lxterminal - en to hu translation catalogue (64 entries)

note: 0
en: _File
hu: _Fájl

note: 1
en: _Edit
hu: Sz_erkesztés

note: 2
en: _Tabs
hu: _Lapok

note: 3
en: _Help
hu: _Súgó

note: 4
en: _New Window
hu: Új _ablak

note: 5
en: New T_ab
hu: Új _lap

note: 6 7
en: _Close Tab
hu: Lap be_zárása

note: 8
en: Close _Window
hu: _Ablak bezárása

note: 9
en: Cop_y
hu: _Másolás

note: 10
en: _Paste
hu: Be_illesztés

note: 11
en: Clear scr_ollback
hu: Gördítősáv elrejtése

note: 16 17
en: Preference_s
hu: _Beállítások

note: 18
en: Na_me Tab
hu: Lap_név

note: 19
en: Pre_vious Tab
hu: _Előző lap

note: 20
en: Ne_xt Tab
hu: _Következő lap

note: 21
en: Move Tab _Left
hu: Lap _balra mozgatása

note: 22
en: Move Tab _Right
hu: Lap _jobbra mozgatása

note: 23
en: _About
hu: _Névjegy

en: New _Window
hu: Új _ablak

en: New _Tab
hu: Új _lap

en: Copy _URL
hu: _URL másolása

en: Cl_ear scrollback
hu: Gördítősáv elrejtése

en: Name Tab
hu: Lapnév

en: Terminal emulator for LXDE project
hu: Terminálemulátor az LXDE projekthez

en: Top
hu: Fent

en: Bottom
hu: Lent

en: Left
hu: Balra

en: Right
hu: Jobbra

en: LXTerminal Preferences
hu: LXTerminal beállításai

en: Terminal font
hu: Terminál betű

en: Background
hu: Háttér

en: Foreground
hu: Előtér

en: Allow bold font
hu: Félkövér betű engedélyezése

en: Cursor blink
hu: Villogó kurzor

en: Cursor style
hu: Kurzorstílus

en: Block
hu: Téglalap

en: Underline
hu: Aláhúzás

en: Audible bell
hu: Hallható csengő

en: Style
hu: Stílus

en: Tab panel position
hu: Lap panel helyzete

en: Scrollback lines
hu: Visszagörgetendő sorok

en: Hide scroll bar
hu: Gördítősáv elrejtése

en: Hide menu bar
hu: Menüsáv elrejtése

en: Hide Close buttons
hu: Bezáró gombok elrejtése

en: Hide mouse pointer
hu: Egérmutató elrejtése

en: Display
hu: Kijelző

en: Select-by-word characters
hu: Szó-alapú-választás karakterek

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
hu: Menü-gyorsbillentyű tiltása (alapértelmezetten F10)

en: Disable using Alt-n for tabs and menu
hu: Alt-n használatának tiltása lapokhoz és menühöz

en: Advanced
hu: Haladó

en: New Window
hu: Új ablak

en: New Tab
hu: Új lap

en: Close Tab
hu: Lap bezárása

en: Close Window
hu: Ablak bezárása

en: Copy
hu: Másolás

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Previous Tab
hu: Előző lap

en: Next Tab
hu: Következő lap

en: Move Tab Left
hu: Lap mozgatása balra

en: Move Tab Right
hu: Lap mozgatása jobbra

en: Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Terminal
hu: Terminál

en: Use the command line
hu: Parancssor használata

en: console;command line;execute;
hu: konzol;parancssor;végrehajtás;
