lxsession-lite - en to da translation catalogue (151 entries)

en: Custom message to show on the dialog
da: Brugerdefineret melding

en: message
da: meddelelse

en: Banner to show on the dialog
da: Grafik til visning i dialogboks

en: image file
da: billedfil

en: Position of the banner
da: Grafikkens placering

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: <b><big>Logout %s %s session ?</big></b>
da: <b><big>Log ud af %s %s-session?</big></b>

en: Sh_utdown
da: _Sluk

en: _Reboot
da: _Genstart

en: _Suspend
da: _Dvale

en: _Hibernate
da: _Hvile

en: S_witch User
da: Skift _bruger

en: L_ock Screen
da: L_ås skærm

note: Create the Logout button.
en: _Logout
da: _Log ud

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Application
da: Program

en: Error
da: Fejl

en: Authentication failed!
    Wrong password?
da: Autentifikation mislykkedes!
    Forkert adgangskode?

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Group: %s
da: Gruppe: %s

en: Desktop Session Settings
da: Indstillinger for skrivebordssession

en: Applications automatically started after entering desktop:
da: Programmer der startes automatisk efter opstart af skrivebord:

en: Automatically Started Applications
da: Automatisk Startede Programmer

en: Window Manager:
da: Vindueshåndtering:

en: Command line used to launch window manager
    (The default window manager command for LXDE should be openbox-lxde)
da: Kommandolinje til at starte vindueshåndtering
    (standardkommando for vindueshåndtering i LXDE er openbox-lxde)

en: <b>Warning:</b> Do <b>NOT</b> touch this unless you know exactly what you are doing.
    
    <b>NOTE:</b> This setting will take effect on next login.
da: <b>Advarsel:</b> Rør <b>IKKE</b> dette med mindre du ved præcist hvad du foretager dig.
    
    <b>BEMÆRK:</b> Denne indstilling træder i kraft ved næste login.

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Authentication
da: Autentifikation

en: Identity:
da: Identitet:

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: Reload
da: Genindlæs

en: More
da: Flere

en: Terminal manager
da: Terminalhåndtering

en: Email
da: E-post

en: Communication 1
da: Kommunikation 1

en: Communication 2
da: Kommunikation 2

en: Launcher manager
da: Programstarterhåndtering

en: Screenshot manager
da: Skærmbilledhåndtering

en: PDF Reader
da: PDF-læser

en: Video player
da: Videoafspiller

en: Audio player
da: Lydafspiller

en: Image viewer
da: Billedfremviser

en: Text editor
da: Tekstredigeringsprogram

en: Archive
da: Arkiv

en: Charmap
da: Tegnkort

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Spreadsheet
da: Regneark

en: Document
da: Dokument

en: Webcam
da: Webkamera

en: Burning utility
da: Brændingsværktøj

en: Notes utility
da: Noter-værktøj

en: Disks utility
da: Diskværktøj

en: Tasks monitor
da: Opgaveovervågning

en: Launching applications
da: Start programmer

en: Windows Manager
da: Vindueshåndtering

en: Dock
da: Dok

en: Composite Manager
da: Kompositionshåndtering

en: Desktop Manager
da: Skrivebordshåndtering

en: Screensaver
da: Pauseskærm

en: Power Manager
da: Strømstyring

en: Polkit agent
da: Polkit-agent

en: Network GUI
da: Netværksbrugerflade

en: Lock screen manager
da: Lås skærm-håndtering

en: Audio manager
da: Lydhåndtering

en: Workspace manager
da: Arbejdsområdehåndtering

en: Quit manager
da: Afslut-håndtering

en: Upgrade manager
da: Håndtering af opgraderinger

en: Clipboard manager
da: Håndtering af udklipsholder

en: Security (keyring)
da: Sikkerhed (nøglering)

en: Core applications
da: Kerneprogrammer

en: Disable autostarted applications ?
da: Deaktivér programmer som er blevet startet automatisk?

en: <b>Settings</b>
da: <b>Indstillinger</b>

en: <b>Manual autostarted applications</b>
da: <b>Manual automatisk start af programmer</b>

en: <b>Known Applications </b>
da: <b>Kendte Programmer</b>

en: Laptop mode
da: Bærbar-tilstand

en: <b>General settings</b>
da: <b>Generelle indstillinger</b>

en: Menu prefix
da: Menupræfiks

en: Apply
da: Anvend

en: <b>Environment</b>
da: <b>Miljø</b>

en: Mode
da: Tilstand

en: Options
da: Valgmuligheder

en: <b>Keymap</b>
da: <b>Tastekort</b>

en: Settings
da: Indstillinger

en: Manage applications loaded in desktop session
da: Håndter programmer indlæst i skrivebordssessionen

en: Default applications for LXSession
da: Standardprogrammer for LXSession

en: Change the default applications on LXDE
da: Skift standardprogrammer i LXDE

en: Policykit Authentication Agent
da: Policykit-autentikationsagent

en: Update lxsession database
da: Opdater lxsession-database

note: Widget content:
en: The database is updating, please wait
da: Databasen er opdateret, vent venligst

en: LXSession configuration
da: LXSession-konfiguration

note: Common string
en: Manual Settings: Manually sets the command (you need to restart lxsession-default-apps to see the change)
da: Manuelle indstillinger: Sæt kommandoen manuelt (du skal genstarte lxsession-default-apps for at se ændringen)

en: Session : specify the session
da: Session : angiv sessionen

en: Extra: Add an extra parameter to the launch option
da: Ekstra: Tilføj en ekstra paramater til start-tilvalget

en: Mime association: Automatically associates mime types to this application ?
da: MIME-tilknytning: Tilknyt automatisk MIME-typer til dette program?

en: Available applications : Applications of this type available on your repositories
da: Tilgængelig programmer : Programmer af denne type som er tilgængelige i dine repositories

en: Handle Desktop: Draw the desktop using the file manager ?
da: Håndtér skrivebord: Tegn skrivebordet ved brug af filhåndteringen?

en: Autostart the application ?
da: Start programmet automatisk?

en: Set default program for Debian system (using update-alternatives, need root password)
da: Sæt standardprogram for Debian-system (bruger update-alternatives, behøver root-adgangskode)

note: New inits
en: Windows manager draws and manage the windows. 
    You can choose openbox, openbox-custom (for a custom openbox configuration, see "More"), kwin, compiz ...
da: Vindueshåndtering tegner og håndtere vinduerne. 
    Du kan vælge openbox, openbox-custom (for en tilpasset openbox-konfiguration, se "Mere"), kwin, compiz ...

en: Panel is the component usually at the bottom of the screen which manages a list of opened windows, shortcuts, notification area ...
da: Panel er komponenten der typisk er i bunden af skærmen som håndtere en liste med åbne vinduer, genveje, underretningområde ...

en: Dock is a second panel. It's used to launch a different program to handle a second type of panel.
da: Dok er et andet panel. Det bruges til at starte et andet program til at håndtere en anden type panel.

en: File manager is the component which open the files.
    See "More" to add options to handle the desktop, or opening files
da: Filhåndtering er komponenten som åbner filerne.
    Se "Mere" for at tilføje valgmuligheder til at håndtere skrivebordet eller til at åbne filer

en: Composite manager enables graphics effects, like transpacency and shadows, if the windows manager doesn't handle it. 
    Example: compton
da: Komposithåndtering aktiverer grafiske effekter, såsom transparens og skygger, hvis ikke vindueshåndteringen kan håndtere det. 
    Eksempel: compton

en: Desktop manager draws the desktop and manages the icons inside it.
    You can manage it with the file manager by setting "filemanager"
da: Skrivebordshåndtering tegner skrivebordet og håndterer ikonerne i det.
    Du kan håndtere det med filhåndteringen ved sætte "filemanager"

en: Wallpaper: Set an image path to draw the wallpaper
da: Tapet: Sæt en billedsti for at tegne tapetet

en: Screensaver is a program which displays animations when your computer is idle
da: Pauseskærm er et program der viser animationer når din computer er inaktiv

en: Power Manager helps you to reduce the usage of batteries. You probably don't need one if you have a desktop computer.
    Auto option will set it automatically, depending of the laptop mode option.
da: Strømstyring hjælper dig med at reducere brugen af batterier. Du har formodentlig ikke brug for en hvis du bruger en stationær computer.
    Automatisk-valgmuligheden vil sætte den automatisk, afhængig af din bærbartilstand-valgmulighed.

en: Polkit agent provides authorisations to use some actions, like suspend, hibernate, using Consolekit ... It's not advised to make it blank.
da: Polkit-agent giver autentifikation til brug for nogle handlinger, såsom suspendér, dvale, ved brug af Consolekit ... Det tilrådes ikke at lade den være tom.

en: Set an utility to manager connections, such as nm-applet
da: Sæt et redskab til håndtering af forbindelser, såsom nm-applet

en: Use a communication software (an IRC client, an IM client ...)
da: Brug et kommunikationssoftware (en IRC-klient, en IM-klient ...)

en: Use another communication software (an IRC client, an IM client ...)
da: Brug et andet kommunikationssoftware (en IRC-klient, en IM-klient ...)

en: Terminal by default to launch command line.
da: Terminal som standard til at starte kommandolinje.

en: Application to go to Internet, Google, Facebook, debian.org ...
da: Program til at gå på internettet, Google, Facebook, debian.org ...

en: Application to send mails
da: Program til at sende e-mails

en: Utility to launch gadgets, like conky, screenlets ...
da: Redskab til at starte gadgets, såsom conky, screenlets ...

en: Utility to launch application, like synapse, kupfer ... 
    For using lxpanel or lxde default utility, use "lxpanelctl"
da: Redskab til at starte program, såsom synapse, kupfer ... 
    Brug "lxpanelctl", for at bruge lxpanel- eller lxde-standardredskab

en: Application for taking screeshot of your desktop, like scrot ...
da: Program til at tage skærmbillede af dit skrivebord, såsom scrot ...

en: Video application
da: Videoprogram

en: Audio application
da: Lydprogram

en: Application to display images
da: Program til at vise billeder

en: Application to edit text
da: Program til at redigere tekst

en: Application to create archives, like file-roller
da: Program til at oprette arkiver, såsom file-roller

en: Charmap application
da: Tegnkort-program

en: Calculator application
da: Lommeregner-program

en: Application to create spreedsheet, like gnumeric
da: Program til at oprette regneark, såsom gnumeric

en: Application to manage bittorent, like transmission
da: Program til at håndtere bittorent, såsom transmission

en: Application to manage office text, like abiword
da: Program til at håntere office-tekst, såsom abiword

en: Application to manage webcam
da: Program til at håndtere webcam

en: Application to manage burning CD/DVD utilty
da: Program til at håndtere brænding med CD/DVD-værktøj

en: Application to manage notes utility
da: Program til at håndtere noter-værktøj

en: Application to manage disks
da: Program til at håndtere diske

en: Application to monitor tasks running on your system
da: Program til at overvåge opgaver som kører på dit system

en: Application to lock your screen
da: Program til at låse din skærm

en: Managing your audio configuration
da: Håndtering af din lydkonfiguration

en: Managing your workspace configuration
da: Håndtering af din arbejdsplads-konfiguration

en: Managing the application to quit your session
da: Håndtering af program til at afslutte din session

en: Managing the application to update and upgrade your system
da: Håndtering af program til at opdatere og opgradere dit system

en: Managing clipboard support
da: Håndtering af udklipsholder-understøttelse

en: Managing keyring support.
    Standard options available "gnome" for gnome-keyring support  or "ssh-agent" for ssh-agent support
da: Håndtering af nøglering-understøttelse.
    Tilgængelige standardvalgmuligheder er "gnome" til undersøttelse af gnome-keyring eller "ssh-agent" for understøttelse af ssh-agent

en: Managing support for accessibility.
    Stardart option are gnome, for stardart gnome support.
da: Håndtering af understøttelse for tilgængelighed.
    Standardvalgmulighed er gnome, for standard gnome-understøttelse.

en: Managing proxy support
da: Håndtering af proxy-understøttelse

en: Managing XRandr parameters. Use a command like xrandr --something
da: Håndtering af XRandr-parametre. Brug en kommando såsom xrandr --noget

en: Manual setting
da: Manuel indstilling

en: Mime Association
da: Mime-tilknytning

en: Available applications
da: Tilgængelige programmer

en: Autostart the application ?
da: Start programmet automatisk?

en: Handle the desktop with it ?
da: Håndtér skrivebordet med den?

en: Set debian default programs
da: Sæt debian standardprogrammer

en: Disable
da: Deaktivér

en: Do you want to associate the following Mimetype ?
da: Vil du tilknytte følgende MIME-type?

en: Cancel
da: Annuller
