lxrandr - en to sv translation catalogue (35 entries)

en: Laptop LCD Monitor
sv: Bärbar med LCD-skärm

en: External VGA Monitor
sv: Extern VGA-skärm

en: VGA Monitor
sv: VGA-skärm

en: External DVI Monitor
sv: Extern DVI-skärm

en: DVI Monitor
sv: DVI-skärm

en: Default Monitor
sv: Standardskärm

en: Auto
sv: Automatisk

note: gtk_about_dialog_set_logo( (GtkAboutDialog*)about_dlg, gdk_pixbuf_new_from_file(  PACKAGE_DATA_DIR"/pixmaps/lxrandr.png", NULL ) );
en: Copyright (C) 2008-2014
sv: Copyright © 2008-2014

en: Monitor configuration tool for LXDE
sv: Verktyg för skärminställningar för LXDE

en: LXRandR autostart
sv: Autostarta LXRandR

en: Start xrandr with settings done in LXRandR
sv: Starta xrandr med ändringar gjorda i LXRandR

en: Is everything OK? Confirm within 15 seconds, otherwise previous state will be restored.
sv: Fungerar allt som det ska? Bekräfta inom 15 sekunder annars kommer föregående inställning att återställas.

en: _Abort
sv: _Avbryt

en: You cannot turn off all monitors. Otherwise, you will not be able to turn them on again since this tool is not accessible without monitor.
sv: Du kan inte stänga av alla skärmar, då kan du inte sätta igång de igen eftersom du inte kan se det här verktyget.

en: Configuration Saved
sv: Inställningar sparade

en: Unable to get monitor information!
sv: Kan inte hämta skärminformation!

en: Display Settings
sv: Visningsinställningar

en: Show the same screen on both laptop LCD and external monitor
sv: Visa samma bild på både den bärbara datorns LCD-skärm och den externa skärmen

en: Turn off laptop LCD and use external monitor only
sv: Stäng av LCD-skärmen och använd endast en extern skärm

en: Turn off external monitor and use laptop LCD only
sv: Stäng av den externa skärmen och använd endast den bärbara datorns LCD-skärm

en: Place external monitor to the right of laptop LCD
sv: Placera extern skärm till höger om den bärbara datorns LCD-skärm

en: Place external monitor above of laptop LCD
sv: Placera extern skärm ovanför en bärbara datorns LCD-skärm

en: Quick Options
sv: Korta alternativ

en: Advanced
sv: Avancerat

en: The following monitor is detected: | The following monitors are detected:
sv[0]: Följande skärm hittades:
sv[1]: Följande skärmar hittades:

en: Turn On
sv: Aktivera

en: Default
sv: Standard

en: On right
sv: Till höger

en: Above
sv: Ovanför

en: On left
sv: Till vänster

en: Below
sv: Nedanför

en: Resolution:
sv: Upplösning:

en: Refresh Rate:
sv: Uppdateringsfrekvens:

en: Change screen resolution and configure external monitors
sv: Ändra skärmupplösning och gör inställningar för externa skärmar

en: Monitor Settings
sv: Visningsinställningar
