lxterminal 0.1.4 - en to it translation catalogue (47 entries)

note: 1
en: _Edit
it: _Modifica

note: 2
en: _Tabs
it: _Schede

note: 3
en: _Help
it: A_iuto

note: 6 7
en: _Close Tab
it: _Chiudi scheda

note: 9
en: Cop_y
it: _Copia

note: 10
en: _Paste
it: _Incolla

note: 11
en: Clear scr_ollback
it: Pulisci sc_orrimento all'indietro

note: 16 17
en: Preference_s
it: Preferen_ze

note: 18
en: Na_me Tab
it: Rino_mina scheda

note: 19
en: Pre_vious Tab
it: Scheda _precedente

note: 20
en: Ne_xt Tab
it: Scheda _successiva

note: 21
en: Move Tab _Left
it: Sposta scheda a sinistra

note: 22
en: Move Tab _Right
it: Sposta scheda a destra

note: 23
en: _About
it: I_nformazioni

en: New _Window
it: _Nuova finestra

en: New _Tab
it: Nuova _scheda

en: Copy _URL
it: Copia _URL

en: Cl_ear scrollback
it: Pu_lisci scorrimento all'indietro

en: Name Tab
it: Rinomina scheda

en: Terminal emulator for LXDE project
it: Emulatore di terminale per il progetto LXDE

en: Top
it: Sopra

en: Bottom
it: Sotto

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: LXTerminal Preferences
it: Preferenze di LXTerminal

en: Terminal font
it: Carattere del terminale

en: Background
it: Sfondo

en: Foreground
it: Primo piano

en: Allow bold font
it: Permetti font grassetto

en: Cursor blink
it: Lampeggiamento cursore

en: Cursor style
it: Stile cursore

en: Block
it: Blocco

en: Underline
it: Trattino basso

en: Audible bell
it: Avviso acustico

en: Style
it: Stile

en: Tab panel position
it: Posizione pannello schede

en: Scrollback lines
it: Righe di scorrimento all'indietro

en: Hide scroll bar
it: Nascondi barra scorrimento

en: Hide menu bar
it: Nascondi barra menu

en: Hide Close buttons
it: Nascondi pulsanti di chiusura

en: Display
it: Visualizzazione

en: Select-by-word characters
it: Caratteri per selezionare parole

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
it: Disabilita il tasto scorciatoia per i menu
    (predefinito F10)

en: Disable using Alt-n for tabs and menu
it: Disabilita l'uso di Alt-N per schede e menu

en: Advanced
it: Avanzate

en: Terminal
it: Terminale

en: Use the command line
it: Usa la riga di comando
