LXTerminal - en to fr translation catalogue (87 entries)

note: 0
en: _File
fr: _Fichier

note: 1
en: _Edit
fr: Éditio_n

note: 2
en: _Tabs
fr: _Onglets

note: 3
en: _Help
fr: _Aide

note: 4
en: _New Window
fr: _Nouvelle fenêtre

note: 5
en: New T_ab
fr: Nouvel ongle_t

note: 6 7
en: _Close Tab
fr: _Fermer l'onglet

note: 9
en: Cop_y
fr: _Copier

note: 10
en: _Paste
fr: C_oller

note: 11
en: Clear scr_ollback
fr: Supprimer les anciennes _lignes

note: 12 13
en: Zoom _In
fr: Zoom a_vant

note: 14
en: Zoom O_ut
fr: Zoom a_rrière

note: 15
en: Zoom _Reset
fr: Ré_initialiser Zoom

note: 16 17
en: Preference_s
fr: Préférence_s

note: 18
en: Na_me Tab
fr: No_mmer l'onglet

note: 19
en: Pre_vious Tab
fr: Onglet _précédent

note: 20
en: Ne_xt Tab
fr: Onglet _suivant

note: 21
en: Move Tab _Left
fr: Déplacer l'onglet à _gauche

note: 22
en: Move Tab _Right
fr: Déplacer l'onglet à _droite

note: 23
en: _About
fr: À pr_opos

en: New _Window
fr: _Nouvelle fenêtre

en: New _Tab
fr: Nouvel _onglet

en: Copy _URL
fr: Copier l'_URL

en: Cl_ear scrollback
fr: Supprimer les anciennes _lignes

en: Name Tab
fr: Nommer l'onglet

en: Terminal emulator for LXDE project
fr: Émulateur de terminal pour le projet LXDE

en: You are about to close %d tabs. Are you sure you want to continue?
fr: Vous vous appretez à fermer %d onglets.  Êtes vous certain?

en: Confirm close
fr: Confirmer la fermeture

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: LXTerminal Preferences
fr: Préférences de LXTerminal

en: Terminal font
fr: Police du terminal

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Foreground
fr: Premier plan

en: Allow bold font
fr: Autoriser une police grasse

en: Cursor blink
fr: Clignotement du curseur

en: Cursor style
fr: Style du curseur

en: Block
fr: Bloc

en: Underline
fr: Blanc souligné

en: Audible bell
fr: Son système

en: Black
fr: Noir

en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Brown
fr: Brun

en: Blue
fr: Bleu

en: Gray
fr: Gris

en: Darkgray
fr: Gris Foncé

en: Bright Red
fr: Rouge Vif

en: Bright Green
fr: Vert Primaire

en: Yellow
fr: Jaune

en: Bright Blue
fr: Bleu Primaire

en: Bright Magenta
fr: Magenta Clair

en: Bright Cyan
fr: Cyan Clair

en: White
fr: Blanc

en: Palette Preset
fr: Gabarit de Palette

en: Style
fr: Apparence

en: Tab panel position
fr: Position des onglets

en: Scrollback lines
fr: Lignes dans l'historique

en: Hide scroll bar
fr: Masquer la barre de défilement

en: Hide menu bar
fr: Masquer la barre de menu

en: Hide Close buttons
fr: Masquer les boutons de fermeture

en: Hide mouse pointer
fr: Masquer le pointeur de souris

en: Default window size
fr: Taille par défaut de la fenêtre

en: Display
fr: Affichage

en: Select-by-word characters
fr: Caractères pour la sélection par mot

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
fr: Désactiver la touche menu (F10, par défaut)

en: Disable using Alt-n for tabs and menu
fr: Désactiver l'utilisation de Alt-n pour les onglets et le menu

en: Disable confirmation before closing a window with multiple tabs
fr: Désactiver la confirmation avant de fermer une fenêtre multi-onglet

en: Advanced
fr: Avancé

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

en: Close Tab
fr: Fermer l'onglet

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Previous Tab
fr: Onglet précédent

en: Next Tab
fr: Onglet suivant

en: Move Tab Left
fr: Déplacer l'onglet à gauche

en: Move Tab Right
fr: Déplacer l'onglet à droite

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Zoom Reset
fr: Réinitialiser Zoom

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Use the command line
fr: Utiliser la ligne de commande

en: console;command line;execute;
fr: console; ligne de commande; exécuter
