接続のプロパティ

en: Connection Properties: %s
ja: 接続のプロパティ: %s

en: %lu packet | %lu packets
ja[0]: %lu 個のパケット

en: There was an error displaying help:
    %s
ja: ヘルプの表示でエラーがありました:
    %s

en: Network Connection: %s
ja: ネットワーク接続: %s

en: Network Connection
ja: ネットワーク接続

en: Interface
ja: インタフェース

en: The current interface the icon is monitoring.
ja: このアイコンがモニタしている現在のインタフェースです。

en: Orientation
ja: 方向

en: The orientation of the tray.
ja: トレイの向く方向です。

en: Tooltips Enabled
ja: ツールチップが有効か

en: Whether or not the icon's tooltips are enabled.
ja: アイコンのツールチップが有効かどうかです。

en: Show Signal
ja: 信号を表示するか

en: Whether or not the signal strength should be displayed.
ja: 信号の強さを表示するかどうかです。

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    
    %s
ja: 以下の問題を解決するため、システム管理者に問い合わせてください:
    
    %s

en: Name
ja: 名前

en: The interface name
ja: インタフェース名

en: State
ja: 状態

en: The interface state
ja: インタフェースの状態

en: Stats
ja: 統計

en: The interface packets/bytes statistics
ja: インタフェースのパケットやバイトの統計

en: Whether the interface is a wireless interface
ja: インタフェースが無線かどうか

en: Signal
ja: 信号

en: Wireless signal strength percentage
ja: 無線の信号の強さ (パーセント)

en: The current error condition
ja: 現在のエラー状況

en: Unable to open socket: %s
ja: ソケットを開けません: %s

en: SIOCGIFFLAGS error: %s
ja: SIOCGIFFLAGS エラー: %s

en: Ethernet
ja: イーサネット

en: 16/4 Mbps Token Ring
ja: 16/4 Mbps トークンリング

en: Frame Relay DLCI
ja: フレームリレー DLCI

en: IPIP Tunnel
ja: IPIP トンネル

en: Frame Relay Access Device
ja: フレームリレーアクセス装置

en: Local Loopback
ja: ローカルループバック

en: SIOCGIFCONF error: %s
ja: SIOCGIFCONF エラー: %s

en: No network devices found
ja: ネットワークデバイスが見つかりません

en: Cannot open /proc/net/dev: %s
ja: /proc/net/dev が開けません: %s

en: Could not parse /proc/net/dev. No data.
ja: /proc/net/dev をパースできません。データがありません。

en: Could not parse /proc/net/dev. Unknown format.
ja: /proc/net/dev をパースできません。未知のフォーマットです。

en: Could not parse interface name from '%s'
ja: '%s' からインタフェース名をパースできません

en: Could not parse interface statistics from '%s'. prx_idx = %d; ptx_idx = %d; brx_idx = %d; btx_idx = %d;
ja: '%s' からインタフェース統計をパースできません。prx_idx = %d; ptx_idx = %d; brx_idx = %d; btx_idx = %d;

en: Could not parse /proc/net/wireless. No data.
ja: /proc/net/wireless をパースできません。データがありません。

en: Could not parse /proc/net/wireless. Unknown format.
ja: /proc/net/wireless をパースできません。未知のフォーマットです。

en: Could not parse wireless details from '%s'. link_idx = %d;
ja: '%s' から無線の詳細をパースできません。link_idx = %d;

en: Could not connect to interface, '%s'
ja: インタフェース '%s' に接続できません。

en: Could not send ioctl to interface, '%s'
ja: インタフェースへ '%s' への ioctl に失敗しました。

en: Could not parse command line '%s': %s
ja: コマンドライン '%s' をパースできません: %s

en: Could not parse 'netstat' output. Unknown format
ja: 'netstat' の出力をパースできません。未知のフォーマットです。

en: Disconnected
ja: 切断

en: Idle
ja: 待機中

en: Sending
ja: 送信

en: Receiving
ja: 受信

en: Sending/Receiving
ja: 送信/受信

en: Battery %d: %d%% charged, %d:%02d until full
ja: バッテリ %d: 残量%d%%、充電完了まで %d:%02d

en: Battery %d: %d%% charged, %d:%02d left
ja: バッテリ %d: 残量 %d%%、残り %d:%02d

en: Battery %d: %d%% charged
ja: バッテリ %d: 残量 %d%%

en: 
    %sEnergy full design:		%5d mWh
ja: 
    %s設計上の最大電力量:		%5d mWh

en: 
    %sEnergy full:			%5d mWh
ja: 
    %s最大電力量:			%5d mWh

en: 
    %sEnergy now:			%5d mWh
ja: 
    %s現在の電力量:			%5d mWh

en: 
    %sPower now:			%5d mW
ja: 
    %s現在の電力:			%5d mW

en: 
    %sCharge full design:	%5d mAh
ja: 
    %s設計上の最大充電容量:	%5d mAh

en: 
    %sCharge full:			%5d mAh
ja: 
    %s満充電:			%5d mAh

en: 
    %sCharge now:			%5d mAh
ja: 
    %s現在の充電容量:			%5d mAh

en: 
    %sCurrent now:			%5d mA
ja: 
    %s現在の電流:			%5d mA

en: 
    %sCurrent Voltage:		%.3lf V
ja: 
    %s現在の電圧:		%.3lf V

en: No batteries found
ja: バッテリが見つかりません

en: Battery low
ja: バッテリ残量が低下

en: Battery Monitor
ja: バッテリモニタ

en: Hide if there is no battery
ja: バッテリがないときは隠す

en: Alarm command
ja: アラームのコマンド

en: Alarm time (minutes left)
ja: アラームの時間 (分単位で)

en: Background color
ja: 背景色

en: Charging color 1
ja: 残量の色 1

en: Charging color 2
ja: 残量の色 2

en: Discharging color 1
ja: 放電の色 1

en: Discharging color 2
ja: 放電の色 2

en: Border width
ja: 境界の幅

en: Show Extended Information
ja: さらなる情報を表示

en: Number of battery to monitor
ja: 監視する電源の数

en: Display battery status using ACPI
ja: バッテリの状態を ACPI で表示します

en: Keyboard LED
ja: キーボード LED

en: Show CapsLock
ja: CapsLock を表示する

en: Show NumLock
ja: NumLock を表示する

en: Show ScrollLock
ja: ScrollLock を表示する

en: Indicators for CapsLock, NumLock, and ScrollLock keys
ja: CapsLock と NumLock、ScrollLock キーの状態を表示します

note: A label to allow for click through
en: No Indicators
ja: 表示器がありません

en: Indicator applets
ja: 表示アプレット

en: Indicator Applications
ja: 表示アプリケーション

en: Clock Indicator
ja: 時刻表示

en: Messaging Menu
ja: メッセージメニュー

en: Network Menu
ja: ネットワークメニュー

en: Session Menu
ja: セッションメニュー

en: Sound Menu
ja: 音声メニュー

en: Add indicator applets to the panel
ja: パネルに表示アプレットを追加します

en: CPU usage: %.2f%%
ja: CPU 使用量: %.2f%%

en: RAM usage: %.1fMB (%.2f%%)
ja: RAM 使用量: %.1fMB (%.2f%%)

en: Resource monitors
ja: リソースモニタ

en: CPU color
ja: CPUの色

en: Display RAM usage
ja: メモリの使用状況を表示する

en: RAM color
ja: RAMの色

en: Action when clicked (default: lxtask)
ja: クリック時のアクション (デフォルト: lxtask)

en: Display monitors (CPU, RAM)
ja: モニタを表示します (CPU, RAM)

en: [N/A]
ja: [不明]

en: Enter New Location
ja: 新しい地点を入力する

en: _New Location:
ja: 新しい地点(_N)

en: Enter the:
    - city, or
    - city and state/country, or
    - postal code
    for which to retrieve the weather forecast.
ja: 以下のいずれかを入力してください:
    - 都市名
    - 都市名と州あるいは国名
    - 郵便番号
    これらは天気予報を再取得するのに使用します・

en: You must specify a location.
ja: 地点を入力する必要があります。

en: Location '%s' not found!
ja: '%s' という地名は見つかりません！

en: Preferences
ja: 設定

en: Refresh
ja: 更新

en: Quit
ja: 終了

en: Weather Preferences
ja: 天気予報の設定

en: Current Location
ja: 現在の地点

en: None configured
ja: 未設定

en: _Set
ja: 設定（_S）

en: Display
ja: 表示

en: Name:
ja: 名前:

en: Units:
ja: 単位:

en: _Metric (°C)
ja: メートル法(°C) （_M）

en: _English (°F)
ja: 英米(°F) （_E）

en: Forecast
ja: 予報

en: Updates:
ja: 更新:

en: Ma_nual
ja: 手動（_N）

en: _Automatic, every
ja: 定時（_A）

en: minutes
ja: 分

en: Source:
ja: 情報元:

en: C_hange
ja: 変更（_H）

note: Both are available
en: Current Conditions for %s
ja: 現在の %s の状況

en: Location:
ja: 地点:

en: Last updated:
ja: 更新時刻:

en: Feels like:
ja: 体感:

en: Humidity:
ja: 湿度:

en: Pressure:
ja: 気圧:

en: Visibility:
ja: 視界:

en: Wind:
ja: 風:

en: Sunrise:
ja: 日昇:

en: Sunset:
ja: 日没:

en: Forecast for %s unavailable.
ja: %s の天気予報は取得できません。

en: Location not set.
ja: 地点が設定されていません。

en: Searching for '%s'...
ja: '%s' を検索中...

en: Location matches for '%s'
ja: '%s' に合致する地点

en: City
ja: 都市

en: Country
ja: 国名

note: make it nice and pretty
en: Currently in
ja: 現在地

en: Today:
ja: 今日:

en: Tomorrow:
ja: 明日:

en: Weather Plugin
ja: 天気予報プラグイン

en: Show weather conditions for a location.
ja: 気象状況を表示します。

en: N
ja: 北

en: NNE
ja: 北北東

en: NE
ja: 北東

en: ENE
ja: 東北東

en: E
ja: 東

en: ESE
ja: 東南東

en: SE
ja: 南東

en: SSE
ja: 南南東

en: S
ja: 南

en: SSW
ja: 南南西

en: SW
ja: 南西

en: WSW
ja: 西南西

en: W
ja: 西

en: WNW
ja: 西北西

en: NW
ja: 北西

en: NNW
ja: 北北西

en: Yahoo! Weather
ja: Yahoo! 天気

en: Mph
ja: マイル毎時
