lxrandr - en to pt translation catalogue (36 entries)

en: Laptop LCD Monitor
pt: Monitor LCD do portátil

en: External VGA Monitor
pt: Monitor VGA externo

en: VGA Monitor
pt: Monitor VGA

en: External DVI Monitor
pt: Monitor DVI externo

en: DVI Monitor
pt: Monitor DVI

en: Default Monitor
pt: Monitor pré-definido

en: Auto
pt: Automático

en: Monitor configuration tool for LXDE
pt: Ferramenta de configuração do monitor para o LXDE

en: LXRandR autostart
pt: Inicio automático do LXRandR

en: Start xrandr with settings done in LXRandR
pt: Iniciar xrandr com as definições de LXrandR

en: Is everything OK? Confirm within 15 seconds, otherwise previous state will be restored.
pt: Parece-lhe bem? Confirme nos próximos 15 segundos ou o estado anterior será restaurado.

en: _Abort
pt: _Abortar

en: You cannot turn off all monitors. Otherwise, you will not be able to turn them on again since this tool is not accessible without monitor.
pt: Não pode desativar todos os monitores. Se o fizer, não os poderá ligar novamente pois esta ferramenta não está disponível sem monitor.

en: Configuration Saved
pt: Configuração gravada

en: Unable to get monitor information!
pt: Não foi possível obter as informações do monitor!

en: Display Settings
pt: Definições de exibição

en: Show the same screen on both laptop LCD and external monitor
pt: Mostrar o mesmo ecrã no LCD do portátil e no monitor externo

en: Turn off laptop LCD and use external monitor only
pt: Desligar o LCD do portátil e usar apenas o monitor externo

en: Turn off external monitor and use laptop LCD only
pt: Desligar o monitor externo e usar apenas o LCD do portátil

en: Place external monitor to the right of laptop LCD
pt: Posicionar monitor externo à direita do LCD do portátil

en: Place external monitor above of laptop LCD
pt: Posicionar monitor externo por cima do LCD do portátil

en: Quick Options
pt: Opções rápidas

en: Advanced
pt: Avançado

en: The following monitor is detected: | The following monitors are detected:
pt[0]: Foi detetado o seguinte monitor:
pt[1]: Foram detetados os seguintes monitores:

en: Turn On
pt: Ligar

en: Position:
pt: Posição:

en: Default
pt: Pré-definido

en: On right
pt: À direita

en: Above
pt: Acima

en: On left
pt: À esquerda

en: Below
pt: Abaixo

en: Resolution:
pt: Resolução:

en: Refresh Rate:
pt: Taxa de atualização:

en: Change screen resolution and configure external monitors
pt: Alterar a resolução do ecrã e configurar monitores externos

en: Monitor Settings
pt: Definições do monitor

en: screen;display;tv;extend;projector;xrandr;refresh rate;position;enable;disable;
pt: ecrã;exibição;tv;expandir;projetor;xrandr;taxa;posição;ativar;desativar;
