lxterminal - en to sv translation catalogue (88 entries)

note: 0
en: _File
sv: _Arkiv

note: 1
en: _Edit
sv: _Redigera

note: 2
en: _Tabs
sv: _Flikar

note: 3
en: _Help
sv: _Hjälp

note: 4
en: _New Window
sv: _Nytt fönster

note: 5
en: New T_ab
sv: Ny _flik

note: 6 7
en: _Close Tab
sv: S_täng flik

note: 8
en: Close _Window
sv: Stäng _Fönster

note: 9
en: Cop_y
sv: _Kopiera

note: 10
en: _Paste
sv: Klistra _in

note: 11
en: Clear scr_ollback
sv: Töm skärmhist_orik

note: 12 13
en: Zoom _In
sv: Zooma _in

note: 14
en: Zoom O_ut
sv: Zooma _ut

note: 15
en: Zoom _Reset
sv: Åte_rställ zoomnivå

note: 16 17
en: Preference_s
sv: _Inställningar

note: 18
en: Na_me Tab
sv: Namnge _flik

note: 19
en: Pre_vious Tab
sv: _Föregående flik

note: 20
en: Ne_xt Tab
sv: _Nästa flik

note: 21
en: Move Tab _Left
sv: Flytta flik _vänster

note: 22
en: Move Tab _Right
sv: Flytta flik _höger

note: 23
en: _About
sv: _Om

en: New _Window
sv: _Nytt fönster

en: New _Tab
sv: Ny _flik

en: Copy _URL
sv: Kopiera _URL

en: Cl_ear scrollback
sv: Töm _skärmhistorik

en: Name Tab
sv: Namnge flik

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Terminal emulator for LXDE project
sv: Terminalemulator för LXDE-projektet

en: You are about to close %d tabs. Are you sure you want to continue?
sv: Du är på väg att stänga %d flikar. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Confirm close
sv: Bekräfta stängning

en: Top
sv: Överst

en: Bottom
sv: Nederst

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: LXTerminal Preferences
sv: Inställningar för LXTerminal

en: Terminal font
sv: Terminaltypsnitt

en: Background
sv: Bakgrund

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Allow bold font
sv: Tillåt fetstilt

en: Cursor blink
sv: Markörblink

en: Cursor style
sv: Markörstil

en: Underline
sv: Understrykning

en: Audible bell
sv: Terminalljud

en: Black
sv: Svart

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grekisk

en: Brown
sv: Brun

en: Blue
sv: Blå

en: Gray
sv: Grå

en: Darkgray
sv: Mörkgrå

en: Bright Red
sv: Ljusröd

en: Bright Green
sv: Ljusgrön

en: Yellow
sv: Gul

en: Bright Blue
sv: Ljusblå

en: Bright Magenta
sv: Ljusmagenta

en: Bright Cyan
sv: Ljus cyan

en: White
sv: Vit

en: Palette
sv: Palett

en: Palette Preset
sv: Förinställning för palett

en: Style
sv: Stil

en: Tab panel position
sv: Panelposition för flikfält

en: Scrollback lines
sv: Rader i rullningslist

en: Hide scroll bar
sv: Göm rullist

en: Hide menu bar
sv: Göm menyfält

en: Hide Close buttons
sv: Göm stängknappar

en: Hide mouse pointer
sv: Göm muspekare

en: Default window size
sv: Standardstorlek för fönster

en: Display
sv: Visning

en: Select-by-word characters
sv: Tecken för välj-efter-ord

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
sv: Avaktivera tangentbordskomando för meny (F10 som standard)

en: Disable using Alt-n for tabs and menu
sv: Avaktivera användningen av Alt-n förflikar och meny

en: Disable confirmation before closing a window with multiple tabs
sv: Varna inte när ett fönster med flera flikar är öppna

en: Advanced
sv: Avancerad

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Previous Tab
sv: Föregående flik

en: Next Tab
sv: Nästa flik

en: Move Tab Left
sv: Flytta flik vänster

en: Move Tab Right
sv: Flytta flik höger

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom Reset
sv: Återställ zoomnivå

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Use the command line
sv: Använd kommandoraden
