lxtask - en to et translation catalogue (41 entries)

en: Task Manager
et: Protsessihaldur

en: Manage running processes
et: Töötavate protsesside haldamine

en: Process manager
et: Protsesside haldamine

en: task;kill;suspend;processor;memory;monitoring;performance;
et: tegum;seiska;peata;protsessor;mälu;monitoorimine;jõudlus;

en: Couldn't send signal %d to the task with ID %d
    
    %s
et: Signaali %d pole võimalik protsessile ID-ga %d saata
    
    %s

en: Couldn't set priority %d to the task with ID %d
et: Prioriteeti %d pole võimalik protsessile ID-ga %d määrata

en: Really kill the task?
et: Kas see protsess tõesti tappa?

en: Really terminate the task?
et: Kas see protsess tõesti lõpetada?

en: Can't stop process self
et: Protsessi ennast pole võimalik lõpetada

note: FIXME: this will work only for < 2048 TB but where so many memory...
en: Memory: %d MB of %d MB used
et: Mälu: %d MB / %d MB kasutusel

note: TRANSLATORS: If it is customary, insert a space before the double percent sign.
en: CPU usage: %0.0f%%
et: CPU kasutus: %0.0f %%

en: CPU usage: %0.1f%%
et: CPU kasutus: %0.1f %%

en: More details
et: Täpsem

en: _File
et: _Fail

en: _View
et: _Vaade

en: _Help
et: A_bi

en: cpu usage
et: cpu kasutus

en: memory usage
et: mälukasutus

en: Command
et: Käsk

en: User
et: Kasutaja

en: VM-Size
et: VM-suurus

en: State
et: Olek

en: Prio
et: Prior

en: Stop
et: Peata

en: Continue
et: Jätka

en: Term
et: Lõpeta

en: Kill
et: Tapa

en: Priority
et: Prioriteet

en: Show user tasks
et: Kasutajaprotsessid

en: Show root tasks
et: Juurprotsessid

en: Show other tasks
et: Muud protsessid

en: Show full cmdline
et: Näita täielikku käsurida

en: Show memory used by cache as free
et: Puhvri hõivatud mälu näidatakse vabana

en: LXTask is derived from Xfce4 Task Manager by:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>
et: LXTask on Xfce4 Task Manager'i derivaat autorilt:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>

en: Lightweight task manager for LXDE project
et: Sulgkerge protsessihaldur LXDE töölaua jaoks

note: TRANSLATORS: If it is customary, insert a space before the double percent sign.
en: %0.1f%%
et: %0.1f %%

en: Preferences
et: Eelistused

en: General
et: Üldine

en: Refresh rate (seconds):
et: Värskendussagedus (sekundites):

en: Error
et: Viga

en: Confirm
et: Kinnita
