lxtask 0.1.1 - en to ja translation catalogue (39 entries)

en: Task Manager
ja: タスクマネージャ

en: Manage running processes
ja: 実行中のプロセスを管理します

en: Process manager
ja: プロセスマネージャ

en: task;kill;suspend;processor;memory;monitoring;performance;
ja: タスク;強制終了;サスペンド;プロセッサ;メモリ;監視;パフォーマンス;

en: Couldn't send signal %d to the task with ID %d
    
    %s
ja: シグナル %d をタスク %d に送ることができませんでした
    
    %s

en: Couldn't set priority %d to the task with ID %d
ja: タスクID %2$d に優先度 %1$d を設定することができませんでした

en: Really kill the task?
ja: 本当にこのタスクを強制終了しますか?

en: Really terminate the task?
ja: 本当にこのタスクを終了しますか?

en: Can't stop process self
ja: 自分自身を停止することはできません

en: Memory: %d MB of %d MB used
ja: メモリ: %2$d MB 中の %1$d MB が使用中

en: CPU usage: %0.0f %%
ja: CPU 使用量: %0.0f %%

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: cpu usage
ja: CPU 使用量

en: memory usage
ja: メモリ使用量

en: more details
ja: さらに詳しく

en: Command
ja: コマンド

en: User
ja: ユーザー

en: VM-Size
ja: VM サイズ

en: State
ja: 状態

en: Prio
ja: 優先度

en: Stop
ja: 停止

en: Continue
ja: 実行再開

en: Term
ja: 終了

en: Kill
ja: 強制終了

en: Priority
ja: 優先度

en: Show user tasks
ja: ユーザーのタスクを表示

en: Show root tasks
ja: root のタスクを表示

en: Show other tasks
ja: 他のユーザのタスクを表示

en: Show full cmdline
ja: コマンドラインを完全表示

en: Show memory used by cache as free
ja: キャッシュを保持しているメモリを空きメモリとして表示

en: LXTask is derived from Xfce4 Task Manager by:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>
ja: LXTask は Xfce4 Task Manager から派生しており、原作者は:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>

en: Lightweight task manager for LXDE project
ja: LXDE プロジェクトのための軽量タスクマネージャ

en: Preferences
ja: 設定

en: General
ja: 一般

en: Refresh rate (seconds):
ja: リフレッシュレート (秒):

en: Error
ja: エラー

en: Confirm
ja: 確認
