lxterminal 0.1.8 - en to ja translation catalogue (96 entries)

note: 0
en: _File
ja: ファイル(_F)

note: 1
en: _Edit
ja: 編集(_E)

note: 2
en: _Tabs
ja: タブ(_T)

note: 3
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

note: 4
en: _New Window
ja: 新規ウィンドウ(_W)

note: 5
en: New T_ab
ja: 新規タブ(_T)

note: 6 7
en: _Close Tab
ja: タブを閉じる(_C)

note: 8
en: Close _Window
ja: ウィンドウを閉じる(_W)

note: 9
en: Cop_y
ja: コピー(_Y)

note: 10
en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

note: 11
en: Clear scr_ollback
ja: バックログの消去(_O)

note: 12 13
en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

note: 14
en: Zoom O_ut
ja: 縮小(_u)

note: 15
en: Zoom _Reset
ja: ズームのリセット(_R)

note: 16 17
en: Preference_s
ja: 設定(_S)

note: 18
en: Na_me Tab
ja: タブの名前変更(_M)

note: 19
en: Pre_vious Tab
ja: 前のタブ(_V)

note: 20
en: Ne_xt Tab
ja: 次のタブ(_X)

note: 21
en: Move Tab _Left
ja: タブを左へ移動(_L)

note: 22
en: Move Tab _Right
ja: タブを右へ移動(_R)

note: 23
en: _About
ja: 情報(_A)

en: New _Window
ja: 新規ウィンドウ(_W)

en: New _Tab
ja: 新規タブ(_T)

en: Open _URL
ja: URLを開く(_U)

en: Copy _URL
ja: URLをコピー(_U)

en: Cl_ear scrollback
ja: バックログを消去(_E)

en: Name Tab
ja: タブの名前変更

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Terminal emulator for LXDE project
ja: LXDEプロジェクトのための端末エミュレータ

en: LXTerminal Terminal Emulator
ja: LXTerminal端末エミュレータ

en: You are about to close %d tabs. Are you sure you want to continue?
ja: %d個のタブを閉じようとしています。続行しますか？

en: Confirm close
ja: クローズの確認

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: LXTerminal Preferences
ja: LXTerminal の設定

en: Terminal font
ja: 端末のフォント

en: Background
ja: 背景色

en: Foreground
ja: 前景色

en: Allow bold font
ja: 太字フォントを許可する

en: Cursor blink
ja: カーソルの点滅

en: Cursor style
ja: カーソルのスタイル

en: Block
ja: 四角

en: Underline
ja: 下線

en: Audible bell
ja: 音声のベル

en: Black
ja: 黒

en: Red
ja: 赤

en: Green
ja: 緑

en: Brown
ja: 茶色

en: Blue
ja: 青

en: Magenta
ja: マゼンタ

en: Cyan
ja: シアン

en: Gray
ja: 灰色

en: Darkgray
ja: 暗い灰色

en: Bright Red
ja: 明るい赤

en: Bright Green
ja: 明るい緑

en: Yellow
ja: 黄色

en: Bright Blue
ja: 明るい青

en: Bright Magenta
ja: 明るいマゼンタ

en: Bright Cyan
ja: 明るいシアン

en: White
ja: 白

en: Palette
ja: パレット

en: Palette Preset
ja: パレット・プリセット

en: Style
ja: スタイル

en: Tab panel position
ja: タブの位置

en: Scrollback lines
ja: 履歴の行数

en: Hide scroll bar
ja: スクロールバーを隠す

en: Hide menu bar
ja: メニューバーを隠す

en: Hide Close buttons
ja: 閉じるボタンを隠す

en: Hide mouse pointer
ja: マウスポインタを隠す

en: Default window size
ja: デフォルトのウィンドウのサイズ

en: Display
ja: ディスプレイ

en: Select-by-word characters
ja: 選択時に語に含まれる文字

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
ja: メニューを開くショートカットを無効にする (標準で F10)

en: Disable using Alt-n for tabs and menu
ja: Alt-n によるタブやメニューの操作を無効にする

en: Disable confirmation before closing a window with multiple tabs
ja: 複数のタブを含むウィンドウを閉じるときに確認しない

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: New Window
ja: 新規ウィンドウ

en: New Tab
ja: 新規タブ

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Previous Tab
ja: 前のタブ

en: Next Tab
ja: 次のタブ

en: Move Tab Left
ja: タブを左に移動

en: Move Tab Right
ja: タブを右に移動

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Zoom Reset
ja: ズームのリセット

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Terminal
ja: 端末

en: Use the command line
ja: コマンド・ライン端末です

en: console;command line;execute;
ja: コンソール;コマンドライン;実行;
