xfce4-taskmanager 0.4.0-rc1 - en to ru translation catalogue (39 entries)

en: Task Manager
ru: Диспетчер задач

en: Manage running processes
ru: Управлять запущенными приложениями и процессами

en: Process manager
ru: Диспетчер процессов

en: task;kill;suspend;processor;memory;monitoring;performance;
ru: процесс;задача;программа;приложение;убить;остановить;процессор;память;отслеживать;производительность;

en: Couldn't send signal %d to the task with ID %d
    
    %s
ru: Не смог послать сигнал %d процессу с ID %d
    
    %s

en: Couldn't set priority %d to the task with ID %d
ru: Не смог установить приоритет %d процессу с ID %d

en: Really kill the task?
ru: Завершить выбранный процесс?

en: Really terminate the task?
ru: Снять выбранный процесс?

en: Can't stop process self
ru: Нельзя остановить самого себя

en: Memory: %d MB of %d MB used
ru: Память: %d МБ из %d МБ использовано

en: CPU usage: %0.0f %%
ru: Процессор: %0.0f %% используется

en: _File
ru: _Файл

en: _View
ru: _Вид

en: _Help
ru: _Справка

en: cpu usage
ru: использование процессора

en: memory usage
ru: использование памяти

en: more details
ru: подробнее

en: Command
ru: Команда

en: User
ru: Пользователь

en: VM-Size
ru: Память

en: State
ru: Состояние

en: Prio
ru: Приоритет

en: Stop
ru: Остановить

en: Continue
ru: Продолжить

en: Term
ru: Завершить

en: Kill
ru: Убить

en: Priority
ru: Приоритет

en: Show user tasks
ru: Показать задачи пользователя

en: Show root tasks
ru: Показать задачи суперпользователя

en: Show other tasks
ru: Показать другие задачи

en: Show full cmdline
ru: Показать аргументы командной строки

en: Show memory used by cache as free
ru: Показать свободную кэш-память

en: LXTask is derived from Xfce4 Task Manager by:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>
ru: LXTask создан на основе Xfce4 Task Manager от:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>

en: Lightweight task manager for LXDE project
ru: Легкий диспетчер задач для проекта LXDE

en: Preferences
ru: Настройки

en: General
ru: Основные

en: Refresh rate (seconds):
ru: Интервал обновления (секунд):

en: Error
ru: Ошибка

en: Confirm
ru: Подтверждение
