lxterminal 0.1 - en to da translation catalogue (89 entries)

note: 0
en: _File
da: _Fil

note: 1
en: _Edit
da: _Rediger

note: 2
en: _Tabs
da: _Faneblade

note: 3
en: _Help
da: _Hjælp

note: 4
en: _New Window
da: _Nyt vindue

note: 5
en: New T_ab
da: Nyt _faneblad

note: 6 7
en: _Close Tab
da: _Luk faneblad

note: 8
en: Close _Window
da: Luk _vindue

note: 9
en: Cop_y
da: _Kopiér

note: 10
en: _Paste
da: _Indsæt

note: 11
en: Clear scr_ollback
da: Skjul r_ullebjælken

note: 12 13
en: Zoom _In
da: Zoom _ind

note: 14
en: Zoom O_ut
da: Zoom _ud

note: 15
en: Zoom _Reset
da: Zoom _nulstil

note: 16 17
en: Preference_s
da: Indstillin_ger

note: 18
en: Na_me Tab
da: _Navngiv faneblad

note: 19
en: Pre_vious Tab
da: F_orrige faneblad

note: 20
en: Ne_xt Tab
da: N_æste faneblad

note: 21
en: Move Tab _Left
da: Flyt faneblad til _venstre

note: 22
en: Move Tab _Right
da: Flyt faneblad til _højre

note: 23
en: _About
da: _Om

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: New _Tab
da: Nyt _faneblad

en: Copy _URL
da: Kopiér _URL

en: Cl_ear scrollback
da: Skjul rull_ebjælken

en: Name Tab
da: Navngiv faneblad

en: _Cancel
da: _Annuller

en: Terminal emulator for LXDE project
da: Terminalemulator for LXDE-projektet

en: You are about to close %d tabs. Are you sure you want to continue?
da: Du er ved at lukke %d faneblade. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Confirm close
da: Bekræft lukning

en: Bottom
da: Bund

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: LXTerminal Preferences
da: Indstillinger for LXTerminal

en: Terminal font
da: Terminalskrifttype

en: Background
da: Baggrund

en: Foreground
da: Forgrund

en: Allow bold font
da: Tillad fed skrift

en: Cursor blink
da: Markørblink

en: Cursor style
da: Markørstil

en: Block
da: Blok

en: Underline
da: Understreg

en: Audible bell
da: Hørbar klokke

en: Black
da: Sort

en: Red
da: Rød

en: Green
da: Grøn

en: Brown
da: Brun

en: Blue
da: Blå

en: Gray
da: Grå

en: Darkgray
da: Mørkegrå

en: Bright Red
da: Klar rød

en: Bright Green
da: Klar grøn

en: Yellow
da: Gul

en: Bright Blue
da: Klar blå

en: Bright Magenta
da: Klar magenta

en: Bright Cyan
da: Klar cyan

en: White
da: Hvid

en: Palette
da: Palet

en: Palette Preset
da: Palet forudindstilling

en: Style
da: Udseende

en: Tab panel position
da: Placering af fanebladspanel

en: Scrollback lines
da: Tilbagerulningslinjer

en: Hide scroll bar
da: Skjul rullebjælken

en: Hide menu bar
da: Skjul menulinjen

en: Hide Close buttons
da: Skjul lukknapper

en: Hide mouse pointer
da: Skjul musemarkør

en: Default window size
da: Standardvinduesstørrelse

en: Display
da: Skærm

en: Select-by-word characters
da: Vælg efter ord-tegn

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
da: Deaktivér menugenvejstast (F10 som standard)

en: Disable using Alt-n for tabs and menu
da: Deaktivér brug af Alt-n til faneblade og menu

en: Disable confirmation before closing a window with multiple tabs
da: Deaktivér bekræftelse inden lukning af et vindue med flere faneblade

en: Advanced
da: Avanceret

en: New Window
da: Nyt vindue

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Close Window
da: Nyt vindue

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Previous Tab
da: Forrige faneblad

en: Next Tab
da: Næste faneblad

en: Move Tab Left
da: Flyt faneblad til venstre

en: Move Tab Right
da: Flyt faneblad til højre

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom Reset
da: Zoom nulstil

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Use the command line
da: Brug kommandolinjen

en: console;command line;execute;
da: console;command line;execute;konsol;kommandolinje;eksekver;
