lxtask - en to nn translation catalogue (41 entries)

en: Task Manager
nn: Oppgåvestyring

en: Manage running processes
nn: Handsam prosessar som køyrer

en: Process manager
nn: Prosesshandsamar

en: Couldn't send signal %d to the task with ID %d
    
    %s
nn: Klarte ikkje senda signalet %d til oppgåva med ID-en %d
    
    %s

en: Couldn't set priority %d to the task with ID %d
nn: Klarte ikkje setja prioriteten %d til oppgåva med ID-en %d

en: Really kill the task?
nn: Er du sikker på at du vil drepa oppgåva?

en: Really terminate the task?
nn: Er du sikker på at du vil avslutta oppgåva?

note: FIXME: this will work only for < 2048 TB but where so many memory...
en: Memory: %d MB of %d MB used
nn: Minne: %d MB av %d MB brukt

note: TRANSLATORS: If it is customary, insert a space before the double percent sign.
en: CPU usage: %0.0f%%
nn: Prosessorbruk: %0.0f %%

en: CPU usage: %0.1f%%
nn: Prosessorbruk: %0.1f %%

en: More details
nn: detaljar

en: _File
nn: _Fil

en: _View
nn: _Vis

en: _Help
nn: _Hjelp

en: cpu usage
nn: prosessorbruk

en: memory usage
nn: minnebruk

en: Command
nn: Kommando

en: User
nn: Brukar

en: CPU
nn: Prosessor

en: VM-Size
nn: VM-storleik

en: State
nn: Tilstand

en: Prio
nn: Prioritert

en: Stop
nn: Stopp

en: Continue
nn: Hald fram

en: Term
nn: Avslutt

en: Kill
nn: Drep

en: Priority
nn: Prioritet

en:   -10
nn:   −10

en:   -5
nn:   −5

en: Show user tasks
nn: Vis brukaroppgåver

en: Show root tasks
nn: Vis rotoppgåver

en: Show other tasks
nn: Vis andre oppgåver

en: Show memory used by cache as free
nn: Vis minne brukt av cache som ledig

en: LXTask is derived from Xfce4 Task Manager by:
      * Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>
nn: LXTask er utvikla frå Xfce4-oppgåvestyraren, laga av:
      – Johannes Zellner <webmaster@nebulon.de>

en: Lightweight task manager for LXDE project
nn: Lett oppgåvestyrar for LXDE

note: TRANSLATORS: If it is customary, insert a space before the double percent sign.
en: %0.1f%%
nn: %0.1f %%

en: Preferences
nn: Innstillingar

en: General
nn: Generelt

en: Refresh rate (seconds):
nn: Oppfriskingsrate (sekund):

en: Error
nn: Feil

en: Confirm
nn: Stadfest
