lxrandr 0.1.1 - en to ja translation catalogue (37 entries)

en: Laptop LCD Monitor
ja: ラップトップ LCD モニタ

en: External VGA Monitor
ja: 外部 VGA モニタ

en: VGA Monitor
ja: VGAモニタ

en: External DVI Monitor
ja: 外部 DVI モニタ

en: DVI Monitor
ja: DVIモニタ

en: Default Monitor
ja: デフォルトモニタ

en: Auto
ja: 自動

en: Monitor configuration tool for LXDE
ja: LXDE のためのモニタ設定ツール

en: LXRandR autostart
ja: LXRandR 自動スタート

en: Start xrandr with settings done in LXRandR
ja: LXRandR での設定が終わったとき xrandr を起動する

en: Is everything OK? Confirm within 15 seconds, otherwise previous state will be restored.
ja: すべてOKですか? 15秒以内に確認してください。そうしないと前の状態に復帰します。

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Abort
ja: 中止(_A)

en: You cannot turn off all monitors. Otherwise, you will not be able to turn them on again since this tool is not accessible without monitor.
ja: モニタの電源を落とすことはできません。モニタ無しでこのツールのアクセスすることはできないので、再び電源を入れることができなくなります。

en: Configuration Saved
ja: 設定は保存されました

en: Unable to get monitor information!
ja: モニタの情報が得られません!

en: Display Settings
ja: ディスプレイの設定

en: Show the same screen on both laptop LCD and external monitor
ja: ラップトップの LCD と外部モニタに同じスクリーンを表示する

en: Turn off laptop LCD and use external monitor only
ja: ラップトップの LCD をオフにして外部モニタのみを使う

en: Turn off external monitor and use laptop LCD only
ja: 外部モニタをオフにしてラップトップの LCD のみを使う

en: Place external monitor to the right of laptop LCD
ja: ラップトップLCDの右側に外部モニタを配置

en: Place external monitor above of laptop LCD
ja: ラップトップLCD上に外部モニタを配置

en: Quick Options
ja: クイック設定

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: The following monitor is detected: | The following monitors are detected:
ja[0]: 以下のモニタが検出されました:

en: Turn On
ja: オンにする

en: Position:
ja: 位置:

en: Default
ja: デフォルト

en: On right
ja: 右

en: Above
ja: 上

en: On left
ja: 左

en: Below
ja: 下

en: Resolution:
ja: 解像度:

en: Refresh Rate:
ja: リフレッシュレート:

en: Change screen resolution and configure external monitors
ja: 解像度の変更と外部モニタの設定を行います

en: Monitor Settings
ja: モニタの設定

en: screen;display;tv;extend;projector;xrandr;refresh rate;position;enable;disable;
ja: スクリーン;ディスプレイ;TV;拡張;プロジェクター;xrandr;更新速度;位置;可能;不可;
