LXTerminal 0.1.x - en to sr@latin translation catalogue (48 entries)

note: 0
en: _File
sr@latin: _Datoteka

note: 1
en: _Edit
sr@latin: _Uredi

note: 2
en: _Tabs
sr@latin: _Listovi

note: 3
en: _Help
sr@latin: _Pomoć

note: 6 7
en: _Close Tab
sr@latin: Za_tvori list

note: 9
en: Cop_y
sr@latin: _Umnoži

note: 10
en: _Paste
sr@latin: U_baci

note: 11
en: Clear scr_ollback
sr@latin: Obriši „scr_ollback“ ostavu

note: 16 17
en: Preference_s
sr@latin: Po_stavke

note: 18
en: Na_me Tab
sr@latin: _Ime lista

note: 19
en: Pre_vious Tab
sr@latin: _Prethodni list

note: 20
en: Ne_xt Tab
sr@latin: _Sledeći list

note: 21
en: Move Tab _Left
sr@latin: Premesti list _levo

note: 22
en: Move Tab _Right
sr@latin: Premesti list _desno

note: 23
en: _About
sr@latin: _O programu

en: New _Window
sr@latin: Novi _prozor

en: New _Tab
sr@latin: Novi _list

en: Copy _URL
sr@latin: Umnoži _URL

en: Cl_ear scrollback
sr@latin: O_briši „scrollback“ ostavu

en: Name Tab
sr@latin: Dajte ime listu

en: LXTerminal
sr@latin: LIks-Terminal

en: Terminal emulator for LXDE project
sr@latin: Emulator terminala za LIks-DE

en: Top
sr@latin: Gore

en: Bottom
sr@latin: Dole

en: Left
sr@latin: Levo

en: Right
sr@latin: Desno

en: LXTerminal Preferences
sr@latin: Podešavanja

en: Terminal font
sr@latin: Font u terminalu:

en: Background
sr@latin: Pozadina

en: Foreground
sr@latin: Boja teksta

en: Allow bold font
sr@latin: Dozvoli zadebljan font

en: Cursor blink
sr@latin: Pokazivač trepće

en: Cursor style
sr@latin: Izgled pokazivača

en: Block
sr@latin: Blok

en: Underline
sr@latin: Podvučeno

en: Audible bell
sr@latin: Zvuk zvona

en: Style
sr@latin: Stil

en: Tab panel position
sr@latin: Smeštaj trake sa listovima:

en: Scrollback lines
sr@latin: Broj linija istorije

en: Hide scroll bar
sr@latin: Sakrij dugmad za klizanje

en: Hide menu bar
sr@latin: Sakrij traku sa menijem

en: Hide Close buttons
sr@latin: Sakrij  dugmad za zatvaranje

en: Display
sr@latin: Prikaz

en: Select-by-word characters
sr@latin: Znakovi koji obrazuju reči

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
sr@latin: Isključi prečice za meni (F10 podrazumevano)

en: Disable using Alt-n for tabs and menu
sr@latin: Isključi upotrebu „Alt-n“ tastera u listovima i meniju

en: Advanced
sr@latin: Napredno

en: Use the command line
sr@latin: Koristite liniju naredbi
