lxrandr - en to hu translation catalogue (35 entries)

en: Laptop LCD Monitor
hu: Laptop LCD monitor

en: External VGA Monitor
hu: Külső VGA monitor

en: VGA Monitor
hu: VGA monitor

en: External DVI Monitor
hu: Külső DVI monitor

en: DVI Monitor
hu: DVI monitor

en: Default Monitor
hu: Alapértelmezett monitor

en: Monitor configuration tool for LXDE
hu: Monitorbeállító segédeszköz az LXDE-hez

en: LXRandR autostart
hu: LXRandR automatikus indítása

en: Start xrandr with settings done in LXRandR
hu: Az xrandr indítása az LXRandR-ben beállítottakkal

en: Is everything OK? Confirm within 15 seconds, otherwise previous state will be restored.
hu: Minden rendben van? Erősítse meg 15 másodpercen belül, különben az előző állapot kerül visszaállításra.

en: _Abort
hu: _Megszakítás

en: You cannot turn off all monitors. Otherwise, you will not be able to turn them on again since this tool is not accessible without monitor.
hu: Nem kapcsolhat ki minden monitort. Különben nem fogja tudni visszakapcsolni azokat, mivel ez az eszköz nem érhető el monitor nélkül.

en: Configuration Saved
hu: A beállítás mentve

en: Unable to get monitor information!
hu: Nem lehet lekérdezni a monitor adatait!

en: Display Settings
hu: Kijelző beállításai

en: Show the same screen on both laptop LCD and external monitor
hu: Azonos képernyő megjelenítése a laptop LCD-n és a külső monitoron

en: Turn off laptop LCD and use external monitor only
hu: Laptop LCD kikapcsolása és csak a külső monitor használata

en: Turn off external monitor and use laptop LCD only
hu: Külső monitor kikapcsolása és csak a laptop LCD használata

en: Place external monitor to the right of laptop LCD
hu: Külső monitor elhelyezése a laptop LCD jobb oldalára

en: Place external monitor above of laptop LCD
hu: Külső monitor elhelyezése a laptop LCD tetejére

en: Quick Options
hu: Gyors lehetőségek

en: Advanced
hu: Haladó

en: The following monitor is detected: | The following monitors are detected:
hu[0]: Az alábbi monitort találtam:
hu[1]: Az alábbi monitorokat találtam:

en: Turn On
hu: Bekapcsolás

en: Position:
hu: Pozíció:

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: On right
hu: Jobbra

en: Above
hu: Fent

en: On left
hu: Balra

en: Below
hu: Lent

en: Resolution:
hu: Felbontás:

en: Refresh Rate:
hu: Frissítési frekvencia:

en: Change screen resolution and configure external monitors
hu: Képernyőfelbontás megváltoztatása és külső monitorok beállítása

en: Monitor Settings
hu: Monitor beállításai

en: screen;display;tv;extend;projector;xrandr;refresh rate;position;enable;disable;
hu: kijelző;megjelenítő;tv;kiterjesztés;projektor;xrandr;frissítési arány;pozíció;engedélyezés;tiltás;
