xfce 4-taskmanager - en to it translation catalogue (38 entries)

en: Task Manager
it: Gestore processi

en: Manage running processes
it: Gestisce i processi attivi

en: Process manager
it: Gestore processi

en: Couldn't send signal %d to the task with ID %d
    
    %s
it: Impossibile inviare il segnale %d al processo con ID %d
    
    %s

en: Couldn't set priority %d to the task with ID %d
it: Impossibile impostare la priorità %d per il processo con ID %d

en: Really kill the task?
it: Uccidere il processo?

en: Really terminate the task?
it: Terminare il processo?

en: Can't stop process self
it: Impossibile fermare il proprio processo

en: Memory: %d MB of %d MB used
it: Memoria: %d MB su %d MB usati

en: CPU usage: %0.0f %%
it: Uso CPU: %0.0f %%

en: _View
it: _Visualizza

en: _Help
it: A_iuto

en: cpu usage
it: uso cpu

en: memory usage
it: uso memoria

en: more details
it: maggiori dettagli

en: Command
it: Comando

en: User
it: Utente

en: CPU%
it: % CPU

en: VM-Size
it: Dim. VM

en: State
it: Stato

en: Stop
it: Ferma

en: Continue
it: Continua

en: Term
it: Termina

en: Kill
it: Uccidi

en: Priority
it: Priorità

en: Show user tasks
it: Mostra processi dell'utente

en: Show root tasks
it: Mostra processi di root

en: Show other tasks
it: Mostra altri processi

en: Show full cmdline
it: Mostra riga di comando completa

en: Show memory used by cache as free
it: Mostra la memoria usata per la cache come libera

en: LXTask is derived from Xfce4 Task Manager by:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>
it: LXTask è derivato da Xfce4 Task Manager di:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>

note: gtk_about_dialog_set_logo( (GtkAboutDialog*)about_dlg, gdk_pixbuf_new_from_file(  PACKAGE_DATA_DIR"/pixmaps/lxtask.png", NULL ) );
en: Copyright (C) 2008 LXDE team
it: Copyright © 2008 team LXDE

en: Lightweight task manager for LXDE project
it: Gestore di processi leggero per il progetto LXDE

en: Preferences
it: Preferenze

en: General
it: Generale

en: Refresh rate (seconds):
it: Tempo di aggiornamento (secondi):

en: Error
it: Errore

en: Confirm
it: Conferma
