lxtask - en to nl translation catalogue (38 entries)

en: Task Manager
nl: Taakbeheerder

en: Manage running processes
nl: Beheer lopende processen

en: Process manager
nl: Procesbeheerder

en: task;kill;suspend;processor;memory;monitoring;performance;
nl: taak;afbreken;pauzestand;processor;geheugen;bewaken;prestatievermogen;

en: Couldn't send signal %d to the task with ID %d
    
    %s
nl: Kon signaal %d niet zenden naar de taak met ID %d
    
    %s

en: Couldn't set priority %d to the task with ID %d
nl: Kon prioriteit %d niet geven aan taak met ID %d

en: Really kill the task?
nl: Taak echt afbreken?

en: Really terminate the task?
nl: Taak echt afsluiten?

en: Can't stop process self
nl: Kan proces zelf niet stilzetten

en: Memory: %d MB of %d MB used
nl: Geheugen: %d MB van %d MB gebruikt

en: CPU usage: %0.0f %%
nl: CPU-gebruik: %0.0f %%

en: _File
nl: _Bestand

en: _View
nl: B_eeld

en: _Help
nl: _Hulp

en: cpu usage
nl: cpu-gebruik

en: memory usage
nl: geheugengebruik

en: more details
nl: meer bijzonderheden

en: Command
nl: Opdracht

en: User
nl: Gebruiker

en: VM-Size
nl: VM-grootte

en: State
nl: Status

en: Continue
nl: Ga door

en: Term
nl: Sluit

en: Kill
nl: Breek af

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Show user tasks
nl: Toon gebruikerstaken

en: Show root tasks
nl: Toon beheerderstaken (root)

en: Show other tasks
nl: Toon andere taken

en: Show full cmdline
nl: Toon volledige opdrachtregel

en: Show memory used by cache as free
nl: Toon geheugen in gebruik als tijdelijke opslag, als vrij

en: LXTask is derived from Xfce4 Task Manager by:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>
nl: LXTask is afgeleid van Xfce4-taakbeheerder door:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>

note: gtk_about_dialog_set_logo( (GtkAboutDialog*)about_dlg, gdk_pixbuf_new_from_file(  PACKAGE_DATA_DIR"/pixmaps/lxtask.png", NULL ) );
en: Copyright (C) 2008 LXDE team
nl: Auteursrecht (C) 2008 LXDE-ploeg

en: Lightweight task manager for LXDE project
nl: Lichtgewicht-taakbeheerder voor het LXDE-project

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: General
nl: Algemeen

en: Refresh rate (seconds):
nl: Verversingssnelheid (seconden):

en: Error
nl: Fout

en: Confirm
nl: Bevestigen
