lxterminal - en to id translation catalogue (91 entries)

en: _File
id: _Berkas

en: _Edit
id: _Sunting

en: _Tabs
id: T_ab

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

en: New T_ab
id: T_ab Baru

en: _Close Tab
id: _Tutup Tab

en: Close _Window
id: Tutup _Jendela

en: Cop_y
id: S_alin

en: _Paste
id: _Tempel

en: Clear scr_ollback
id: _Bersihkan gulung balik

en: Zoom _In
id: Per_besar

en: Zoom O_ut
id: Per_kecil

en: Zoom _Reset
id: _Reset Zum

en: Preference_s
id: _Pengaturan

en: Na_me Tab
id: Tab Na_ma

en: Pre_vious Tab
id: _Tab Sebelumnya

en: Ne_xt Tab
id: Ta_b Setelahnya

en: Move Tab _Left
id: Pindahkan Tab ke Ki_ri

en: Move Tab _Right
id: Pindahkan Tab ke Ka_nan

en: _About
id: _Tentang

en: New _Window
id: _Jendela Baru

en: New _Tab
id: _Tab Baru

en: Copy _URL
id: Salin _URL

en: Cl_ear scrollback
id: B_ersihkan gulung balik

en: Name Tab
id: Tab Nama

en: _Cancel
id: _Batal

en: Copyright (C) 2008-2025
id: Hak Cipta (C) 2008-2025

en: Terminal emulator for LXDE project
id: Emulator terminal untuk proyek LXDE

en: You are about to close %d tabs. Are you sure you want to continue?
id: Anda akan menutup %d tab. Yakin ingin melanjutkan?

en: Confirm close
id: Konfirmasi penutupan

en: Top
id: Atas

en: Bottom
id: Bawah

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: LXTerminal Preferences
id: Pengaturan LXTerminal

en: Terminal font
id: Fonta terminal

en: Background
id: Latar belakang

en: Foreground
id: Latar depan

en: Allow bold font
id: Ijinkan fonta tebal

en: Cursor blink
id: Kursor berkedip

en: Cursor style
id: Gaya kursor

en: Block
id: Blok

en: Underline
id: Garis bawah

en: Audible bell
id: Bel bersuara

en: Black
id: Hitam

en: Red
id: Merah

en: Green
id: Hijau

en: Brown
id: Coklat

en: Blue
id: Biru

en: Gray
id: Kelabu

en: Darkgray
id: Kelabu gelap

en: Bright Red
id: Merah Cerah

en: Bright Green
id: Hijau Cerah

en: Yellow
id: Kuning

en: Bright Blue
id: Biru Cerah

en: Bright Magenta
id: Magenta Cerah

en: Bright Cyan
id: Cyan Cerah

en: White
id: Putih

en: Palette
id: Palet

en: Palette Preset
id: Pratata Palet

en: Style
id: Gaya

en: Tab panel position
id: Posisi panel tab

en: Scrollback lines
id: Baris gulung balik

en: Hide scroll bar
id: Sembunyikan bilah penggulung

en: Hide menu bar
id: Sembunyikan bilah menu

en: Hide Close buttons
id: Sembunyikan tombol Tutup

en: Hide mouse pointer
id: Sembunyikan penunjuk tetikus

en: Default window size
id: Ukuran jendela baku

en: Display
id: Tampilan

en: Select-by-word characters
id: Karakter pilih-berdasarkan-kata

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
id: Nonaktifkan kunci pintas menu (bawaan adalah F10)

en: Disable using Alt-n for tabs and menu
id: Nonaktifkan penggunaan Alt-n untuk tab dan menu

en: Disable confirmation before closing a window with multiple tabs
id: Nonaktifkan konfirmasi sebelum menutup sebuah jendela dengan beberapa tab

en: Advanced
id: Tingkat lanjut

en: New Window
id: Jendela Baru

en: New Tab
id: Tab Baru

en: Close Tab
id: Tutup Tab

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Copy
id: Salin

en: Paste
id: Tempel

en: Previous Tab
id: Tab Sebelumnya

en: Next Tab
id: Tab Selanjutnya

en: Move Tab Left
id: Pindahkan Tab ke Kiri

en: Move Tab Right
id: Pindahkan Tab ke Kanan

en: Zoom In
id: Perbesar

en: Zoom Out
id: Perkecil

en: Zoom Reset
id: Reset Zum

en: Shortcuts
id: Pintasan

en: Use the command line
id: Gunakan perintah baris

en: console;command line;execute;
id: konsol;baris perintah;eksekusi;
